Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

2022 Yılı İlk 6 Ay E-ticaret Verileri Açıklandı

İçerikler;

Ticaret Bakanlığının her yıl hazırladığı ve kamuoyu ile paylaştığı e-ticaret istatistiklerine yönelik veriler 2022 yılının ilk 6 ayı için hazırlandı. E-ticaretin hızla geliştiği bu dönemde bir önceki yıla göre e-ticaret hacminde artış görüldü. Bir önceki yılın aynı döneminde e-ticaret hacmine göre 2022 yılı ilk 6 ay e-ticaret hacmi %116 oranında bir artış yaşayarak 348 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

 

E-ticaretin hızla yükseldiği bu dönemde sipariş sayılarında da artış gözlemlendi. 2022’nin ilk 6 ayında e-ticaret sektöründeki sipariş adetleri yaklaşık %38 artış yaşayarak 2 milyar 294 milyon adede yükseldi. Bir önceki yılın verilerinde ise bu sayının 1 milyar 654 milyon adet olduğu görülüyordu.

 

2022 Yılı E-ticaret Verileri ve İstatistikleri konulu bu içeriğimizde 2022 yılında e-ticarete ilişkin istatistikleri sizinle paylaşacağız. Sizler de bu yazımızı inceleyebilir ve e-ticaretteki gelişmeleri görebilirsiniz.


2022 Yılı E-ticaret Verileri ve İstatistikleri

 

E-Ticaret’in Genel Ticaret’e Oranı

 

E-ticaret sektörünün her geçen gün büyüdüğü ve geliştiği bu dönemde e-ticaret olan ilgi de artış gösterdi. Bir ürün ve hizmet satın almak isteyen kişiler bir önceki yıla oranla alıverişlerinde e-ticaret sitelerini daha çok tercih etti. 2021 yılının ilk altı ayında e-ticaretin genel ticarete oranı %17,7 iken 2022 yılı ilk 6 ay e-ticaret verilerinde ise e-ticaretin genel ticarete oranının %18,5 olduğu görülüyor.


E-Ticaret’in Genel Ticaret’e Oranı

 

2022 Yılı E-ticaret Hacmi

 

2022 yılının ilk 6 ayında %18,5 oranında genel ticarete göre e-ticaretin artış gösterdiği görülüyor. 2022 yılında e-ticaret hacmine göz atıldığında ise büyük harcamaların yurtiçinde yapılan alışverişler olduğu görülüyor. İlk 6 ay e-ticaret istatistiklerinde yurtiçi harcamalar 308 Milyar TL iken Türkiye’nin ithalat tutarı ise 24,7 milyar olarak gözükürken e-ihracat tutarı ise 15,8 milyar TL olarak görülüyor.


2022 Yılı E-ticaret Hacmi

 

E-ticaret Faaliyetinde Bulunan İşletmelere Yönelik Bilgiler

 

Ülkemizde 2022 yılının ilk 6 ayında e-ticaret yapan işletme sayısının yaklaşık %51 oranında artığı görülmektedir. 2021 yılında 321.742 olan işletme sayısı 2022 yılının ilk 6 ayında 408.706’ya yükselmektedir. Etbise kayıtlı olan işletme sayısı da 2022 yılının ilk 6 ayında 29.287’dir.

 

E-ticaret firmalarının büyük bölümü pazaryerlerinde faaliyet göstermektedir. 2021 yılında 312.523 olan işletme sayısı 2022 yılının ilk 6 ayında %51 artış göstererek 472.840 olarak kaydedilmiştir. Hem kendi sitesi hem de pazaryerlerinden satış yapan firmalar ise azalmıştır.


E-ticaret Faaliyetinde Bulunan İşletmelere Yönelik Bilgiler

 

Ödeme Yöntemleri Bazında E-ticaret Hacmi

 

2022 yılı e-ticaret istatistikleri incelendiğinde e-ticaretin ödeme yöntemlerine göre de farklılaştığı ön olana çıkıyor. Ödeme yöntemlerine göre internetten alışveriş yapan kullanıcıların daha çok kartlı işlemler ve havale ile ödeme yaptığı görülüyor.
 


Ödem Yöntemi
   
Hacim   
   
Yüzde   
   
Kartlı İşlemler   
   
228,1 Milyar TL   
   
%65,45   
   
Havale – EFT ve Diğer Ödemeler   
   
112,8 Milyar TL   
   
%32,35   
   
Kapıda Ödeme   
   
7,7 Milyar TL   
   
%2,20   
 

İstatistikleri kullanıcıların kartlı işlemleri daha çok tercih ettiğini gösterirken kapıda ödeme ve havale-eft gibi ödeme yöntemlerinin ise bir önceki yıla göre daha az tercih edildiğini gösteriyor.


Ödeme Yöntemleri Bazında E-ticaret Hacmi

 

Ödeme Şekillerine Göre Ortalama Sepet Tutarı

 

2022 yılı ilk 6 ay e-ticaret istatistiklerinde ön plana çıkan başka bir istatistiksel veri de ödeme yöntemlerine göre ortalama sepet tutarıdır.
 

   
Ödeme Yöntemi   
   
Ortalama Sepet Tutarı   
 
   
Kartlı İşlemler   
   
237   
 
   
Kapıda Ödeme   
   
100   
 
   
Havale – EFT    
   
89   
 
 

Ödeme yöntemlerine göre ortalama sepet tutarıdır. İlk 6 ayda ise internetten alışveriş yapan kişilerin ortalama sepet tutarının 152 TL olduğu görülmektedir.


Ödeme Şekillerine Göre Ortalama Sepet Tutarı

 

E-ticaret Hacminin Günlere Göre Dağılışı

 

2022 yılı ilk 6 ay e-ticaret verilerinde ön plana çıkan bir diğer değer ise e-ticaret hacminin sektörlere göre dağılımıdır. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda tüketicilerin daha çok pazartesi ve perşembe günleri alışveriş yapmayı tercih ettiği görülmüştür. İnternetten yapılan alışverişler ise pazar günlerinde oldukça seyrektir.

 
   
Gün   
   
E-ticaret Hacminin Dağılımı   
   
Pazartesi   
   
%19   
   
Salı   
   
%16   
   
Çarşamba   
   
%13   
   
Perşembe   
   
%17   
   
Cuma   
   
%12   
   
Cumartesi   
   
%12   
   
Pazar   
   
%9    
 

Bir önceki yılda e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan kişiler daha çok alışverişlerini Cuma ve salı günlerinde tamamlarken 2022 yılı e-ticaret istatistiklerine göz atıldığında bu günlerin farklılaştığı ön plana çıkmaktadır. 2022 yılı ilk altı aylık dönemde kullanıcıların daha çok pazartesi ve perşembe günleri alışveriş yaptığı görülmektedir.


E-ticaret Hacminin Günlere Göre Dağılışı

 

Alışverişlerin Platformlara Göre Dağılımı

 

E-ticaret firmaları üzerinden yapılan alışverişlere yönelik istatistikler göz önünde bulundurulduğunda yine internetten alışveriş yapan kişilerin her zaman olduğu gibi mobil uygulamalara yöneldiği görülmektedir. 2022 yılında internetten yapılan alışverişlerin yaklaşık %70’i mobil uygulamalar üzerinden yapılırken %24’ü web siteleri %6’sı ise web mobil üzerinden yapılmıştır.

 

İnternet alışverişlerinin çoğunun mobil uygulamalar üzerinden yapılması da e-ticaret firmaları için mobil uygulama zorunluluğunu ön plana çıkarmaktadır.


Alışverişlerin Platformlara Göre Dağılımı

 

Aracı Hizmet Sağlayıcılar Üzerinden Alışveriş Profili

 

Aracı hizmet sağlayıcılar üzerinden ürün satışı yapan markalardan alışveriş yapan kişilerin %52’si kadınlardan oluşurken %48’lik bölümü ise erkeklerdir. Aracı hizmet sağlayıcılarda toplam ziyaretin e-ticarete dönüşüm oranı %2,5ken tüketiciler daha çok mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmiştir.


Aracı Hizmet Sağlayıcılar Üzerinden Alışveriş Profili

 

E-ticaret Hacminin Sektörler İtibari ile Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Göre Farklılıkları

 

E-ticaret istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda ve karşılaştırıldığında 2021 yılına göre oldukça çok büyüyen sektörler olduğu ön plana çıkmaktadır. Bir önceki yılın istatistiksel verileri göz önünde bulundurularak yapılan bir karşılaştırmada havayolları, konaklama ve seyahat sektörlerinde büyük bir sıçrama olduğu görülmektedir.

 
   
Sektör   
   
Bir Önceki Döneme Göre Yükseliş   
   
Havayolları   
   
%408   
   
Konaklama   
   
%344   
   
Seyahat   
   
%236   
   
Elektronik   
   
%176   
   
Giyim, Aksesuar, Ayakkabı   
   
%126   
   
Gıda ve Süpermarket   
   
%124   
   
Yemek   
   
%99   
   
Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri   
   
%95   
 

2021 yılı ilk 6 ay e-ticaret istatistiklerine göre 2022 yılında sektörlerin yaşadığı büyümelerdir.

 

Aracı Hizmet Sağlayıcı Bünyesinde Satış Yapan İşletmeler

 

E-ticaret ile internetten ürün satarken aracı hizmet sağlayıcılarını tercih eden markaların 395.854’ü 1 AHS ile çalışmayı tercih etmiştir. 2 AHS ile çalışmayı tercih eden marka sayısı 37.430 iken 3 AHS ile çalışan marka sayısı da 19.381’dir. 4 ve üzerinde bir AHS ile çalışmayı tercih eden marka sayısının ise 20.086 olduğu görülmektedir.


Aracı Hizmet Sağlayıcı Bünyesinde Satış Yapan İşletmeler

 

E-ticaret Hacminin Sektörlere Göre Dağılımı

 

2022 yılı ilk 6 ay e-ticaret istatistikleri incelendiğinde 2021 yılına göre beyaz eşya ve havayolları sektörlerinde e-ticaret hacminin büyük ivme kazandığı görülüyor.

 
   
Sektör   
   
Hacim (Milyar TL)   
   
Havayolları   
   
30,4   
   
Konaklama   
   
5,6   
   
Seyahat ve Taşımacılık   
   
12,6   
   
Elektronik   
   
20,3   
   
Giyim, Aksesuar ve Ayakkabı   
   
24,6   
   
Gıda ve Süpermarket   
   
13,8   
   
Yemek    
   
12,2   
   
Beyaz Eşya ve Küçük ev Aletleri   
   
43,7   
 

2022’de e-ticaretin ilk altı ayında sektörlere göre e-ticaret hacmidir. Bu nedenle e-ticaret ile internetten ürün satacak olan işletmelerin büyük bölümü çoğu zaman bu sektörlere yönelmektedir.


E-ticaret Hacminin Sektörlere Göre Dağılımı

 

İl Bazında Kişi Başına Düşen E-ticaret Harcamaları

 

Her yıl olduğu gibi e-ticaret ile internetten yapılan harcamalarda 2022 yılının ilk 6 ayında da en çok harcama İstanbul’dan yapılmıştır. 18-70 yaşındaki kişilerin e-ticaret siteleri üzerinden yaptığı harcamalar şu şekildedir.

 
   
Şehir   
   
Kişi Başına Düşen Harcama   
   
İstanbul   
   
9857   
   
Ankara   
   
6064   
   
İzmir   
   
5230   
   
Antalya   
   
5080   
   
Kocaeli   
   
5008   
   
Bursa   
   
3685   
   
Mersin   
   
3815   
   
Adana   
   
3676   
   
Gaziantep   
   
3363   
   
Konya   
   
3224   
 

İstanbul’dan yapılan harcamaların yanı sıra Ankara, İzmir, Kocaeli ve Antalya gibi büyük şehirlerde de yapılan e-ticaret harcamalarının arttığı görülmektedir.


İl Bazında Kişi Başına Düşen E-ticaret Harcamaları

 

E-ticaret İşletmelerinin İllere Göre Dağılımı

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan işletmelerin büyük bölümünün İstanbul’da olduğu görülmektedir. E-ticaret firmalarının yaklaşık %39,40’ını oluşturan İstanbul’da e-ticaret ile internetten ürün satan işletme sayısı 186.310 iken Ankara’da 39.092 ve İzmir’de 33,717’dir. Aşağıdaki yer alan tabloda illere göre istatistikler daha net bir şekilde görülmektedir.

 
   
İl   
   
E-ticaret Yapan İşletme Sayısı   
   
Oran   
   
İstanbul   
   
186310   
   
%39,40   
   
Ankara   
   
39092   
   
%8İ26   
   
İzmir   
   
33717   
   
%7,13   
   
Bursa   
   
19800   
   
%4,18   
   
Antalya   
   
15856   
   
%3,35   
   
Kocaeli   
   
10916   
   
%2,30   
   
Konya   
   
10421   
   
%2,20   
   
Kayseri   
   
8442   
   
%1,78   
   
Adana   
   
8292   
   
%1,75   
 

Sektör Bazlı Sepet Tutarları

 

E-ticaret ile internetten satılan ürün ve hizmetlere yönelik ortalama sepet tutarları göz önünde bulundurulduğunda her sektörde sepet tutarının arttığı görülmektedir. Sektörler ve sektörlere yönelik sepet tutarları 2021 ve 2022 yılı özelinde aşağıda sizlerle paylaşılmıştır.

 
   
Sektör   
   
2021 Ortalama Sepet Tutarı    
   
2022 Ortalama Sepet Tutarı   
   
Konaklama   
   
4090   
   
5359   
   
Havayolları   
   
1092   
   
2645   
   
Giyim, Ayakkabı ve Aksesuar   
   
251   
   
373   
   
Elektronik   
   
157   
   
257   
   
Çiçekçilik   
   
105   
   
168   
   
Süpermarket   
   
77   
   
86   
   
Yemek   
   
51    
   
83   
 

Sektör Bazında Peşin ve Taksitli İşlem Oranı

 

Sektör bazında istatistikler incelendiğinde internetten yapılan alışverişlerde çoğu zaman peşin ödemelerin tercih edildiği görülmektedir.

 
   
Sektör   
   
Peşin İşlem Oranı   
   
Taksitli İşlem Oranı   
   
Seyahat, Taşımacılık ve Depolama   
   
%89   
   
%11   
   
Konaklama   
   
%99   
   
%12   
   
Kitap ve Dergi   
   
%93   
   
%7   
   
Havayolları   
   
%89   
   
%11   
   
Giyim, Aksesuar ve Ayakkabı   
   
%72   
   
%28   
   
Ev, Bahçe ve Mobilya   
   
%27   
   
%73   
   
Elektronik   
   
%73   
   
%27   
   
Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri   
   
%69   
   
%31   
 

E-ticaret’e Ticimax ile Başlayın

 

Her geçen gün büyüyen e-ticaret sektöründe sizlerde yerinizi almak istiyorsanız Ticimax e-ticaret altyapısı ile e-ticaret dünyasında adım atabilirsiniz. Ticimax ile profesyonel bir şekilde e-ticaret sitenizi kurarken e-ticaret süreçlerinizi de kolayca yönetebilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret