Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Google Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçerikler;

Google Reklamları hakkında bilinmesi gerekenler yazımızda sizlere Google reklamları, Google reklam türleri, Google reklamları hakkında bilmeniz gerekenler ve Google’da reklam verirken en çok yapılan hatalar hakkında bilgi vereceğiz.

 

Google Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Google reklamları iki farklı şekilde tanımlanan reklamlardır. Google ADS reklamları web sitelerinin anahtar kelimeler için reklam verirken ücret ödedikleri ve ödedikleri ücrete göre reklamlarının gösterildiği reklamları ifade etmektedir. Bu reklamlar genellikle internet sitelerinin daha fazla kapasite oluşturması ve daha dikkat çekici olmasını sağlamak amacıyla birçok firma tarafından verilmektedir. Google ADS reklamları herhangi bir anahtar kelimede arama yapıldığında sayfaların ilk sıralarında ‘’Reklam – internet sitesi adı’’ şeklinde çıkmaktadır. Bazı anahtar kelimelerde yapılan anahtar kelimelerde ilk sıralarda çıkan reklamlar bazılarında ise 1.sayfanın en alt kısmında çıkmaktadır.

 

 

Google Reklamları Verilirken Reklam Açılış Sayfasını Göz Önünde Bulundurun

 

Google reklamları verilirken ilk dikkat edilmesi gereken şey reklam açılış sayfasıdır. Reklam planlaması iyi bir şekilde yapılsa da açılış sayfasında bulunan problemler reklamın başarı sağlamamasına neden olacaktır. Bu nedenle Google’da reklam verirken reklam açılış sayfası için şunları göz önünde bulundurmalısınız;

 

  • Açılış sayfasının yüklenme süresi
  • Kullanıcı deneyimine uygunluğu
  • Açılış sayfasının mobil uyumluluğu
  • Açılış sayfasında ürün hakkında bilgi
  • Müşteriye yönelik açıklamalar

Gibi noktaları göz önünde bulundurmanız reklamlarınızın başarıyla sonuçlanmasını beraberinde getirecektir.

 

Anahtar Kelime Analizi

 

Google Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenlerden birisi de anahtar kelime analizidir. Anahtar kelimeler bir kullanıcının Google’da arama yaptığı kelimelerdir ve genel olarak iki şekilde tanımlanır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve kısa anahtar kelimeler, uzun kuyruklu olan anahtar kelimelerde rekabet düşüktür fakat kısa anahtar kelimelerde rekabet oldukça fazladır. Google’da ilk vereceğiniz reklamları genel olarak kısa anahtar kelimelerden seçmek isteyeceksiniz fakat burada rekabet oldukça fazla olduğu için reklamınızın görülme olasılığı gittikçe azalacaktır. Bunun yerine seçeceğiniz yüksek arama hacimli uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile başarılı Google reklamları verebilirsiniz.

 

Rakip Analizi

 

Google reklamları hakkında bilinmesi gerekenlerden birsi de rakip analizidir. Sizler de rakiplerinizi analiz edebilir ve onların reklamlarını takip edebilirsiniz. Rakiplerinizin verdiği reklamların zayıf yönlerini bularak sizler de kendi firmanız için reklamlar yaratabilir ve bu şekilde onların önüne geçebilirsiniz. Rakiplerinizi tanımak için;

 

  • Hangi anahtar kelimelerde reklam veriyorlar?
  • Hangi süre aralıklarında reklamları var?
  • Reklam başlıkları nasıl?
  • Reklam içerikleri nedir?

 

Gibi sorular oluşturup bu sorulara yanıtlar bularak sizler de doğru bir şekilde Google Reklamlarınızı planlayabilirsiniz.

 

Google Reklamlarında En Sık Yapılan Hatalar

 

Google Reklamları hakkında bilinmesi gerekenler yazımızın bu bölümünde genel olarak Google’da reklam veren kişiler tarafından en sık yapılan hatalar neler bunlar hakkında bilgi vereceğiz.

 

Anahtar Kelime Önerilerine Önem Vermemek

 

Google reklam veren kişilere seçtikleri anahtar kelimelere ek olarak arama hacmi yüksek olan anahtar kelimelerden öneriler vermektedir. Bu anahtar kelime önerilerine önem vermemek yapılan en büyük hatalardan birisidir. Sizler de Google’da reklam verirken bu anahtar kelimeleri göz önünde bulundurun ve reklam hedef kitlenizi daha da fazla arttırın.

 

Negatif Anahtar Kelime Kullanmamak

 

Google reklamları içerisinde yer alan negatif anahtar kelime kavramı genel olarak yapılan sorgular içerisinde hangi anahtar kelimeyle sorgu yapıldığında reklamınızın gösterilmemesini sağlayan anahtar kelimeler olarak tanımlanır. Google reklamlarında negatif anahtar kelime kullanılmaması reklam maliyetlerini oldukça arttıracağı için sizler Google reklamlarınızı verirken negatif anahtar kelimeler kullanmaya özen göstermelisiniz.

 

İlgili Sayfaya Yapılmayan Yönlendirmeler

 

Google’da verilen reklamlarda en çok yapılan hatalardan birisi de tüm reklamların genelde Ana Sayfaya yönlendirilmesidir. Google’da arama yapan kullanıcılar arama yaptıkları anahtar kelimedeki sayfaları görmek istedikleri için bir anahtar kelimede reklam verirken reklamınızın açılış sayfasının o anahtar kelimedeki sayfa olması oldukça önemlidir. Tüm anahtar kelimelerdeki reklamlarınızı ana sayfanıza yönlendirdiğiniz takdirde ise reklam maliyetleriniz artacak reklamdan aldığınız verim azalacaktır. Reklamdan alakasız bir sayfaya yönlendirme yaptığınız için satış şansınız azalacak ve istediğiniz sonuca ulaşamayacaksınız.

 

Google Analytics Kullanmamak

 

Google Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı yazımızın Google Reklam Hatalarını anlattığımız son bölümünde Google Analytics hakkında bilgi vereceğiz. Google reklamı veren kişilerin yaptığı en büyük hata reklamı ölçümlemek için Google Analytics kullanmamaktır. Bu da reklamın başarılı mı başarısız mı olduğu görmemenize neden olacaktır. Bu nedenle Google’da reklam verilirken yapılan hatalardan birisi olan Google Analytics kullanımını es geçmeyin ve en düşük bütçeli reklamınızı bile test etmeye özen gösterin.

 

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret