Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Ticimax Blog

E-ticaret ile işinizi büyütmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgiler ve önemli ipuçları Ticimax Blog'ta.

E-Ticaret Dünyası Hiç Görmediği Rakamları Görüyor

Blog yazılarımızda dijital dünyada değişen dinamiklerden bahsedip sıkça güncel bilgilere yer vermeye çalışıyoruz. Çin’in Wuhan şehrinde Aralık 2019’da başlayan salgınla birlikte hayatımızda çok şey değişti. Bu değişiklere en iyi uyum sağlayanlar ise şüphesiz dijital yatırımları ihmal etmeyen kurum ve kuruluşlar oldu. Bundan sonrası için ise ekonomik dünyada, özellikle reel sektörde önemli paradigmalardan önemli bir kısmının kalıcı olacak değişeceğine yönelik uzman görüşlerine okurlarımıza bakış açısı katması açısından sıkça yer veriyoruz.

 

E-Ticaret Dünyası Hiç Görmediği Rakamları Görüyor

 

Bu yazımızda ise oldukça yakın zamanda, geçtiğimiz nisan ayında yaşanmış alışveriş davranışları sonucunda ortaya çıkmış oldukça çarpıcı bir istatistik sunacağız sizlere. Gelin e-ticaret dünyasında yaşananları bir de İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’den dinleyelim.

 

Türkiye’da Yaklaşık 150.000 Lokanta-Kafe Bulunuyor

 

Şekib Avdagiç’in verdiği bilgilere göre Türkiye’de yaklaşık 150.000 adet lokanta-kafe bulunuyor ve bunların 3’te biri İstanbul’da yer alıyor. Ne yazık ki Covid-19’la birlikte bu işletmelerin neredeyse hepsi sıkıntılı günler yaşadılar. Özellikle çay-kahve ve içecek üzerine kurulmuş sosyalleşme mekanları gelirlerinin tamamından neredeyse mağdur oldular. Bazı lokantalar paket servis alt yapısına sahip değilken bazıları lokasyonları veya iş modelleri itibariyle paket servis, eve servis konusunda hiç gelir elde edemedi. Kısacası durumlar tüm lokanta ve kafeleri vururken bazılarını çok olumsuz etkiledi.

 

Bu durumdan kobiler portföy yönetiminin birinci kuralı olan “bütün sepetleri bir yumurtaya doldurmama” ilkesini öğrenmiş olabilirler. Ancak hazırlıksız yakalandıkları için bu bilgi şimdilik pek bir işe yaramıyor. Lokanta-kafe ve gayrimenkul gibi yatırım alanları bir süre boyunca güvenli liman olarak görülmeyecek gibi gözüküyor.

 

Yeni dönemde e-ticaret güvenli liman olabilir mi? Bütün veriler ve uzman görüşleri böyle olacağını gösteriyor. Yazımızın başında bahsettiğimiz çarpıcı istatistile e-ticaretin önümüzdeki süreçte ne kadar güç kazanabileceğinin bir kez daha altını çizmiş olacağız.

 

Bir Ayda Yeni 3 Milyon Kredi Kartı

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, nisan ayı online alışveriş istatistikleriyle ilgili ilginç bir durumdan bahsetti. Avdagiç’in verdiği bilgiye göre geçtiğimiz nisan ayı içerisinde 3 milyondan fazla kredi kartı online alışverişte ilk defa kullanılmış. Elbette bu sayının tamamı daha önce online alışveriş yapmamış kitleyi temsil etmiyor. Eski müşterilerin yeni kredi kartı kullanımı da söz konusu. Ancak öncek dönemlerin istatistikleri ile kıyaslandığı zaman sayıda ciddi artış söz konusu. Bu artış da e-ticaret yazılım dünyasının da büyüdüğünü, hacim artırdığını tartışmasız kılıyor.

Kategori: E-ticaret Bilgi Bankası
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz. 0850 811 08 20