Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Corona Virüsüne Karşı E-ticaret Sitelerine Tavsiyeler

İçerikler;

Corona (Covid-19) virüs salgınının tüm dünya ile birlikte ülkemize yayılması neticesinde, yerel firmalar da yurtdışı bağlantısı olsun ya da olmasın bu süreçten etkilenmeye başladılar. Salgın sürdükçe ve kısıtlamalar artarak devam ettikçe ticaret dünyası üzerindeki etkiler de ciddi boyutlarda hissedilmeye başlandı. Bazı firmalar bu süreçten çok ciddi yaralar almışken, bazı firmalar ise daha az yara ile süreci devam ettirmektedirler. Hatta bazı firmaların krizi ciddi fırsata dönüştürmüş olduğunu da gözlerden kaçırmamak gerekir.

Bu firmaların çok önemli bir çoğunluğu kendini dijital dünyaya, başka bir deyişle e-ticaret dünyasına adapte etmiş olan firmalardır. Aslında bu duruma çok da şaşırmamak gerekir ki fiziksel etkileşim ile yürüyen ticaret, genel yapısı ile olağanüstü durumlardan çok daha fazla etkilenmektedirler

 

Olağanüstü durumların, dijital ortamda faaliyet gösteren firmaları daha az etkilemesinin temel nedenlerinden en önemlisi aslında fiziksel etkileşim gerektirmemesinin ötesinde, dijital dünyadaki müşteri kitlesinin lokal ölçekte olduğundan çok çok yüksek miktarlarda olmasıdır. Başka bir deyişle, lokal bir işletmenin hedef müşteri kitlesi yüzlerle, binlerle veya en iyi ihtimalle birkaç milyon ile sınırlı iken, e-ticaret işletmelerinin potansiyel müşteri kitlesi, milyonlarla, hatta odak noktasına göre milyarlarla ölçülebilmektedirCorona Virüsüne Karşı E-ticaret Sitelerine Tavsiyeler

 

Bir diğer neden ise lokal işletmenizden yabancı müşterilere ürün ya da hizmet satma olasılığı tabi lokasyona da bağlı olarak son derece düşük iken, e ticaret işletmelerinde bu oran ciddi şekilde yüksek ve bir o kadar da kolaydır.

 

E-ticaretin tercih edilmesinin yararları, görüldüğü üzere kriz ya da karantina gibi olağanüstü durumlarda da işte bu gibi nedenlerle çok daha iyi anlaşılabilmektedir. Tabi bu yararlar, e-ticaret dünyasında yer almanın da ötesinde, proaktif bir bakış açısına sahip olmak ile mümkündür. Bu proaktif bakış açısının temel noktaları ise aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

 

İnsanların evden çıkmadan dijital alışveriş ortamları üzerinden alışveriş yaptığı bu süreçte verdiğiniz hizmetleri aksatmanız hem onların ihtiyaçlarına ulaşma süresini uzatır hem de sizin kötü bir satıcı profili çizmenize neden olabilir. Bu nedenle, söz verdiğiniz teslimat tarihlerinde ve söz verdiğiniz şekillerde müşterilerinizin ürünlerini ellerine ulaştırmaya özen gösterin. Unutmayın, bu süreçte internet üzerinden alacağınız kötü bir yorum ileride satışlarınızı büyük oranda etkileyebilir.
 

İlgili İçerik: Corona ve Ev Hayatı Teknoloji Alışverişini ArtırdıCorona Virüsüne E-ticaret Tavsiyeleri

 

Krizi Fırsata Çevirin

 

Krizler her zaman fırsatları da beraberinde getirmiştir ancak fırsatları görebilen ve değerlendirebilenler oldukça az sayıdadır. Olağanüstü bir durumu doğru şekilde okuyup değerlendirebilmek sanıldığı kadar zor bir süreç değildir. Asıl zor olan, işletmenin bu duruma nasıl adapte edileceği sorusuna cevap bulabilmek ve gerekli aksiyonları gerekli zamanlarda alabilmektir.

Dolayısıyla, nasıl ve ne zaman sorularını burada yanıtlamak çok mümkün ve gerçekçi değildir. Zira, her işletmenin farklı imkanları, fiziki, beşeri ve finansal sermaye miktarları ile lokasyonları ve daha birçok bilinmeyenden kaynaklanan özel durumları vardır. Her işletme ne yazık ki bu noktada yalnızdır. Ancak olağanüstü bir durum ya da krizdeki fırsata cevap verme süreci şu adımlarla başlar:

 

  • Mevcut durum hangi alanları etkiliyor?
  • Birey olarak ben bu durumdan nasıl etkileniyorum?
  • Kısıtlar neler?
  • İnsanlar hangi konularda çözüm istiyor?
  • Bu çözümler hangi kaynaklardan sağlanabilir?
  • Başarısız olma durumu mevcut durumdan daha kötü olabilir mi?
  • Devlet ve özel kurumlar nezdinde alabileceğim finansal ya da diğer destekler var mı?
  • Rakiplerim neler yapıyorlar? (Bazen rakipleri taklit etmek bile işletmeleri daha kötü durumlardan kurtarır)
 

İlgili İçerik: Corona Virüsün (Covid-19) E-ticarete Etkisi Nedir?Corona Virüsüne E-ticaret Tavsiyeleri Krizi Fırsata Çevirmek

 

Kararlı Olun

 

Başarının bir diğer etkeni, aslında her durumda ve ortamda olduğu gibi, kriz durumlarında da kararlı olmaktır. Burada kararlı olmaktan kasıt, mevcut durumdan artı ile ya da minimum zarar ile çıkmak ve işletmenin devamlılığını sağlamak, alınan kararlar neticesinde belirlenen stratejinin genel hatları ile uygulanması ile mümkündür. Zira olağanüstü durumlar genellikle bir zihin bulanıklığına yol açar. Böyle durumlarda ise karar vermek ve uygulamak son derece zordur. Ancak, durumun farkında olmak, ciddi avantajlar sağlar.

 

E-Ticaret dünyasında da diğer ticaret dalları gibi kararlılık her türlü ortamda son derece önemlidir. E-ticaret ziyadesiyle sabır ve emek isteyen bir iştir. Fiziksel bir dükkana sahip olmak ne kadar detaylı ise, e ticaretin de kendine has bir takım detayları, püf noktaları vardır. Bu detaylar ve püf noktalar ise durumsal olup, farklı koşullarda farklı yorumlamalar gerektirmektedir. Başka bir deyişle, e ticaret platformunuzu da

 

Corona virus (Covid-19) vakası, bizlere kararlılığın ne kadar önemli olduğunu hem birey bazında hem de işletmeler bazında göstermiştir. Bir bakıma bu olağanüstü durum göz göre göre geliyorum demiştir.

Özellikle Türkiye olarak, virüsün etkilerini ve yol açtığı ekonomik problemleri açık şekilde yurtdışı örneklerinde gözlemleme şansı bulduk. Fiziksel etkileşimden kaçınılması, sokağa çıkmanın çok uygun olmaması gibi durumlar aslında haftalar önce e-ticaret dışında kalan sektörlerin uğrayabileceği zararları haber vermişti.

Bu noktada gerekli aksiyonları alan ve bunu kararlılıkla devam eden işletmeler rekabet avantajını ellerine geçirmeye başlamışlardır ve bu sürecin bir süre daha devam edeceği öngörülmektedir. Krizin etkileri atlatılsa dahi, e-ticaret paketleri dahilinde e ticaret yazılım firmaları ve müşterileri için bir devrim gerçekleşmiştir denilebilir.

 

İlgili İçerik: E-ticaret Sitelerinin Coronaya Karşı Alması Gereken ÖnlemlerCorona Virüsüne E-ticaret Tavsiyeleri Kararlı Olmak

 

Müşteriye Nasıl Ulaşacağınıza Karar Verin

 

Diğer bir husus ise e-ticaret platformları üzerinden müşteriye nasıl ulaşılacağıdır. Bunun için çok çeşitli dijital kanallar bulunmaktadır. Dolayısı ile de oldukça derin bir konudur. Arama motoru optimizasyonundan sosyal medya reklamlarına, influencer marketingden Google ve diğer arama motorlarında verilen reklamlara kadar birçok kanal üzerinden müşteriye ulaşmak mümkündür.

 

Corona virüs vakasında ise öne çıkan platform sosyal medyadır. Dışarı çıkmanın çok uygun olmaması neticesinde insanlar sosyal medya platformlarında daha fazla zaman geçirmeye ve daha fazla etkileşimde bulunmaya başlamışlardır. Dolaysıyla trendleri takip edip, bu kanallar üzerinden müşterilere ürün ve hizmetleri götürmek son derece doğru bir hamle olarak değerlendirilmektedir.
 

İlgili İçerik: Corona Virüsün Ekonomiye Etkisi ve E-Ticaret'in Yükselişi

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret