Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Ticimax Blog

E-ticaret ile işinizi büyütmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgiler ve önemli ipuçları Ticimax Blog'ta.

Online Butik Açma Kılavuzu

İçindekiler;

 
 • E-ticaret Yapabilmek İçin İlk Olarak Şirketinizi Açın

 • İş Planınızı Hazırlayın

 • Bütçe Planı

 • Rakiplerinizi Analiz Edin ve Hedef Kitlenizi Belirleyin

 • Operasyonel Süreçleriniz İçin Bir Adım Atın

 • Ürün Tedariği

 • Deponuzu Düzenli Bir Şekilde Dizayn Edin

 • Kargo Firmaları İle Görüşün

 • Pazarlama ve Satış Stratejinizi Belirleyin

 • Online Butik Açmak İsteyenler İçin Tüyolar
 

Online butik açmak son dönemlerin en popüler e-ticaret yöntemlerinden biridir. Gerek sosyal medyanın büyüyen etkisi gerekse e-ticaretin her gün gelişen pazar hacmi birçok kişinin online butik açmaya yönelmesini sağladı. Online butik açmak isteyen kişiler arasında iş planına nereden başlanması gerektiğine dair bilgisi olmayan birçok kişi var.Ticimax olarak, online butik açmak isteyen fakat nereden başlayıp nasıl devam etmesi gerektiğine karar veremeyen kişiler için bir Online Butik Açma Kılavuzu yayımladık. Sizler de kılavuzumuzu inceleyerek iş planınızı oluşturabilir ve online butik açarken nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında bilgiler alabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Nasıl Yapılır? Aşama Aşama!

 

Askılar üzerinde farklı kıyafetler kapat. online kıyafet nasıl satarım. online mağaza açmak

 

E-ticaret Yapabilmek İçin İlk Olarak Şirketinizi Açın

 

Online butik açmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken şeylerden biri bir şirket açmak olacaktır. Çünkü e-ticaretle uğraşan kişilerin sattığı ürünlere yönelik fatura kesmesi gerekmektedir. Sizlerin de vergi mükellefi olmanız ve satışını yaptığınız ürünleri faturalandırmanız için ilk olarak şirket açılışıyla işe başlayın.

 

Şahıs, anonim ve limited şirketlerinden size en uygun olanını kurarak e-ticaret için ilk adımınızı atabilirsiniz. Üstelik e-ticaret yapanlara gelen vergi muafiyeti ile sizler de %4 veya %2’lik gelir vergisi ödeyerek işinizi daha kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz.

 

Butik moda mağazasında online alışveriş kadın

 

İş Planınızı Hazırlayın

 

Online butik kurmak isteyen kişilerin yapması gerekenlerin arasında bir iş planı hazırlamak da bulunmaktadır. Çünkü yeni bir işe başlarken hazırlanacak olan iş planları sayesinde firmalar daha kolay bir şekilde hareket etmektedir. Sizler de online butik kurmak için ilk olarak bir iş planı hazırlayabilirsiniz. İş planınızı hazırlarken şu unsurları göz önünde bulundurabilirsiniz;

 
 • Bütçe 

 • Operasyonel Süreçler

 • Analizler

 • Pazarlama ve Satış
 

Adımlarını temel alarak sizler de iş planınızı oluşturabilir ve işinizi kurarken daha rahat bir şekilde hareket edebilirsiniz.

 


Siparişleri Yöneten ofiste duran genç giyim mağazası sahibi

 

Bütçe Planı

 

Online butik kurmak istiyorsanız eğer sizin için en önemli süreçlerden birisi bütçe planı oluşturmak olacaktır. Ürün tedariği yaparken yapacağınız harcamalar, e-ticaret sitesi harcamaları, reklam ve pazarlama harcamaları gibi birçok unsuru bütçe planınızın içine dahil edebilirsiniz. Bununla beraber yanınızda birisi çalışacaksa maaş, sigorta masrafları gibi birçok unsuru da göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

Bu unsurları göz önünde bulundurarak butik açma maliyetini hesaplayabilirsiniz. Yapacağınız bu çalışma butik açmak için ne kadar sermaye lazım sorunuza yanıt bulmanızı kolaylaştıracaktır.

 

Bütçe planı hazırlarken birçok kişinin sıkıntı yaşadığı unsurlardan birisi özellikle ürün alımıdır. Genellikle yeni açılan butiklerde birçok farklı modelde ürün stoklamanız oldukça önemlidir. Fakat son dönemlerin en popüler e-ticaret modellerinden birisi olan Dropshipping yani stoksuz satış yöntemleri hakkında araştırmalar yaparak sizler de ürün satım alımında harcayacağınız parayı sıfıra indirebilirsiniz.

 

Dropshipping, stoksuz satış yöntemi tedarikçi olan firmalardan temin edilen XML ile bu firmanın ürünlerini e-ticaret sitenizde göstermenizi ve sattıkça ilgili firmadan göndertmenizi sağlayan bir iş modelidir.

 

İlgili İçerik; Detaylı Dropshipping Kılavuzu

 


Kadının pembe kumbara altın madeni para koyarak büyüyen işi kar etmek ve kumbara ile tasarruf etmek, gelecekteki planı ve emeklilik fonu konsepti için para tasarrufu yapmak.

 

Rakiplerinizi Analiz Edin ve Hedef Kitlenizi Belirleyin

 

Online butik açmak için yapmanız gereken başka bir şey ise özellikle belirli analizler ve raporlamalar olacaktır. Bu gireceğiniz pazarda nasıl hareket etmenizi kolaylaştıracak bir adımdır.

 

Öncelikle rakip analizini yapmanızı öneririz. Rakip analizinizi yaparken ;

 
 • Aynı sektörde yer alacağınız rakipler kimler

 • Rakiplerinizin hedef kitlelerinde kimler yer alıyor

 • Ürün çeşitlilikleri neler

 • Firmaların ilgili sektördeki yolculukları ve pazardaki payı

 • Rakiplerinizin güçlü ve zayıf yanları, müşteri memnuniyet oranları ve firmalarına gelen şikayetler neler
 

Gibi birçok unsuru göz önünde bulundurarak sizler de rakipleriniz hakkında fikir elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra rakiplerinizin pazarlama çalışmaları ile ilgili fikir almak için de yapmanız gereken başka bir şey rakiplerinizin sosyal medya ve Google’daki aktiviteleri. Örneğin;

 
 • Rakiplerinizin sosyal medyada nasıl bir strateji uyguladığı

 • Paylaşım dilleri

 • Paylaşım sıklıkları

 • Google SEO bazındaki çalışmaları

 • Anahtar kelimeleri
 

Gibi birçok unsuru göz önünde bulundurabilirsiniz.

 


Rekabet. Konsept. 3d illüstrasyon.


 

Operasyonel Süreçleriniz İçin Bir Adım Atın

 

Online butik açmak isteyen kişilerin işlerini doğru bir şekilde kurmaları için yapmaları gereken başka bir şey ise operasyonel süreçlerini göz önünde bulundurmaktır. Operasyonel süreçler tedarik, depolama ve kargo gibi süreçleri kapsamaktadır. Bu süreçlerde de dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır.

 


e ticaret web sitesi veya app akıllı telefon ile online alışveriş. Arka planda giyim mağazası.

 

Ürün Tedariği

 

Operasyonel süreçlerin ilk başında ürün tedariği gelmektedir. Genellikle e-ticaret ile uğraşan kişiler ürün tedariği konusunda problem yaşayabilmektedir ve bu da firmaların problem yaşamasına neden olmaktadır.

 

Ürün tedarik etmek için tedarikçiler ile konuşabilirsiniz. Bununla beraber bir tedarikçi ile anlaşıp çalışmaya başladıktan sonra tedarik konusunda problem yaşamamak için ikinci bir tedarikçi ile de çalışma kararı alabilirsiniz. Butik açmak için toptan mal satın almak istemiyorsanız eğer sizler de dropshipping çalışma modeliyle hızlı bir şekilde e-ticarete başlayabilirsiniz

 


Online mağazaya bakarken perakende göz atan genç ve güzel bir kadın.

 

Deponuzu Düzenli Bir Şekilde Dizayn Edin

E-ticaret firmalarının yaşadığı problemlerden bir diğeri de ürün depolama yöntemleridir. Çünkü bir e-ticaret sitesinden birçok ürün satıldığı için depolar karışık bir hal alabilmektedir. Sizler firmanız için bunu engellemek istiyorsanız, deponuzu doğru bir şekilde dizayn edebilir ve ürünlerinizin kolay ulaşılabilir olmasına dikkat edebilirsiniz.

 

Unutmayın ki, deponuz ne kadar düzgün olursa ürünleriniz o kadar kolay bulunabilir olacaktır ve bu da ürün teslimatınızı kolaylaştıracaktır. Ürün teslimatının hızlı bir şekilde yapılması da firmanızın müşteri memnuniyetini sağlamasını sağlayacak ve sadık müşteriler yaratmanıza olanak tanıyacaktır.

 

Mavi arka plan üzerinde akıllı telefonda online alışveriş kavramı. 3d oluşturma. depo düzeni. butik stoğu

 

Kargo Firmaları İle Görüşün

 

E-Ticaret’te dikkat edilmesi gereken başka bir adım ise kargodur. E-ticaret firmaları genellikle kargo şirketleriyle anlaşmalar yapmakta ve bunun sonrasında anlaşmalı fiyatla ile ürünlerini göndermektedir. Sizler de daha düşük kargo ücretleri ödemek istiyorsanız eğer ilk olarak kargo firmalarından teklif isteyebilir ve sonrasında ürünlerinizi uygun fiyatlı kargolayabilirsiniz.


İlgili İçerik; E-Ticaret Kargo İlişkisi


Online sipariş paketleri ile Sarı Kamyon - konsept 3d render illüstrasyon

 

Pazarlama ve Satış Stratejinizi Belirleyin

 

Online butik açmak ve ürün satmak için belirli pazarlama ve satış stratejileri belirleyebilirsiniz bu ürünlerinizi insanların daha kolay görmesini sağlayacak ve ilgili stratejiler ile firmanızın büyümesini kolaylaştıracaktır.

 

Online alışveriş / e-ticaret ve müşteri deneyimi konsepti: Bir bilgisayarda kutuları olan alışveriş sepeti, tüketicileri / alıcıları karantina döneminde evden mal ve hizmet satın aldığını veya satın aldığını gösterir.

 

Online Butik Açmak İsteyenler İçin Tüyolar

 

Online Butik Açma Kılavuzu adlı yazımızın bu bölümünde sizlere ürünlerinizi pazarlamak, hedef kitlenizi genişletmek ve ürünlerinizi kolay bir şekilde satmanız için belirli taktiklerden bahsedeceğiz.

 
 • Pazardaki Açıklara Göz Atın

 

E-ticarette hızlı bir şekilde yükselen bir butik olmak istiyorsanız eğer ilk olarak yapmanız gereken şeylerden birisi pazardaki açıklara göz atmak olacaktır. Sizler de rakiplerinizin satmadığı fakat satılacağını düşündüğünüz ürünler hakkında araştırmalar yapabilir ve bu ürünleri satarak işinizi geliştirebilirsiniz.

 
 • Sosyal Medyaya Önem Verin

 

Markaların hedef kitlelerini genişletmek ve sadık müşteriler oluşturmak için yaptıkları şeylerden birisi sosyal medya paylaşımlarıdır. Sizler de sosyal medya planı hazırlayabilir ve takipçilerinizin markanız hakkında bilgi almasını kolaylaştırabilirsiniz.

 

Bunla beraber instagramdan satış yapmak ve facebook store kullanmak da ürünlerinizin hızlı bir şekilde birçok kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.

 

İlgili İçerik; Instagram'dan Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gereken 5 Kriter!

 

İlgili İçerik; Instagram'dan Ürün Satmak İçin Stratejiler

 
 • SEO Çalışmalarına Önem Verin

 

Online Butik Açma Kılavuzunun bu bölümünde size SEO çalışmaları hakkında bilgi vereceğiz. Google Arama Motoru Optimizasyonu yaparak Google sıralamalarında üst sıralarda yer almanız ürünlerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle sizler de ürünlerinizi daha fazla kişiye ulaştırmak için SEO çalışmaları yapın ve rakiplerinizin önüne geçin.

 

İlgili İçerik; SEO Analizi Nasıl Yapılır?

 

İlgili İçerik; Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları

 
 • Kişiselleştirilmiş Ürünler Satın

 

2021 E-Ticaret trendleri arasında gösterilen kişiselleştirilmiş ürünler insanlar tarafından oldukça çok seviliyor. Sizler de kişiselleştirilmiş ürünlere e-ticaret sitenizde yer verebilir ve bu ürünlerin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticarette 2020 Trendleri

 
 • Kampanyalar Yaratın

 

E-ticarette en önemli şeylerden birisi de kampanyalardır. Kampanyalar e-ticaret sitelerinin yeni müşteriler elde etmesini, müşterilerini sadık müşteriye çevirmesine yardımcı olan etkinliklerdir. Sizler de ürünlerinizi daha kolay satışa sunmak için kampanyalar yaratabilir ve hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.

 


Satış "3B oluşturma" sırasında çevrimiçi alışveriş yapmak için modern uygulamayı kullanan iş adamı. kampanya

 

Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan kampanyalar modülü sayesinde 250 farklı kampanya modeliyle ürünlerinizin satışını arttırabilirsiniz.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir:

 

Hızlı Teslimat ve E-ticaret İlişkisi

 

Promosyon Ürünlerle Satışlarınızı Arttırın

 

Kapıda Ödemeli Satış Nasıl Yapılır? Kapıda Ödeme Rehberi (2021 Güncel)

 

E-ticaret Siteleri İçin Performans Değerlendirme Rehberi

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz. 0850 811 08 20