Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticaret Ziyaretçilerini Satın Almaya İkna Edecek 10 Taktik

İçerikler;

Online ticaret yapan işletmeler tıpkı fiziki mağaza gibi sitelerini ziyaret eden kullanıcıları ikna ederek müşteriye çevirme amacındadır. E-ticaretteki ikna yöntemleri bilinçli stratejilerle uygulandığında başarıya ulaşma olasılığı daha yüksek olmaktadır. Yazımızda online satışta temel ikna teknikleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

E-ticaret Ziyaretçilerini Satın Almaya İkna Edecek 10 İkna Tekniği

 

E-ticarette İkna Yöntemleri Nasıl Belirlenir?

 

Tüketiciler e-ticaret sitenizi ziyaret ettiğinde onlara kalmaları için nedenler sunmalısınız. Bu sebepler eşsiz ve dikkat çekici bir tasarımdan, ürün çeşitliliğine, cazip fırsatlar sunmanızdan kullanıcı dostu olmanıza kadar pek çok farklı kriteri barındırmaktadır.

 

Öncelikle e-ticaret sitenizdeki her alanın hedef kitlenizle uyumlu olması ve hedef kitlenin beklentilerini karşılıyor olması oldukça önemlidir. Her müşteriyle etkili bir şekilde iletişim kurmak gerekmektedir. İkna edici teknikler kullanarak, potansiyel bir müşterinin beğendiği ve beğenmediği şeyleri en azından incelemesini sağlayabilirsiniz.

 

E-ticaret siteleri ikna yöntemleri belirlenirken; hedef kitlenin beklentileri, satılan ürünün çeşitliliği, fiyat skalası, ödeme-gönderim seçenekleri, rakiplerin durumu, ödeme sistemleri, güvenlik gibi pek çok konu mercek altına almalıdır.


İlgili İçerik; E-ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 


İlgili İçerik; E-Ticaret Sitenizin Performansını İyileştirerek 2 Kat Dönüşüm Kazanın 

 

E-ticarette Satışı Etkileyen 10 İkna Yöntemi

 

Sanal mağazaların üzerinde durması gereken ikna teknikleri mevcuttur. En önemlilerini birkaç başlıkta açıkladık.

 

1. Tutarlılık ve güven verme: Online alışverişte güven, satışı tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Güven verme e-ticaretteki her alanla yakından ilişkilidir. Tutarlı olma konusu da güvenle ilişkilidir.

 

Farklı ödeme yöntemleri sunma tüketicileri satın almaya teşvik edecek en önemli itici güçtür. Bunun yanında iletişim bilgilerine yer verme, güvenlik sertifikasının olması gibi çeşitli etkenler de tüketicide güven oluşturma konusunda etkili olacaktır.

 

Güven oluşturmada ödemenin etkisi;

 
 • E-ticarette sepeti terk etme oranları yüksek olmasına rağmen ödeme seçeneklerinde yapılan optimizasyonlar bu oranların düşürülmesinde etkili olmaktadır.
 • Ödeme seçeneklerinin artırılması hedef kitlenin beklentilerine karşılık vermeyi sağlamaktadır.
 • Banka ve kredi kartıyla ödeme, kapıda ödeme, havale/EFT ile ödeme, mobil ödeme gibi farklı ödeme yöntemlerini kişiselleştirebilirsiniz.
 

İlgili İçerik; E-ticaret Ödeme Sistemleri Hakkında 3 Önemli Başlık

 
İlgili İçerik; Müşterilerinizin Sepeti Terk Etmemesi İçin İpuçlarıE-ticaret Satın Arttıran İkna Edecek Teknikler2. Sosyal kanıt sunma: Tüketici davranışlarının psikolojik etkisine bakıldığında herkesin yaptığını yapmak, herkesin aldığını satın almak, herkesin beğendiğini beğenmek eğilimleri mevcuttur.

 

Tüketiciler bir ürünü satın almadan önce mutlaka sosyal kanıttan faydalanırlar. Ürünün gerçek kullanıcılarının yorumlarına ve ürün hakkındaki düşüncelerine sitede yer verme müşteriyi ikna etme açısından oldukça etkilidir. Tüketiciler bir ürün hakkındaki eylem ve inançlarının oluşmasını sosyal kanıta dayandırmaktadır.

 

Sosyal kanıt araçlarını şöyle sıralayabiliriz;

 
 • Kullanıcı yorumları
 • Ürün incelemesi
 • Ürün yorumları
 • Ürün puanlamaları
 

3. Sınırlı ürün kullanma, zamanlama tekniği: Tüketicide bir kıtlık psikolojisi oluşturan bu yöntemler de satışta ikna teknikleri açısından oldukça önemlidir. Sınırlı süreli indirimler ve fırsatlar sunmak tüketiciyi hemen satın alma konusunda ikna edecektir. Bunun yanında “tükenmek üzere” gibi ifadelerle tüketiciyi acele etmesi konusunda tetikleyici durumlar satın almada iknayı artıracaktır.

 

İlgili İçerik; Landing Page Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

 

E-ticaret İkna Edecek Kanıt Araçları

 

4. Cazip teklifler sunmak ve benzerlik etkisi: Tüketiciyi ikna etmek amacıyla günün belirli saatlerinde ücretsiz ya da ekspres kargo gibi fırsatlar, kişiye özel indirimler tanımlama gibi harekete geçirici eylemler iknayı artıracaktır.

 

Benzerlik etkisi tüketici davranışlarına dayanan bir ikna tekniğidir. Markanın hedef kitlede yakınlık uyandırması ikna edilme konusunda etkili olacaktır. Burada markaların hedef kitlesini doğru analiz etmesi ve onlardan biri gibi davranması gerekmektedir. Markayla kendini özdeşleştirmesi ikna olasılığını da artıracaktır.

 

5. E-posta pazarlaması tekniğinin kullanılması: E-posta pazarlaması e-ticaret siteleri için potansiyel müşterilere ulaşmak ve var olan müşterilerini yeniden harekete geçirmek için etkili bir ikna yöntemidir. Kampanya, tanıtım, yenilik, duyuru gibi durumlar için e-posta yoluyla etkileşimde bulunabilir ve hedef kitlenizi ikna edebilirsiniz.

 

E-posta pazarlamasının kullanılacağı satış ikna teknikleri;

 
 • Satın alma işleminden sonra yapılan e-posta pazarlaması
 • Yeni ürün tanıtım e-postaları
 • Kampanya, indirim ve promosyon bilgilendirme e-postaları
 • Sepet terk etmelerden müşteriyi geri döndürmeye yönelik e-postalar
 

6. Fiyat politikası ve çapraz satış: Fiyatlandırma; tüketicinin ikna olmasını en çok artıran önemli etmenlerden biridir. Fiyat konusundaki tutarlı olunmalıdır. Bunun yanında çapraz satış teknikleri de iyi bir ikna yoludur.

 

Kullanabileceğiniz çapraz satış önerileri;

 
 • Çok satan ürünler
 • İlgili ürün önerileri
 • “Diğer kullanıcılar bunu da inceledi” gibi öneriler
 • Görüntüledikleri ürünlerle uyumlu ürünler
 

İlgili İçerik; E-ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri

 

E-ticaret İkna Edecek Politikalar

 

7. Aşinalık ve kişiselleştirme: Hedef kitlenin alışkanlıklarının analiz edilerek onların beklentilerine karşılık vermek, aşina olduğu türde ve tarzda hizmetlerle karşılarına çıkmak oldukça önemlidir. Bu yüzden kitlenizi tanımak, bekledikleri deneyimlere ve dile aşina olmak, dönüşümleri artırmak için faydalı olmaktadır.

 

Bir şeye ne kadar çok çaba harcarsak değeri o kadar artar. Bu nedenle ürünleri kişilere göre özelleştirmek, ürünlere has olan özellikleri öne çıkarma, tüketiciyle bağ oluşturacak etkenler ortaya çıkarma iknayı tetiklemenin ideal bir yoludur.

 

8. Ürün çeşitliliği: Kullanıcılar siteye geldiğinde ürün çeşitliliğinin fazla olması sitede kalmaları için bir ikna seçeneği olacaktır. Ürün çeşitliliğinin fazla olması, etkili bir açılış sayfası sunulması tüketicinin sitede daha uzun süre kalmasını artıracak ve hemen çıkma oranını düşürecektir.

 

Ürün çeşitliliği tüketicinin kafasını karıştıracak şekilde değil, doğru bir şekilde kategorize edilmelidir. Ürünlerin; karmaşadan uzak, dikkat çekici bir tasarımla sunulması tüketicinin satın almasını tetiklemede etkilidir.

 

9. Ürün görsel ve açıklamaları: Ürün görsel ve içerikleri ikna yöntemleri konusunda oldukça etkilidir. Profesyonel bir şekilde hazırlanan ürün görsellerinde kullanıcılara gerçek ve fikir verici görseller sunmalı, içeriklerde ise ürün hakkında detaylı bilgi verilmelidir.

 

Ürün görsellerinde dikkat edilmesi gerekenler;

 
 • Yüksek çözünürlükte profesyonel görsel kullanımı
 • Ürün ön planda zemin kullanılması (çoğunlukla beyaz)
 • Ürünün farklı renk seçeneklerine yer verilmesi
 • Farklı açılardan ürün görsellerine yer verilmesi
 

Ürün özellikleri ve açıklamalarına detaylı bir şekilde yer verilmesi de satışta ikna teknikleri açısından faydalı olacaktır. Ürün açıklamaları alanları eksiksiz doldurulmalıdır. Tüketicinin aklında bir soru işareti bırakılmamalıdır. Ürün açıklamaları ne kadar detaylı olursa ürün tüketicinin gözünde somutlaşır ve satın alma tetiklenmiş olacaktır.

 

İlgili İçerik; Ürün pazarlamasında kullanılacak 6 Yöntem

 

İlgili İçerik; E-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmak için 5 İpucu

 

İlgili İçerik; Satışlarınızı Katlayacak En Trend Ürünler

 

E-ticaret Ziyaretçilerini Satın Almak Ürün Görselleri

 

Etkili içerikler kullanmak: İçerik e-ticaret sitelerinde kullanıcıyla iletişime geçmenin en önemli araçlarından biridir. Bu nedenle metinleri doğru yerde etkili cümlelerle oluşturmak tüketiciyi ikna konusunda gereklidir. Etkili içerik yanında içerikleri etkili bir tasarımla sunmak, karmaşadan uzak ve özgün olmalıdır. Siteye gelen ziyaretçilerin ikna olarak sitede kalması açısından etkili olacak birçok faktör vardır. Yukarıda saydıklarımıza ek ve özet olarak dikkat edilmesi gereken diğer unsurlardan birkaçını aşağıda sıraladık;

 
 • Karmaşıklıktan uzak bir site navigasyonu
 • Sade ve anlaşılır bir yapı
 • Güvenli bir yazılım üzerine kurulmuş site (SSL sertfikası vb.)
 • Kategori, ürün, görsel ve içeriklerin düzenli ve anlaşılır olması
 • Gerekli bilgilerin ulaşılabilir olması
 • İletişim bilgilerine yer verilmesi
 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret