Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Google Ads (Adwords) Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçerikler;

Google Ads Reklamları hakkında bilinmesi gerekenler yazımızda sizlere Google ads, Google reklam verme modelleri, Google ads hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.Google Ads (Adwords) Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Google Ads Nedir?

 

2000 yılında Google Adwords adı ile geliştirilen ve 2019 yılında Google ADS olarak ismi değiştirilen Google Ads, Google tarafından kişi ve işletmelere sunulan bir reklam hizmetidir.

 

Google Ads hesabı açarak kişi işletmeler internet sitelerini ön plana çıkarmak için reklam verebilmektedir. Anahtar kelime seçimi, reklam başlığı, reklam metni, varış sayfası gibi seçimlerin ardından kişiler bir bütçe dahilinde Google Ads reklamı verebilmektedir. Google Ads reklamı verirken kullanabilecek birçok reklam türü bulunur.

 

Google Ads (Adwords) Nedir

 

Google Ads Nasıl Çalışır?

 

Google ADS ile reklam vermek isteyen kişiler reklamlarını vermeden önce bu platformun nasıl çalıştığını merak etmektedir. Genellikle Google ADS kişilere çok karışık gelse de aslına bakıldığında oldukça kolay çalışan bir reklam sistemidir.

 

Çoğu zaman kullanıcılar yalnızca e-ticaret sitelerine ya da kurumsal web sitelerine Google ADS üzerinden ziyaretçi çekeceklerini düşünse de aslına bakıldığında bu oldukça yanlıştır. Google ADS reklam modelleri işletmenize marka bilinirliği de sağlardan yerel bölgenizde yer alan kişilere işletmenizi tanıtan ve fiziksel mağazanıza da müşteri çekmeye çalışan bir yapıda çalışmaktadır.

 

E-ticaret sitelerine ya da kurumsal web sitelerine trafik çekmek isteyen kişiler Google Ads hesabı açarak reklam çalışması yapmaktadır. Reklam çalışmasında belirlenen günlük bütçeye göre Google reklamlarınızı ön plana çıkarmakta ve tıklama başına maliyet alarak reklamlarınızı hedef kitlenize ulaştırmaktadır. Kısacası Google ADS ile reklam veren kişiler reklamları her tıklandığında harcama yapmaktadır.

 

Google Ads Reklamları Nasıl Çalışır

 

Google Reklamı Nasıl Verilir?

 

Google Reklamı vermek için ilk olarak hedef kitlenizi iyi bir şekilde tanımanız ve rakiplerinizi analiz etmeniz gerekir. Bununla beraber işletmenizin hedeflerine göre kullanacağınız Google reklam modelini de iyi bilmeniz gerekmektedir. Bunları tamamladıktan sonra:

 
 • Google Ads hesabınızı açın.
 • Reklam vereceğiniz anahtar kelimeleri belirleyin. Ahrefs, Semrush, Keyword Tool kullanarak belirleyebilirsiniz.
 • Google reklam ayarlarınızı belirleyin.
 • Reklamınız için bir reklam metni hazırlayın. Bu metinde kullanıcıyı harekete geçirecek cümleler kullanmaya önem verin.
 • Reklamınız için varış sayfası ayarlayın ve varış sayfanıza dönüşüm kodlarını ekleyin.
 • Reklamınız için bütçe belirleyin ve bütçenizi rakiplerinizin bütçesi ile karşılaştırarak doğru bütçeyi bulmaya çalışın.

Bu çalışmaları yaparak Google Ads’te e-ticaret sitenizi ya da kurumsal web sitenizi ön plana çıkaran çalışmalar yapabilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşarak işletmenizi büyütebilirsiniz.

 

İlgili İçerik;

 

Google Ads Reklamları Nasıl VerilirGoogle Reklam Verme, Google'da Reklam Nasıl Verilir?

 

Google Reklam Modelleri Nelerdir?

 

Google reklamları ile sitenizi ön plana çıkarırken kullanabileceğiniz birçok Google reklam modeli bulunur.

 
 • Arama ağı reklamları
 • Uygulama reklamları
 • Remarketing reklamlar
 • Alışveriş reklamları
 • Telefon Araması Reklamları
 • Görüntülü reklamlar
 

Google’da reklam verirken kullanabileceğiniz reklam modelleridir.

 

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir

 

Arama Ağı Reklamları

 

İşletmeler tarafından en çok kullanılan reklam modellerinden birisi olan arama ağı reklamları Google arama motorunda sorgulama yapan kişilere gösterilen reklam türleridir. Genellikle arama sorgularının en üst bölümünde ya da en altında gösterilen bu reklam türünde anahtar kelimeler önemlidir.

 

Arama ağı reklamları kendi içerisinde standart arama ağı reklamları, dinamik arama ağı reklamları ve alışveriş reklamları olarak üçe ayrılmaktadır.

 

Standart Arama Ağı Reklamları

 

Standart arama ağı reklamları markaların en çok tercih ettiği Google reklam modellerinden birisidir. Bu reklam modelinde kişiler belirli anahtar kelimeler ile yapılan sorgularda e-ticaret sitelerini ya da kurumsal web sitelerini ön olana çıkarmakta ve sitelerine trafik çekmektedir.

 

Dinamik Arama Ağı Reklamları

 

Geniş envantere sahip firmalar tarafından en çok kullanılan reklam modeli dinamik arama ağı reklamlarıdır. Dinamik arama ağı reklamlarında da anahtar kelime hedeflemesi yapılır. Fakat reklam metni çalışması ve varış sayfaları Google tarafından otomatik olarak belirlenir. Böylece doğru bir çalışma yaparak işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşma ve satışlarını artırma fırsatı yakalar.

 

Google Ads Reklam Modelleri - Arama Ağı Reklamları

 

Uygulama Reklamları

 

Bir mobil uygulamaya sahip olan kişilerin ve işletmelerin mobil uygulama indirme sayısını artırmak ve hedef kitlesindeki kişilere ulaşmak için verdiği reklam türüne verilen isimdir. Uygulama reklamları genellikle Google Play Store, Google Arama Motoru ve Youtube’da gösterilen reklam modelleridir.

 

Google Ads Reklam Modelleri - Uygulama Reklamları

 

Remarketing Reklamlar

 

E-ticaret firmaları tarafından oldukça çok tercih edilen bir reklam modeli olan remarketing reklamlarda daha önce sitenizi ziyaret eden kişiler hedeflenmektedir. Kişiselleştirilmiş reklam çalışmaları yapıldığı için remarketing reklamlar markaların dönüşüm oranlarını arttırmasını sağlamaktadır.

 

Google remarketing reklam modeli 5 farklı şekilde verilebilmektedir. Bunlar standart remarketing reklamları, arama ağı reklamları, dinamik remarketing reklamları, müşteri listesi ile verilen remarketing reklamları, video reklamları olarak sınıflandırılmaktadır.

 

Standart Remarketing Reklamları

 

Standart remarketing reklamları daha önce sitenizi ziyaret eden bir kişiye farklı internet sitelerinde veya mobil uygulamalarda sitenizin gösterildiği reklam modeline verilen isimdir.

 

Google Ads Reklam Modelleri - Remarketing Reklamları

 

Arama Ağı Remarketing Reklamları

 

Arama ağı remarketing reklamları, sitenizi ziyaret eden ve sitenizi terk eden kişilere daha sonraki aramalarında yeniden sitenizin ön plana çıkmış bir şekilde gösterildiği reklam modeline verilen isimdir.

 

Dinamik Remarketing Reklamları

 

Sitenizi ziyaret eden ve herhangi bir ürünü inceleyen kişilere yeniden incelediği ürünün gösterildiği reklam modeline verilen isimdir.

 

Google Ads Reklam Modelleri - Dinamik Reklamları

 

Müşteri Listesi ile Verilen Remarketing Reklamları

 

Sitenizi ziyaret eden ya da sitenize üye olan kişilerin hedeflendiği reklam modeline verilen isimdir. Müşteri listeli ile verilen remarketing reklamları sayesinde sitenize üye olan kişilere firmanızı yeniden hatırlatabilirsiniz.

 

Video Remarketing Reklamları

 

Video remarketing reklamları, video pazarlaması yapan kişi ve şirketlerin tercih ettiği bir reklam modelidir. Bu reklam modelinde videolarınız hedef kitlenizde yer alan kişilere gösterilmektedir.

 

Google Ads Reklam Modelleri - Video Reklamları

 

Alışveriş Reklamları

 

Google reklam modelleri arasında yer alan Shopping Ads yani bilinen bir diğer adı ile alışveriş reklamları, Google’ın alışveriş sekmesinde kullanılan bir reklam modelidir. Bu reklam modeli ile e-ticaret firmaları ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarmakta ve satışlarını artırma fırsatı yakalamaktadır. Alışveriş reklamları şu an Türkiye’de aktif bir şekilde kullanılmasa da e-ihracat ile yurtdışına satış yapan markaların kullanabileceği bir reklam modelidir. Alışveriş reklamları kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır.

 

Ürün Alışveriş Reklamları

 

E-ticaret firmalarının Google Merchant Center entegrasyonu ile yükledikleri ürünler için verebildiği reklam modelidir. Google tarafından Mart 2021 tarihinde alınan bir karar ile Türkiye’de alışveriş reklamı vermek isteyen işletmeler yalnızca bu reklam modelinden yararlanabilmektedir.

 

Google Ads Reklam Modelleri - Alışveriş Reklamları

 

Yerel Envanter Reklamı

 

Fiziksel mağazalar tarafından kullanılan bir reklam modeli olan yer envanter reklamları arama sorgularında bir ürün görselinin ve mağaza adresinin gösterildiği reklam modeline verilen isimdir. Reklam düzenlemesine göre çoğu zaman işletmeler telefon numarası ve çalışma saatleri gibi bilgileri de paylaşabilmektedir. Alınan karar neticesinde bu reklam modeli yalnızca 14 ülkede kullanılmaktadır.

 

Vitrin Alışveriş Reklamları

 

Google’ın aldığı kararın ardından yalnızca 20 ülkede kullanılan Vitrin alışveriş reklamları e-ticaret firmalarının ürünlerini gruplar halinde sergilediği reklam modelidir. Ürün grupları arasında karşılaştırma yaptırmak ve hedef kitleye ürünleri tanıtmak mümkündür.

 

Google Ads Reklam Modelleri - Vitrin Alışveriş Reklamları

 

Telefon Araması Reklamları

 

Müşterileri ya da hedef kitlesinde yer alan kişiler ile birebir iletişim kurmak isteyen markalar tarafından tercih edilen telefon araması reklamları ile işletmenizin telefon numarasını paylaşmanız ve kişileri sizlerle iletişime teşvik etmeniz mümkündür.

 

Bu reklam modelinde siteniz ya da kuruluşunuz ile iletişime geçmek isteyen kişiler basit iki üç tıklama ile sizleri arayabilmektedir.

 

Google Ads Reklam Modelleri - Telefon Araması Reklamları

 

Görüntülü Reklamlar

 

Görüntülü reklam modeli hedef kitlenizde ulaşmak için tercih edebileceğiz Google reklam modelleri arasında yer alıyor. Bu reklam türü Youtube, diğer internet sitelerinin Ads bölümleri ve mobil uygulamaların içerisinde yerlerde gösterilmektedir.

 

Görüntülü Google reklam türleri ile işletmesini, ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarmak isteyen işletmeler Fotoğraf reklamları, alışveriş reklamları, video reklamlar, bumper reklamları, truview reklamları ve video discovery reklamları gibi Google reklam modellerini kullanabilmektedir.

 

Resim Reklamlar

 

Google Ads görüntülü reklam türleri arasında bulunan resim reklamları, markaların ürün ve hizmetlerini tanıtan bir görsel kullanarak verdiği reklam türüdür. Google resimli reklamlar vermek için markalar ilgili ürün ve hizmetlerine ait görseli Google Ads panellerine yükler. Bu resim türleri animasyon, görsel veya statik görsel türlerinde olabilmektedir.

 

Resimli reklam veren markaların reklamları genellikle Google ile iş ortaklığı yapan sitelerde gösterilir ve kişiler bu görsellere tıkladığında ilgili internet sitesine yönlenir.

 

Google Ads Reklam Modelleri - Resim Reklamlar

 

Görüntülü Alışveriş Reklam Modeli

 

Görüntülü alışveriş reklam modeli de Google’da reklam verirken kullanabileceğiniz bir reklam modelidir. Genellikle bu reklamlar Google’ın alışveriş alanında gösterilir. E-ticaret firmaları tarafından oldukça çok tercih edilen bu reklam türünde daha çok e-ticaret firmalarının sattığı ürün ve hizmetler ön plana çıkarılır.

 

Video Reklamlar

 

3 farklı reklam modelinden oluşan Google Video reklamları birçok firma tarafından tercih ediliyor. Bu reklam modeli ile e-ticaret sitelerini, ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarmak isteyen işletmeler reklamlarını Youtube, Google iş ortaklarına ait internet siteleri, görüntülü arama ağı gibi alanlarda gösterme fırsatı yakalıyor.

 

Google Ads Reklam Modelleri - Video Reklamlar

 

Bumper Reklamlar

 

Genellikle Youtube gibi Google’a bağlı olan platformlarda kullanılan Bumper reklamlar bir video reklam türüdür. Bumper reklam gören kişiler bu reklamları atlayamamaktadır. Bumper reklamlar maksimum 6 saniye uzunluğa kadar verilebilecek bir reklam modelidir.

 

Trueview Reklamlar

 

Videoların üzerine call to action butonlarının eklendiği reklam modeline verilen isimdir. Çoğu zaman reklamı izleyen kişileri harekete geçiren bir mesaj, bitiş ekranı ve reklam metni ile verilmektedir. Kişiler ilgili reklama tıklayarak markaların varış sayfalarına kolayca ulaşabilmektedir.

 

Google Ads Reklam Modelleri - Trueview Reklamlar

 

Discovery Reklamlar

 

Google’a bağlı bir video içerik platformu olan Youtube’a özel tasarlanan bir reklam modeli olan Discovery Reklamlar, masaüstü Youtube sitesinde ya da mobil Youtube ana sayfasında gösterilen reklam modelidir.

 

Discovery reklam modelinde videoya ya da öne çıkarılmak istenen bir siteye ait thumbnails görsel, reklam başlığı ve reklam açıklaması bulunmaktadır.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax