Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

2021 Sosyal Medya Stratejinizi Güçlendirecek 9 Tahmin

İçindekiler;

 
 • Sosyal Alışverişe Olan İlgi Artacak
 • Instagram Özelliklerine Olan İlgi Artış Gösterecek
 • Video İçeriklere Olan İlgi Artacak
 • Tik Tok’ta Influencer Marketing Çalışmaları Önem Kazanacak
 • Insta Shop’a Olan İlgi Artacak
 • E-ticaret Firmalarına Olan İlgi Artacak
 • Sosyal Medya’ya Önem Veren Markaların Yükselişi Sürecek
 • Canlı Yayın Satışları Artacak
 • Ürün İnceleme Videoları Popülerliğini Koruyacak

 

 

Sosyal medya kullanım istatistikleri incelendiğinde sosyal medya platformlarına olan ilginin her geçen gün artış gösterdiği görülüyor. Günümüzde birçok kişi kişisel amaçları için sosyal medya platformlarını kullanırken birçok işletme de ticari amaçları için bu platformları kullanıyor.

 

İşletmeler, sosyal medya platformlarını ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapmak, hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak ve satış arttırmak gibi amaçlarla kullanıyor. Sosyal medya platformlarını kullanırken başarılı olmak isteyen işletmelerin ise iyi bir sosyal medya stratejisi olması gerekiyor. Aksi halde yapılan sosyal medya paylaşımları ve verilen sponsorlu reklamlardan verim alınamadığı herkes tarafından biliniyor.

 

Sosyal Medya Stratejilerini güçlendirmek isteyen kişi ve işletmeler için hazırladığımız 2021 Sosyal Medya Stratejinizi Güçlendirecek 9 Tahmin adlı bu yazımızda sizlere sosyal medya stratejinizi güçlendirecek tahminler hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek sosyal medya stratejilerinizi nasıl güçlendirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

2021 Sosyal Medya Stratejinizi Güçlendirecek 9 Tahmin

 

Sosyal Alışverişe Olan İlgi Artacak

 

Sosyal alışveriş kavramı özellikle e-ticarete olan ilginin ve sosyal medya kullanımın artmasıyla hayatımıza giren kavramlardan birisidir. Sosyal medya stratejilerini ve satışlarını güçlendirmek isteyen e-ticaret firmalarının önem vermesi gereken konular arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

 

Sosyal ticaret, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları olan Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlardan yapılan alışveriş sistemine verilen isimdir. Özellikle sosyal medya platformları göz önünde bulundurulduğunda gerek Insta Shop gerekse Facebook Shopping özelliği ile platformların da sosyal alışverişe yaptıkları yatırımların arttığını söylemek mümkündür.

 

İlgili İçerik; En Popüler Sosyal Medya Platformları (Güncel 2021)

 

İlgili İçerik; 2021 Yılı Sosyal Medya Trendleri

 

2021 Sosyal Medya Stratejisi Alışveriş İlgi

 

Instagram Özelliklerine Olan İlgi Artış Gösterecek

 

Sosyal medya stratejilerini güçlendirmek isteyen kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken platformlar arasında Instagram özellikle ilk sıralarda yer alıyor.

 

Instagram kullanımı tüm dünya genelinde her gün artış gösteriyor. Bir gün içerisinde milyonlarca kişi görselliğe dayalı bir sosyal medya platformu olan Instagram’a kaydolarak yakın çevreleri ve bildikleri markalar ile etkileşime geçiyor.

 

Instagram kullanıcıları, instagramda yalnızca post paylaşımı yapmıyor. Genellikle kullanıcılar Instagram’da yer alan özellikleri kullanmaya da özen gösteriyor. Instagram kullanıcıları tarafından;

 
 • Canlı Yayın
 • Instagram Reels
 • Hikâye
 

Gibi özellerin de oldukça çok kullanıldığı herkes tarafından biliniyor. Sosyal medya stratejilerini güçlendirmek isteyen kişi ve işletmelerin Instagram özelliklerine olan ilginin arttığının farkına varması gerekiyor. Özellikle işletmelerin Instagram özelliklerini aktif bir şekilde kullanmaya önem vermesi gerekiyor.

 

İlgili İçerik; Instagram'dan Satış Yapma Teknikleri ile Satışlarınızı Arttırın

 
İlgili İçerik; Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur?


2021 Sosyal Medya Stratejisi Instagram Özellikleri

 

Video İçeriklere Olan İlgi Artacak

 

Sosyal medya platformları dendiği zaman ilk olarak herkesin aklına fotoğraf paylaşımı gelse de aslına bakıldığında fotoğraflardan ve metin paylaşımlarından daha fazla ilginin olduğu bir paylaşım türü olduğunu söylemek mümkün.

 

Video paylaşımları, her sosyal medya platformunda daha fazla ilgi görüyor. Özellikle youtube, Instagram ve facebook gibi platformlarda video içeriklere olan ilgi artış gösteriyor. Sosyal medya kullanıcıları video içerikler sayesinde;

 
 • Bir ürünün nasıl kullanılacağını
 • Bir ürünün incelemesini (detayları, özellikleri vb.)
 • Bir konu hakkındaki bilgileri
 

Kolay bir şekilde öğrenmek istiyor. Bu da kullanıcıların video içeriklere olan ilgisinin artmasını sağlıyor. Sizler de sosyal medya stratejilerinizi güçlendirmek istiyorsanız yapacağınız paylaşımları video içerikler ile güçlendirebilir ve hem etkileşim oranınızı hem de takipçi sayınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

  

İlgili İçerik; Etkileşiminizi Artıracak Video İçerik Fikirleri

 

İlgili İçerik; İşinizi Kolaylaştıracak 11 İçerik Pazarlama AracıTik Tok’ta Influencer Marketing Çalışmaları Önem Kazanacak

 

2016 yılında Çin’de geliştirilen bir sosyal medya platformu olan Tik Tok, ilk piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren birçok kullanıcının ilgisini çeken bir sosyal medya platformudur. 15 veya 30 saniyelik videolar paylaşılmasına izin verilen bu sosyal medya platformuna verilen ilgi her geçen gün artış göstermektedir. Tiktok’a olan ilginin artması da günümüzde pazarlama çalışmalarının farklı bir alana kaymasına neden olmuştur.

 

İlk dönemlerde Instagram ile ilişkilendirilen pazarlama ve Influencer marketing çalışmaları yavaş yavaş Tik Tok’a kaymaya başlamıştır. Günümüzde birçok marka pazarlama çalışmalarında Instagram’ı tercih ederken birçok markanın da Influencer marketing çalışmaları için Tik Tok’a yatırım yaptığını söylemek mümkündür.

 

Sizler de sosyal medya stratejilerinizi güçlendirmek istiyorsanız pazarlama çalışmalarınız için Tik Tok’a yatırım yapabilir ve satışlarınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; TikTok’ta Takipçi Sayısı Arttırmak İçin İpuçları

 

2021 Sosyal Medya Stratejisi Tiktok Influencer Marketing

 

Insta Shop’a Olan İlgi Artacak

 

Dünyada uzun zamandır kullanılan ülkemizde ise yeni yeni kullanılmaya başlanan Insta Shop özelliği, Instagram’dan satış yapan ya da pazarlama çalışmaları yapan kişi ve işletmelerin gönderilerinde bir ürünü etiketlemesini sağlayan Instagram özelliğidir.

 

Insta shop özelliğini kullanan işletmeler gönderilerinde ürün etiketlemesinin yanı sıra storyde ürün etiketleme, Instagram mağazası açma gibi avantajlardan da yararlanmaktadır. Bununla beraber E-ticaret firmaları Insta Shop sayesinde e-ticaret sitelerine daha fazla trafik çekebilmektedir.

 

Insta shop, dünyada kullanıma açıldıktan sonra birçok yerel ve uluslararası marka bu özelliği kullanabilmek için Instagram’da konumlarını değiştirmiştir. Bazı markalar başarılı bir şekilde bu özelliği kullanmaya başlarken bazı markalar ise bu özelliğin ülkemizde açılmasını beklemiştir.

 

Insta Shop bu kadar popüler bir instagram özelliği iken günümüzde hala bu özelliği kullanmayan işletmelerin olduğunu söylemek mümkündür. E-ticaret firmalarının bu özelliğe olan ilgisi göz önünde bulundurulduğunda ise gelecekte Insta Shop’a olan ilginin daha fazla artacağı uzmanlar tarafından düşünülmektedir.

 

İlgili İçerik; Instagram Shopping Özelliği Türkiye’ye Geldi

 

E-ticaret Firmalarına Olan İlgi Artacak

 

Covid-19 pandemisi ile bir sıçrama yaşayan e-ticaret sektörüne olan ilgi sosyal medya platformlarında da artmaya başladı. Günümüzde Instagram, twitter ve facebook gibi sosyal medya platformlarına kaydolan kişiler yakın çevrelerinden ziyade ilk olarak tanıdıkları markalar ile etkileşime geçiyor. Bu durum sosyal medya platformlarında e-ticaret sektörüne olan ilginin arttığını gösteriyor.

 

Sizler de e-ticaret ile internetten ürün satışı yapan bir işletmeyseniz hızlı bir şekilde e-ticaret firmanız için sosyal medya hesapları açabilir ve bu hesaplar üzerinden iletişim yürüterek hedef kitlenizde yer alan kişilere daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

2021 Sosyal Medya Stratejisi E-ticaret İlgi

 

Sosyal Medya’ya Önem Veren Markaların Yükselişi Sürecek

 

Sosyal medya kullanıcıları göz önünde bulundurulduğunda birçok sosyal medya kullanıcısının bir amaç uğruna faaliyet yürüten markalar ile iletişime geçtiği ve alışveriş yaparken bu markaları tercih ettiği görülüyor.

 
 • Z Kuşağı içerisinde yer alan kişilerin %70’i daha çok sosyal sorumluluk projeleri üreten markalardan alışveriş yapmaya çalışıyor.
 • Sosyal medya kullanıcıları; çevre, etik, kadın eşitliği gibi konularda projeler üreten markalara daha yakın yaklaşıyor.
 

Kısacası sosyal sorumluluk projeleri üreten markalara olan ilgi her geçen gün artış gösteriyor.

 

Canlı Yayın Satışları Artacak

 

Sosyal medya platformlarının yeni yeni geliştirmeye başladığı bir özellik olan canlı yayın satışları gelecekte hepimizin hayatında önemli bir yer edinecek. Bir ürünü veya hizmeti satın almak isteyen kişi ve işletmeler canlı yayın ve canlı mezat gibi uygulamalar ile ihtiyaçlarını karşılamaya başlayacak.

 

Bu durum teknolojiye ayak uyduran ve sosyal medya platformlarının özelliklerini kullanan kullanıcıların platformlar üzerinden daha çok ve hızlı bir şekilde satış yapmasına olanak sağlayacak.

 

İlgili İçerik; Ürün İncelemesi Nasıl Yapılır? Kapsamlı İnceleme Rehberi


İlgili İçerik; Canlı Yayın Satışı

 

2021 Sosyal Medya Stratejisi Canlı Yayın SatışıÜrün İnceleme Videoları Popülerliğini Koruyacak

 

E-ticaret firmaları üzerinden alışveriş yapan birçok kişi bir ürünün özellikleri, kullanım alanları ve diğer ürünlerle karşılaştırılmasına oldukça önem veriyor.

 

Bu durum ürün inceleme videolarına olan ilginin artmasını sağlıyor. Günümüzde birçok kişi ürün inceleme videolarından etkilenerek alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu durum ileride ürün inceleme videolarının daha fazla önem verilmesi gereken içerik türleri olacağını gösteriyor.

 

 

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret