Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Dünden Bugüne E-ticaret

İçerikler;

E-ticaret yolculuğunun tarihi internetin tarihine paralel diyebiliriz. Hatta ağ yapısı sivil kullanıma açılmadan önce televizyon, bilgisayar işlemcisi ve telefon hatları kullanılarak online satış işlemleri gerçekleşmiş. Elbette 90’lı yılların başına kadar gerçekleşen online alım satım işlemleri günümüzde business to business (B2B) olarak bildiğimiz kurumlar arası sınırlı işlemlerle kısıtlı kalmıştır. Gerçek manada e-ticaret, 90’yılların ortalarına doğru kullanıma tabi olmuştur. E-ticaret anlayışını online dünyaya kazandıran en büyük hareket de tarih sayfalarına ilk e-ticaret sitesi olarak geçmiş olan Amazon sitesidir. Tarihsel olarak geçmişten günümüze doğrusal bir çizgiyi takip ederek konunun detaylarına girebiliriz.

 

Dünden Bugüne E-ticaret

 

Michael Aldrich ve Online Alışveriş Sistemi

 

Michael Aldrich Büyük Britanyalı ünlü bir mucit. Network sistemlerinin dünya çapında henüz kurulmadığı dönemlerde 1979 yılında telefon, işlemci ve özelliştirilmiş bir televizyon vasıtasıyla bir sistem kurmuştur. Bu sistem üzerinden ürün seçmek, sipariş vermek mümkün hale gelmiştir. Tüm dünyaya açılamayacak kadar trafik kapasitesi düşük olduğu için bu ürün belirli firmalara pazarlanmış ve bir dönem kullanılmıştır. Ancak bundan daha iyi bir sisteme ihtiyaç olduğu o dönem için aşikar olmuştur. Her şeye rağmen Aldrich’in icatı o dönem için devrimsel niteliktedir.

 

Ağ Yapısı 1950’lerden İtibaren Mevcuttu

 

Bugünkü ağ mantığının temelleri aslında 50’li yıllardan beri mevcut. ABD ordusunun kullandığı versiyon Arpanet olarak adlandırılır ve kökü 50’li yılların başına kadar dayanır. Ancak kamunun kullanımı için yaygın bir ağ yapısı 1982 yılına kadar mevcut değildi. Bugünkü internetin yani birbiriyle ilişkili network yapısının kökeni Fransa’da Minitel olarak ortaya çıktı. Minitel, bugünkü internetin atası olarak görülürü. Çok fazla insan tarafından kullanılmıştır ve 2011 yılında geçerliliğini tamamen yitirilmesi sonucu Fransa telekomu tarafından kapatılmıştır.

 

E-ticaretin Doğuşu: 90’lar

 

Doksanlı yıllara geldiğimizde ise artık bugünkü bildiğimiz manasıyla e-ticaretin faaliyete geçtiğini görüyoruz. Bunun sebebi ise 90’lı yıllardan önce standartlar yoktu. Www olarak kullandığımız world wide web gibi pek çok standart kullanım belirsizlikleri ortadan kaldırarak kolay kullanım olanaklarını ortaya çıkardı. Erişimi kolay genel bir ağın ortaya çıkması da e-ticaret dahil pek çok internet olanaklarının kullanımını sağladı.

 

Amazon ve Pazar Yeri Çağı

 

1994 yılında Jeff Bezos, Amerika’daki garaj satışı kültürüne dayanarak online satış sistemi oluşturdu. Kendi eşyalarını satarak başladığı bu yolculuk çok kısa sürede büyüdü, önemli bir e-ticaret sitesine dönüştü ve sonunda da pazar yeri olarak adlandırdığımız e-ticaretin en önemli sistemlerinden biri meydana geldi. Amazon, bugün itibariyle en çok kar eden e-ticaret platformu.

 

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret