Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Ticimax Blog

E-ticaret ile işinizi büyütmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgiler ve önemli ipuçları Ticimax Blog'ta.

Instagram Satış Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sosyal medya hayatımızdaki bütün dinamikleri iyisiyle kötüsüyle değiştirdi diyebiliriz. İletişime geçme tarzımızı, gerçek hayatta sosyalleşme tarzımızı, olaylara bakış açımızı ve daha pek çok davranışımızı, yönümüzü sosyal medyaya bakarak yeniden dizayn ettik. Sanal ortamda tanışıp, arkadaş olup bu arkadaşlığı gerçek hayata taşımak diye bir kavram ortaya çıktı. Her ne kadar insanların birbirini görmeden arkadaşlık kurma isteği “mektup arkadaşlığı” kavramına dayansa da sosyal medya arkadaşlıkları bambaşka diyebiliriz. Bu kadar köklü değişikliklere sebebiyet veren bir oluşumun ticaret hayatını dolayısıyla da e-ticaret hayatını değiştirmemesi elbette mümkün değil. Kurumsal temsil mecburiyetinden başlayan hikâye yepyeni satış tekniklerinin ortaya çıkmasıyla devam ediyor. Gelin bu sürece biraz daha yakından bakalım.

 

Instagram Satış Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Instagram’ın Cazip Yanları

 

Instagram, kullanım şekli itibariyle görselliğin oldukça ön plana çıkarıldığı bir platform. Görselliğin bu kadar ön plana çıkarıldığı ilk sosyal medya araçlarından. Ortaya çıktığı ilk zamanlar Instagram’ın iki hedefi vardı ilk olarak görsellik ön planda olacak ikinci olarak ise kolay kullanımı olacaktı. İçeriğin oluşturulması ile paylaşılması arasındaki mesafe ne kadar kısa tutulursa kullanıcının rağbetinin o kadar artacağını doğru şekilde hesap eden ve paylaşım metodunu bu bilgiye göre dizayn eden instagram kısa sürede büyük bir popüleriteye ulaştı. Elbette bu popülariteye ulaşma yolunda arkasında Facebook gibi dev bir şirketin olduğunu da ihmal etmemek lazım. Uzun sözü kısası görsel ağırlıklı olması ve hızlı paylaşıma olanak sağlaması instagramı cazip kılıyor.

 

Sosyal Medyanın Vitrini

 

Mağaza vitrini mantığına en yakın olarak işletilebilecek sosyal medya aracı Instagram’dır. Hesapların akış sayfaları ürünlerin tanıtılmasına oldukça uygundur. Zaten bir e-ticaret sitesinin ürünler sayfası ile satış yapmak isteyen bir instagram sayfasını yan yana koyduğunuz zaman aradaki büyük benzerliği fark edersiniz.

 

Instagram Satış Nedir?

 

Instagram satış, bir e-ticaret yöntemidir ve dünyada pek çok insanın kullandığı bir araçtır. İlgi alanlarına yönelik insanların kolay bulunabiliri olması nedeniyle de oldukça popüler. Instagram satış, genel hatlarıyla e-ticaret hukuğuna bağlı olarak ele alınır. Sizin faaliyetinizi yasal ya da yasadışı hale getiren kullandığınız yöntemden ziyade iş yapış tarzınızdır. Bu konuyu yazımızın devamında detaylandırcağız.

 

Instagram, Sadık Müşteri Kitlesi İçin Önemli Bir Araç

 

Ticaretin ve e-ticaretin en önemli konularından biri kendinizi müşterilere hatırlatabilmek ve sadık müşteri kitlesi oluşturabilmektir. Atılan postlar ve hikayeler vasıtasıyla işletmenin kendini müşterilerine ve potansiyel müşterilerine hatırlatabilme şansı oldukça yüksektir. Bu yönü itibariyle de satış yapılsın ya da yapılmasın instagram özellikle tekstil gibi alanlarda ticaret yapan işletmeler için oldukça önemlidir.

 

Instagramda Satış Yapmanın Bağlı Olduğu Yasal Mevzuatlar

Elbette sosyal medya satış kanalları ticaret hukukuna tabi. Yasallığın aslı vergi mükellefi olmak ve elde edilen karın ilgili vergilerini ödemektir. Bunu yaptığınız müddetçe maliye tarafından yasal statüde görülürsünüz. Buna ek olarak da ticaret sitelerinde bulunan ön bilgilendirme, mesafeli satış sözleşmesi, cayma hakkı, iletişim, sipariş ile ilgili yükümlülükler gibi gerekliliklerin yerine getirilmiş olması gerekir. Sayfanızda bütün gerekli hukuki işlemlerin yer alması sizlerin yasal statüde kalmanızı sağlayacaktır.

 

Bu içeriğimizde sizler için Instagram satış nedir ve nasıl yapılır konusunu incelemeye çalıştık. Elbette içeriklerimiz bunlarla kısıtlı değil. Yine bu konuyla ilgili Instagram'dan Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gereken 5 Kriter! yazımızı tıklayıp okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

Kategori: E-ticaret Bilgi Bankası
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz. 0850 811 08 20