Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Instagram Shopping Özelliği Türkiye’ye Geldi

İçerikler;

2010 yılında hayata geçirilmiş bir sosyal medya uygulaması olan Instagram, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir uygulamadır.

Her gün milyonlarca kişinin online olduğu ve gün içerisinde milyonlarca fotoğraf paylaşımı yapılan bu platform her geçen gün yaptığı yeniliklere bir yenisini ekliyor. Instagram’ın daha önceki süreçlerde Türkiye haricindeki bazı ülkelerde test etmeye başladığı Instagram Shopping Özelliği Türkiye’ye Geldi.

E-ticaret ile uğraşan kişiler için büyük bir fırsat olan Instagram Shop nedir gibi soruların yanıtını bulabileceğiniz bu yazımızda sizlere Instagram hakkında bilgi vereceğiz. Bununla beraber, Instagram Shopping özelliğinin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedecek ve e-ticaret yapanlar için bu özelliği nasıl büyük bir fırsata dönüştürebileceğinden bahsedeceğiz.

 

İlgili İçerik: Instagram İşletme Profili Nasıl Kurulur?


Instagram Shopping Özelliği Türkiye’ye Geldi
 

Instagram Shopping Nedir?

 

Instagram Shopping özelliği Instagram’ın yakın zamanda hayata geçirdiği bir özelliktir. Bu özelliği kullanan kişiler satışını yaptıkları ürünleri gönderilerde ve hikayelerde daha kolay bir şekilde ön plana çıkarabilmektedir.

 

 Bir kişi ilgili gönderiyi gördüğü takdirde ürünün üzerinde tıklayarak kolay bir şekilde satış yapılan internet sitesinin ürünle ilgili sayfasına gidebilmekte ve bu sayfa üzerinden ürünleri kolay bir şekilde satın alabilmektedir. Müşteriler için hızlı alışveriş seçeneği sunan bu özelliğin e-ticaret firmaları açısından da oldukça önemli avantajları bulunmaktadır.

 

İlgili İçerik: Instagram'dan Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gereken 5 Kriter

 

Instagram Shopping Avantajları ve Dezavantajları

 

Yazımızın bu bölümünde sizlere Instagram Shopping özelliğinin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi vereceğiz. Instagram alışveriş özelliğinin e-ticaret firmaları için büyük avantajları olduğunu dile getirmiştik. Gelin hep beraber bu avantajlara bakalım;

 

 • Instagram’ın Türkiye’de aktif hale getirdiği Instagram Alışveriş özelliği sayesinde satışınızı yaptığınız ürünleri hikayelerinizde ve gönderilerinizde hızlı bir şekilde öne çıkarabilirsiniz. Öne çıkardığınız ürünlerin üzerine tıklayan müşterileriniz direk internet sitenize gidebilir ve ürünü satın alabilir böylece müşterilerinize hızlı bir şekilde ürün satışı yapabilir ve kar edebilirsiniz.
 • Instagram Alışveriş kataloğu özelliği sayesinde instagram üzerinden sizi takip eden kişiler ürünlerinizi beğenecek ve ilgili ürün hakkında daha fazla bilgi almak için sitenizi ziyaret edecektir. Bu sayede sosyal medya platformları üzerinden web sitenize gelen trafik artacaktır.
 • Instagram Shopping özelliği sayesinde web sitenize gelen trafik artacağı için bu sizin Google görünürlüğünüzü de olumlu yönde etkileyecektir. Bu sayede Google SEO sıralamalarınız da artabilecektir.
 • Bu özellik sayesinde sizi instagramdan takip eden fakat web sitenize giriş yapmayan birçok müşteri web sitenizi ziyaret edecektir. Bu da daha önce web sitenize girip ürünleriniz hakkında bilgi almayan kişilerin ziyaretleri esnasında ürünlerinizi görmesini sağlayacaktır. Kısacası Instagram’ın hayata sunduğu bu özellik sayesinde ürünleriniz daha geniş kitlelere ulaşabilecektir.

 

İlgili İçerik: Instagram Satış Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Instagram Shopping özelliğinin avantajlarından bahsettik. Gelin şimdi hep beraber dezavantajları nelermiş onlara bakalım. Instagram Alışveriş özelliği büyük işletmeler için birçok avantajı beraberinde getirmektedir fakat bu özellik küçük işletmeler düşünüldüğünde daha dezavantajlı durumlarla karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır.

 

 • Instagram dan alışveriş özelliği şu an yalnızca izin verilen firmalar için aktif hale geleceğinden dolayı küçük işletmelerin bu özelliği kullanma süreci biraz daha uzun zaman alacaktır. Bu nedenle küçük işletmelerin ulaşacağı kitle sayısında bir nevi azalma yaşanacağı söylenebilmektedir.
 • Bu özellik ile müşteriler aynı ürünü satan farklı satıcılara da kolay bir şekilde erişebilmektedir. Bu da Instagram üzerinden satış yapan kişilerin büyük bir rekabet ortamına girmesine neden olacaktır. Bu rekabet ortamında satılan ürünlerin fiyatları düşük fiyatlar üzerinden satılabileceği için firmalar bu ürünleri gerekli kar marjında satamayabilecektir.Instagram Shopping Avantajları ve Dezavantajları

 

Instagram Shopping Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

 

Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır hakkında ve bu özelliğin avantajları ve dezavantajları hakkında gerekli bilgileri verdik. Gelin şimdi hep beraber bu özelliği nasıl aktif edebiliriz bakalım. Instagram Shop Özelliğini aktif etmeden önce bilmeniz gereken en önemli şey ürünlerinizi gönderilerde veya hikayelerde öne çıkarabilmek için hesabınızın bu özelliği kullanması için onaylanması gerekmektedir. Aksi halde onaylanmayan veya başvuru süreci devam eden firmalar ürünlerini Instagram üzerinden satamayacaklardır.  Instagram alışveriş özelliği için onaylanacak firmaların Instagram tarafından istenen bazı unsurları karşılaması gerekmektedir.

 

 • Instagram Alışveriş butonu özelliğini aktif etmek isteyen firmalar Instagram ilkelerine uymak zorundadır.
 • Alışveriş özelliğini aktif etmek için Instagram sayfasının işletme ve domaini temsil etmesi zorunludur. Bunun için doğrudan internet siteniz üzerinden satış yapabileceğiniz gibi alışverişi Facebook’ta veya Instagram’da tamamlama özelliği olan ürünleriniz bulunmalıdır.
 • Firmanız Instagram’ın desteklediği pazaryerlerinden birisinde olmalıdır. Türkiye, instagramın desteklediği pazaryerleri içerisinde yer alan bir ülke olduğu için gerekli yükümlülükleri karşıladığınız takdirde Instagram alışveriş özelliğini kolay bir şekilde aktif hale getirebilirsiniz.
 • Instagram Shopping özelliğini açmak için Instagram’ın size güvenmesi oldukça önemlidir. Bunu yükümlülüğü karşılamak için Instagram ve Facebook sayfalarınızda belirli bir takipçi kitlesine ulaşmış olmanız beklenmektedir.
 • Instagram’ın bu özelliği aktif etmesi için firmanızın doğru bilgiler sunması ve en iyi uygulamaları izlemesi de oldukça önemlidir. Bunun için ürün bilgileri, stok durumu ve fiyatları ile ilgili ürünlerinizin net bilgiler içerdiğine oldukça dikkat etmelisiniz. Bu Instagram alışveriş özelliğini aktif hale getirmenizde oldukça etkili olacaktır. Ayrıca firmanızın ürün ve para iadesi ilkelerini açık bir şekilde göstermesi de oldukça önemli bir konudur.

 

İlgili İçerik: Instagram Etkileşim Arttırma Teknikleri


Instagram Shopping Özelliği Nasıl Aktif Edilir
 

Instagram Alışveriş Özelliğini Kurma

 

Instagram alışveriş özelliğini kurmak isteyen bir firmaysanız eğer Facebook Business üzerinden hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Facebook Business’i ziyaret ettikten sonra ilgili sorulara doğru cevaplar vermeli be Instagram özelliğiniz için bir katalog bağlantısı kurmanız gerekecektir. Bunu yapmak için öncelikle Instagram hesabınızın işletme hesabı olduğuna dikkat etmeli ve facebook sayfanız ile bunları birleştirmelisiniz.

 

 • Instagram Alışveriş Özelliğini kurma işlemini yapmak için Katalog yöneticisini kullanabilir veya bir facebook ortağı bularak kataloğunuzu kurdurabilirsiniz.
 • Katalog kurma işleminizi tamamladıktan sonra kataloğunuzu hesabınız ile bağlamanız gerekecektir.
 • Hesap ve katalog bağlama işleminizi tamamladıktan sonra Alışveriş özelliğine kaydolmak için Instagram uygulamanıza gitmeniz gerekecektir.
 • Diğer yapmanız gereken bir işlem olarak Instagram profilinizin ayarlarına gitmeli ve İşletme bölümüne tıklamalısınız.
 • İlgili adımları tamamladıktan sonra Instagram’da Alışveriş seçeneğine dokunmanız gerekecektir. Burada gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra hesabınızın alışveriş özelliğinin açılması için Instagram gerekli incelemeleri yapmak için başvurunuzu kontrol etmek adına hemen işleme almayacaktır.
 • Instagram alışveriş özelliği için yaptığınız başvurunuz 1-2 gün içerisinde incelenecektir. Bazı durumlarda bu sürede artışlar gözlenebilmektedir. Bu nedenle başvuru durumunuzu sorgulamak için aralıklarla İşletme ekranı üzerinden kontrol edebilir ve başvurunuzun hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.


 

Instagram Shopping özelliğiniz aktif hale getirildikten sonra sizler de ürünlerinizi hızlı bir şekilde Instagram hikayeleri ve gönderilerinde öne çıkarabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. Instagram üzerinden satışlarınızı kontrol edebileceğiniz gibi dilediğiniz takdirde Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan Instagram Shop modülü sayesinde de ürünlerinizi kolay bir şekilde takip edebilir ve hızlı değişiklikler yapabilirsiniz. Bu modülümüz sayesinde sizlerde işinizi ve Instagram satışlarınızı daha kolay bir şekilde yönetebilir ve artan enerjinizi yeni iş fikirlerinizi hayata geçirmek için kullanabilirsiniz.

 

İlgili İçerik: Instagram'dan Ürün Satmak İçin Stratejiler


İlgili İçerik: Instagram Shop Özelliği 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir: E-ticaret Siteleri 1 Ocak'tan İtibaren Vergiden Muaf 


 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret