Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Corona ve Ev Hayatı Teknoloji Alışverişini Artırdı

İçerikler;

Corona virüsü, #evdekal hareketi ve karantina sonucunda hepimiz artık evde daha fazla vakit geçiriyoruz. E-Ticaret'in Corona Virüse Karşı Alması Gereken Önlemlerin yanı sıra bazı noktalarda değişim yaşamaya başlayan e-ticaret dünyasının bir takım verilerini de gözden kaçırmamak gerekir. Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) geçtiğimiz günlerde mart ayı alışveriş verilerini paylaştı.

Mart ayı verilerinde elektronik ürünlerin satışlarında patlama yaşandığı gözlemleniyor. Her ne kadar kitap ve hobi araç gereçlerinin satışında da artış gözlemlense de verilere baktığımız zaman nisan ayında ve önümüzdeki süreçte e-ticaretin dinamosunu elektronik aletler oluşturacak gibi gözüküyor. Gelin yazımızın devamında rakamlara daha yakından bakalım.

 

İlgili İçerik: Corona Virüsün (Covid-19) E-ticarete Etkisi Nedir?Pandemide Teknoloji Alışverişi Artışı

 

Elektronik Aletlerin Satışında Büyük Yükseliş

 

Online ödeme sistemleri ile e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde elektroniğin payı %44 arttı. Mart ve Şubat ayı kıyaslandığında Mart ayında elektronik aletlere yapılan harcamalar Şubat ayına kıyasla yüzde 260 bir artış mevcut. Dizüstü bilgisayar satışlarındaki artış oranı %70 olurken mutfak elektroniğindeki artış %30 bandında seyretti.

Online eğitimin yaygınlaşması, dizi ve film gibi eğlence araçlarına talebin yoğunlaşması son kullanıcının yeni elektronik cihazlar edinme ihtiyacını ortaya çıkarmış gibi gözüküyor. Özellikle Doğu Avrupa ve Balkanlar başta olmak üzere Avrupa genelinde yeni dizi ve dizi bölümleri çekilemediği için Türk dizilerine talep de artmış durumda. Tüm bu verilere bakıldığı zaman gelecek günlerde de elektronik aletlere olan talebin artabileceği yönünü de bir izlenim oluşmakta.

 

 

İlgili İçerik: Corona Virüsüne Karşı E-ticaret Sitelerine Tavsiyeler


 

Elektronik Satışta Zirvede LED TV ve Kulaklık

 

Elektroniğin içerisinde de elbette ürün kategorileri arasında bir rekabet söz konusu. Online film, dizi platformlarına olan rağbet bunun yanı sıra ise oyun konsollarının kullanımındaki artış ile paralel olarak LED TV siparişindeki artış oldukça dikkat çekici.

Evde kal bilincinin güçlenmesi, sokağa çıkma yasaklarının uygulanmaya konması sonucu insanlar evde daha kaliteli vakit geçirmek istiyorlar. Bunun sonucu olarak da istatistikler gösteriyor ki görüntü ve ses kalitesine daha fazla önem veriyorlar.

 

LED TV ve kulaklık satışlarında yüzde 250 ile 300 oranı aralığında bir artış gözüküyor. Elektroniğe olan talep artışı ile hijyen ürünlerine olan talep artışı arasında rekabet söz konusu ve rakamlar birbirine yakın.

 

İlgili İçerik: E-ticaret Sitelerinin Coronaya Karşı Alması Gereken ÖnlemlerCorona ve Ev Hayatı Teknoloji Alışverişi TV Kulaklık

 

Ortalama Sepet Tutarında Durum Ne?

 

E-ticaret siteleri için ödeme alt yapısı hizmeti sunan Iyzico geçtiğimiz günlerde bazı şaşırtıcı veriler hazırladı. Evde kal çağrısının ortaya çıktığı ilk hafta hobi ve oyuncak sektöründeki satışlar bir önceki haftaya kıyasla %46 oranında artış gösterdi. İlk haftadan sonra devam eden günlerde ortalama sepet tutarı 75 tl gibi rekor bir seviyeye ulaştı.Corona ve Ev Hayatı Teknoloji Alışverişi Ortalama Sepet Tutarı

 

E-Ticaret Alanında Yatırım Yapanlar Kazandı

 

Tüm bu istatistikler gösteriyor ki e-ticaret alanında yatırım yapanlar ekstrem ekonomik koşullara rağmen kazanmaya devam ettiler. Örneğin sadece kahve dükkânı olanlar ciddi gelir kaybı yaşarken hem kahve dükkanı olup hem de kahvelerini online olarak satan firmalar belirli bir ekonomik düzeyde kalmayı başarabildiler. Çünkü insanlar evdeyken pek çok alışkanlıklarını bırakmak istemediler ve istemiyorlar. Önümüzdeki günlerde e-ticaret yazılım firmaları ve e ticaret entegrasyonlarına olan yönelim ile beraber bu yatırımlarının artacağını ön görmek bu koşullarda hiç zor değil. E-ticarette iş tanımları değişiyor adlı yazımızı okumayı unutmayın!

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 
Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir:


Corona Virüsün Ekonomiye Etkisi ve E-Ticaret'in Yükselişi


Corona Virüs E-ticareti Salladı

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret