Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Corona (Covid 19) Kapsamında İşletmelere Verilen Destekler

İçerikler;

2019 yılında başlayan ve 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs pandemisinden en çok etkilenenler arasında işletmelerde bulunuyor. Ülkemizde uygulanan karantina süreçleri, sokağa çıkma yasakları ve mekanların kapatılması ile birçok işletme zor duruma düştü.

 

Dünya’da ve ülkemizde etkisi aran Pandeminin işletmeleri olumsuz etkilediği herkes tarafından bilinen bir olgudur. Bu süreçte ülkemizde işletmeleri desteklemek ve bu süreci iyi atlatmalarını sağlamak için işletmelere destek verilmeye başlanmıştır. Corona (Covid 19) Kapsamında İşletmelere Verilen Destekler adlı bu yazımızda sizler için işletmelere verilen destekleri bir araya topladık. Siz de bu yazımızı okuyarak işletmelere verilen destekler hakkında bilgi alabilirsiniz.Corona (Covid 19) Kapsamında İşletmelere Verilen Destekler
 

Kısa Çalışma Ödeneği

 

Corona (Covid 19) Kapsamında İşletmelere Verilen Destekler arasında bulunan işletmelere verilen desteklerden ilki Kısa Çalışma Ödeneği Desteğidir.

 

Çalışanlar için hayata geçirilen destek türlerinden birisi olan kısa çalışma ödeneği, sigortalı olarak bir iş yerinde çalışanların mevcut çalışma sürelerinde yapılan azaltmalar veya çalışmayı durdurma gibi durumlarda sigortalı çalışan kişilere çalışamadıkları dönemler için verilen destektir. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyenlerin bilmesi gereken önemli noktalar şunlardır;

 
 • Kısa çalışma ödeneği devlet tarafından sağlanan bir gelir desteği olduğu için 3 ayı aşmamalıdır.
 • Kısa çalışma ödeneğinin amacı; sigortalı çalışanların mevcut iş yerlerindeki istihdamını korumak ve korona virüs pandemisinden dolayı zorunlu sebepler gösterilerek işlerinden çıkarılmalarını engellemektir.
 • Bakanlar kurulu Kısa Çalışma Ödeneği hakkında zorunlu bir durum gördüğünde bu ödeneğin süresini 6 aya kadar uzatabilmektedir.
 

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen bir işçinin belirli koşulları sağlaması gerekmektedir.

 
 • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen bir işçi ödeneği almadan önce aynı iş yerinde 60 gün çalışmış olmalıdır. Aksi halde bu ödenekten yararlanması imkansızdır.

 • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen işçilerin son üç yıl içerisinde en az 450 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu şartı sağlamayan işçiler kısa çalışma ödeneğinden yararlanamamaktadır.
 

İşçiler için iki temel koşulu olan Kısa Çalışma Ödeneğinin işverenler için ise istihdamı koruma şartı bulunmaktadır. Asgari Ücret Desteği

 

5510 sayılı SGK kanunun 78 numaralı maddesi kapsamında uygulanan asgari ücret desteği Corona (Covid 19) Kapsamında İşletmelere Verilen Desteklerden bir diğeridir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bu desteğinden yararlanmak isteyen işletmeler için şartlar şu şekildedir;

 
 • İşveren özel sektörde hizmet vermelidir.
 • İş veren bu kanuna ekli olan 1 sayılı cetvelde bulunan kamu idareleri ve kamu iş yerlerinde hizmet veren bir işveren olmamalıdır.
 • Uzun vadeli sigorta kollarına dahil olmalıdır.
 

Bu destek ile işletmelere günlük 2,5 TL’den aylık 75 TL olarak Asgari Ücret Desteği belirlenmiştir. Daha önceki yıllarda bu destekten yararlanılırken iş yerinde çalışan işçi sayısı göz önünde bulundurulurken 2021 yılı içerisinde bu destek tutarı her iş yeri için sabitlenmiştir.

 

Asgari ücret desteği 12 ay boyunca sağlanan bir destektir. 2020 yılı içerisinde SGK’da tescil edilen iş yerleri bu destekten faydalanmak için;

 
 • Prim borcunun belirtilen yasal süre içerisinde ödenmesi
 • Gecikme zammının veya faizinin bulunmaması
 • İdari para cezanın bulunmaması, bulunuyorsa yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olması
 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri 1 Ocak'tan İtibaren Vergiden MuafKısa Çalışma Ödeneği.Corona (Covid 19) Kapsamında İşletmelere Verilen Destekler
 

Vergi Ödemeleri

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar kalkanı ile işletmelerin vergi ödemelerinde önemli düzenlemeler yapıldı. Corona (Covid 19) Kapsamında İşletmelere Verilen Destekler arasında bulunan vergi ödemesi düzenlemeleri şu şekilde;

 
 • İç hatlar taşımacılığında %18 olan KDV oranı 3 aylık süre ile %1’e indirildi.
 • Muhtasar beyannamelerinin süresi 3 ay boyunca ertelenecek. ( Örneğin; Stopaj)
 • Belirli sektörler için Muhtasar, KDV tevkifatı ve SGK primlerinde Nisan, Mayıs, Haziran ayları için yapılan ödemeler 6 ay boyunca ertelenecek. Bu yardımdan yararlanabilecek sektörler; AVM, Otomotiv, Perakende, Demir ve Çelik, Konaklama, Lojistik ve Ulaşım sektörü, Yiyecek ve İçecek Sektörü, Sinema ve Tiyatro sektörü, Etkinlik ve Organizasyon sektörü ve Tekstil ve Konfeksiyon sektörüdür.
 • Otel kiralamalarında alınan irtifak hakkı ve hasılat payındaki Nisan, Mayıs ve Haziran ayı ödemeleri 6 ay boyunca ertelenecek.
 

İlgili İçerik; İş Kurma Kredisi Veren Bankalar 2021

 

Kredi, Finansman ve Faiz Destekleri

 

Korona virüs pandemisinden birçok kişi ve sektör olumsuz etkilendiği için nakit akışları bozuldu. Bunun önüne geçmek ve insanların bu süreçte zorlanmalarını engellemek için ise belirli düzenlemeler ile yeni yardım paketleri oluşturuldu. Gelin şimdi hep beraber bunlara göz atalım.

 
 • Kredi Garanti Fonu için belirlenen 25 milyarlık limit 50 milyar liraya çıkartıldı. Covid-19 pandemisinden olumsuz olarak etkilendiği için nakit ve teminat açığı olan firmalar ve Kobiler bu destekten yararlanabiliyor.
 • 500 bin TL’ye kadar alınan konutlarda kredi miktarı %80’den %90’a çıkartıldı ve konut alımlarındaki asgari peşinat %10’a düşürüldü.
 • Covid-19 pandemisinden olumsuz bir şekilde etkilenen firmaların Nisan, Mayıs, Haziran aylarında kredi sicili bozulduğu takdirde sicillerini mücbir sebep notu düşülmeye başlandı.
 • Bu süreçte ihracat sektörü olumsuz etkilendiği için kapasite kullanım oranları koruma amacı ile ihracatçılara stok finansman desteği verilmeye başlandı.
 • Sosyal yardım paketleri hayata geçirildi.
  
 

İlgili İçerik; KOSGEB E-ticaret Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?

 

Kredi, Finansman ve Faiz Destekleri

 

SGK Prim Ödemelerinde Erteleme

 

Corona (Covid 19) Kapsamında İşletmelere Verilen Desteklerden bir diğeri de SGK Prim Ödemelerinde yapılan ertelemeler. Covid-19 salgını ile mücbir sebep kapsamı içerisine giren sektörlerde bulunan kurumların SGK prim ödemeleri ertelendi. Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki Sigorta Primleri için Kasım ve Aralık ayında ödeme yapma imkânı sağlandı. SGK Prim borçlarını Kasım ve Aralık ayında ödeyebilecek olan sektörler şunlar;

 
 • Perakende sektörü
 • Lojistik ve ulaşım
 • Sağlık Hizmetleri
 • Etkinlik ve organizasyon
 • Mobilya imalatı
 • Tekstil ve konfeksiyon
 • Demir – çelik -metal sanayi
 • Yiyecek – İçecek
 • Madencilik
 • Konaklama
 • Bina ve inşaat
 • Yayımcılık
 • Otomotiv üretimi
 • Sinema ve tiyatro
 • Araç kiralama
 

Sektörleri bu ertelemelerden yararlanabilecek sektörler arasında yer alıyor. Sizin de faaliyet gösterdiğiniz sektörler yukarıda paylaştıklarımız arasında yer alıyorsa siz de yapacağınız başvurular ile SGK prim ödemelerini erteleyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir; Covid-19 Sonrası E-ticaret Nasıl Olacak?

 

İlginizi Çekebilir; Nakit Akışı Yönetimi Hakkında 5 Önemli Başlık

 

Ticari Alacak Sigortası için Destek Paketi

 

Corona (Covid 19) Kapsamında İşletmelere Verilen Destekler arasında bulunan başka bir destek ise Ticari Alacak Sigortası için Destek Paketi olarak uygulamaya konuldu. Kovid-19 salgınından etkilenen Kobiler için oluşturulan bu destek paketi ile Kobilerin ticari alacakları garanti altına alındı. Bu destek paketi ile getirilen yenilikler ise şu şekilde;

 
 • Küçük ölçekli işletilmelerin yararlandığı sigorta sisteminden orta ölçekli işletmeler de yararlanmaya başladı.
 • Kobiler ticari alacaklarını sigortalatmak istedikleri takdirde alıcı başına 750 bin TL’ye kadar teminat limiti sağlanmaya başladı. Kobilerin tercih etmesi durumunda ise bu teminat bedeli arttırılabilecektir.
 • Alacaklarını tahsil edemeyecek duruma gelen Kobiler, hasar başvurularını online platformlar üzerinden yapabilecek.
 • 25 milyon Türk lirası olarak belirlenen ciro sınırı 125 milyon Türk lirasına çıkartıldı.
 • Bankalar ve finans kurumlarına yeni haklar verildi. Artık bu kurumlar alacak sigortası poliçesi üzerinde söz sahibi olacak ve bu poliçelerin takibini yapabilecektir.
 

Ticari Alacak Sigortası için Destek Paketi.2019 yeni koronavirüs pnömonisine, küresel veba virüsüne karşı şemsiye tutan el
 

Ticimax ile E-ticarete Atılın

 

Covid-19 pandemisi ile en çok gelişen sektörlerden birisi haline gelen E-ticaret sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Sizler de henüz yol yakınken e-ticaret adım atabilir ve internetten ürün satışı yaparak gelirlerinizi arttırabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde hayata geçirebilir ve 1 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe giren Gelir Vergisi Muafiyeti ile daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir:

 

Finansal Planlama Rehberi

 

Girişimci Adaylarının Yenmesi Gereken 5 Korku

 

E-ticaret Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Başarılı Markaların 6 Ortak Özelliği

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret