Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Şirket Çalışanlarının Katılmak İsteyeceği 5 Sosyal Sorumluluk Projesi

İçerikler;

Sosyal sorumluluk projeleri birçok farklı şekil ve biçim alır ve nihayetinde topluma olumlu katkıda bulunmakla ilgilidir. Kurumsal sosyal sorumluluk girişimleri, toplum projelerinden sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir kurumsal politikalar geliştirmeye ve sosyal adalet davalarını savunmaya kadar her boyutta ve ölçekte faaliyet göstermektedir. Markalar günümüzde sosyal sorumluluk projeleri ile fark yarattıkları gibi farkındalık da yaratmada etkili olmaktadır.Şirket Çalışanlarının Katılmak İsteyeceği 5 Sosyal Sorumluluk Projesi

 

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Nedir?

 

Kurumsal sosyal sorumluluk, şirketlerin iş gücüne, topluma ve dünyaya olumlu yatırım yapmaları gerektiği fikridir. Bu yatırımlar; para, zaman, kaynaklar, yetenekler, politikalar olabilmektedir.

 

Çalışma hayatındaki sosyal sorumluluklar genel olarak hayırseverlik, çevreci politika bilinci, sürdürülebilirlik uygulamaları, gönüllülük esaslı uygulamalar, işyeri işgücü politikaları çerçevesinde oluşmaktadır. Kurumsal sosyal sorumluluğun nihai hedefi, sizin ve çalışanlarınızın tutkuyla ve yatırım yapmaktan heyecan duyduğu bir sorunu veya nedeni bulmaktır.

 

İlgili İçerik; Marka Değerini Arttırmak İçin 5 İpucu


Kurumsal Sosyal Sorumluluk Nedir?

 

İşletmeler Sosyal Sorumluluk Projelerine Neden Önem Vermelidir?

 

Sosyal sorumluluk projelerine yatırım yapmak zaman ve para kaybı gibi görünebilir. Ancak bunun tersi doğrudur; sosyal sorumluluk fikirlerini uygulamak, karlılığınızı ve topluluğunuzu olumlu yönde etkiler.Sosyal sorumluluk projelerinin işletmeler için birkaç faydasını aşağıda sıraladık.

 

İşletmeler Sosyal Sorumluluk Projelerine Neden Önem Vermelidir?

 

Çalışanların ilgisini çeker

 

Sosyal sorumluluk fikirlerini iş yerinize uygulayarak, çalışanlarınızın katılımını daha etkin hale getirebilirsiniz. Öte yandan sosyal sorumluluk projeleri çalışanların işyerinde daha verimli ve etkin çalışmasını sağlar. Kurumsal sosyal sorumluluk projelerine yapılan bir yatırım, çalışanlarınıza iş dışındaki sorunları önemsediğinizi ve düşündüğünüzü göstererek farkındalık oluşturur. Ayrıca, çalışanlarınızın dış dünyaya ve çevreye bakışını olumlu yönde etkiler.

 

Çalışanların sosyal sorumluluk projelerine katkısını arttırmak için takipçisi oldukları sorunları ve nedenleri öğrenmek için araştırmalar yapmak faydalı olacaktır. Sosyal sorumluluk projelerini çalışanlarınız için kişisel hale getirdiğinizde katılım yüksek olacağı gibi çalışanlarınız ile şirket arasındaki bağı da güçlendirmiş olabilirsiniz.

 

Çalışanların ilgisini çeker

 

Müşterilerle etkileşime girmeyi sağlar

 

Sosyal sorumluluk projeleri müşterilere dokunmayı, onlarla etkileşime girmeyi mümkün kılar. Yapılan araştırmalar tüketicilerin ve müşterilerin sosyal sorumluluk projelerine önem veren işletmeleri tercih ettikleri yönündedir. 2020'de yapılan bir araştırma şirketler sosyal sorumluluk projelerini ne kadar açık bir şekilde uygularsa, markaya olan tutum ve algı da o kadar etkilenmektedir.

 

Müşterilerle etkileşime girmeyi sağlar

 

Toplum üzerinde etki oluşturmayı sağlar

 

Sosyal sorumluluk önce küçük bir kitleyi sonrasında ise dünyayı değiştirmeyi kendine hedef edinir. Bu açıdan düşünüldüğünde toplum üzerinde önemli etkileri mevcuttur. Örneğin karbon emisyonlarını azaltmak isteyen bir şirket ya da denizleri temizleme etkinliği yapan bir şirket gelecek nesillere fayda sağlayan girişimlerde bulunması açısından topluma dokunmaktadır.

 

İlgili İçerik; Marka Kimliği ve Marka İmajı Nedir?

 

Toplum üzerinde etki oluşturmayı sağlar

 

Şirketler İçin En İyi Sosyal Sorumluluk Projeleri

 

Gönüllülük esaslı faaliyetler

 

Çalışanlar için en iyi sosyal sorumluluk faaliyetlerinden biri, gönüllülük esaslı sosyal sorumluluk projeleri konusunda fırsatlar oluşturmaktadır. İşyeri gönüllülük projeleri işletmelere ve çalışanlara önemli faydalar sunar. Çalışanların yüzde 71'inin gönüllü sosyal projelere katılarak kendini daha iyi hissettiği kanıtlanmıştır. Öte yandan sosyal projeler ekip çalışması, verimlilik ve şirket bağlılığını da arttırmaktadır. Ek olarak gönüllülük şirketlere ve çalışanlara aşağıdakileri kazandırmada etkilidir;

 
 • Şirket çalışanlarıyla etkileşim kurulması
 • Şirket çalışanlarına verilen önemin gösterilmesi
 • Şirket çalışanlarında güven ve bağlılık oluşturulması
 • Çevresel uygulamalar
 

Çevre ve sürdürülebilirlik çalışmaları bugün pek çok şirket tarafından uygulanılmaya çalışılan bir uygulamadır. Bu nedenle, birçok şirketin bu uygulamalar aracılığıyla kurumsal sosyal sorumluluğu nasıl geliştireceği konusunda denemeler yapmaktadır. Çevre ve sürdürülebilirlik ile ilgili olarak sosyal sorumluluk geliştirmeye yönelik bazı öneriler şunlardır;

 
 • Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmak ve kullanmak
 • Ofiste geri dönüşümü teşvik etmek
 • İşe yürüyerek veya bisikletle gitmeyi teşvik etmek
 

Ayrıca çalışanların rolleri ile sürdürülebilirlik arasındaki kesişimi daha iyi anlamalarına yardımcı olan özel bir online çalışan eğitim programı da oluşturabilirsiniz. Yüz yüze tesislerde kullanılan enerji, kağıt kullanımı ve dağıtımı, çalışma ortamınızda birkaç küçük değişiklik uygulamak, dünyada büyük bir fark yaratabilir ve sosyal sorumluluk açısından örnek olabilir.

 

Şirketler İçin En İyi Sosyal Sorumluluk Projeleri

 

Hayırseverlik

 

Hayırseverlik, işyerinde kurumsal sosyal sorumluluğu çalışanlarınıza tanıtmanın başka bir yoludur. Ayrıca zamandan veya diğer kaynaklardan fedakarlık etmeye gerek kalmadan olumlu bir etki yaratmanın bir yoludur. Kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılacak parasal yatırımlar bu alandaki en iyi örneklerdendir. Örneğin kız çocuklarının okumasına katkıda bulunmak, okullara yardımda bulunmak, sağlık alanında bağışlar yapmak bundan bazılarıdır.

 

Hayırseverlik

 

İşyeri politikaları

 

Sosyal sorumluluk projeleri şirket içinde de önemli farkındalıklar oluşturması ve örnek olması açısından şirketlerin üzerinde durması gereken bir konudur. Kurumsal sosyal sorumluluk projelerini şirketinizde de uygulamaya koyabilirsiniz. Yeni işyeri politikalarını yürürlüğe koymak, çalışanlarınıza sosyal sorumluluk göstermenin bir yoludur. Bunlar sağlıklı yaşam için eğitimler, ebeveyn izinleri, özel ve dini bayram izinleri, regl izinleri şeklinde farkındalık yaratan faaliyetler olabilmektedir.


İşyeri politikaları

 

İşyerinde kurumsal sosyal sorumluluğa öncelik vermek

 

Kurumsal sosyal sorumluluk; çalışanlarını, topluluklarını ve dünyayı olumlu yönde etkilemek için zamanlarını, yeteneklerini ve kaynaklarını kullanan şirketlerin yaptığı faaliyetleri içermektedir. Kurumsal sorumluluk girişimleri, zaman ve para harcamak yerine, çalışanları ve tüketicileri dahil ederek bir şirketin karlılığını etkiler. Ek olarak, çalışanlara yönelik KSS faaliyetleri, şirketin yerel topluluklarla güven ve ilişkiler kurmasına yardımcı olur. Şirketlerin dahil edebileceği en basit kurumsal sosyal sorumluluk fikirlerinden bazıları şöyledir;

 
 • Gönüllü çabalar ve fırsatlar
 • Çevre ve sürdürülebilirlik uygulamalarını uygulamak
 • Hayırsever bağışlara yatırım yapmak
 • Yeni işyeri politikalarının kabul edilmesi
 

İlgili İçerik; Yeşil Pazarlama (Green Marketing) Nedir? Örnekleri Nelerdir?

 

İşyerinde kurumsal sosyal sorumluluğa öncelik vermek

 

Şirketlerin Çalışanları için Uygulayabileceği Kurumsal Sosyal Sorumluluk Örnekleri

 

Sosyal sorumluluk proje fikirleri birçok farklı bir biçimde uygulanmaktadır. En küçük şirket bile küçük fakat anlamlı bir bağış yaparak sosyal değişimi etkileyebilir. En yaygın sosyal sorumluluk örneklerinden bazıları şunlardır:

 
 • Karbon ayak izini azaltmak
 • İşgücü politikalarının iyileştirilmesi
 • Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık
 • Hayırseverlikte küresel bağış
 • Topluluk ve sanatsal gönüllülük
 • Çevreye fayda sağlayan kurumsal politikalar
 • Sosyal ve çevreye duyarlı yatırımlar
 

Markaların sosyal sorumluluk projeleri şirketler arası da ilham olduğu gibi toplumdan pek çok kişinin katılımıyla da toplumda olumlu etki oluşturmaktadır. Son zamanlarda oldukça ses getiren Cif markasının denizleri temizleme projesi en iyi sosyal sorumluluk projelerinden biri olmuştur. “Denizlerimiz temizken güzel” mottosuyla yola çıkan marka İstanbul Boğaz’ına atık toplayan 20 adet Cif Çöpkapar yerleştirdi. Cif çöpkaparlar şimdiye kadar 31 kg atık topladı. Cif tüketicileri de bu projeye dahil ederek denizleri kirletmeme sözü veren her bir katılımcı adına denize bir çöpkapar daha yerleştiriyor.

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret