Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Doğrudan Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Güncelleme Tarihi: 22.01.2024

İçindekiler;

Doğrudan pazarlama, markaların ürün ya da hizmetlerini potansiyel müşterilerine ulaştırmak için tercih ettiği bir pazarlama yöntemidir. Genellikle dijital pazarlama çalışmalarının yanı sıra doğrudan pazarlama stratejisinde markalar iletişimlerini kişiselleştirilmiş mesajlar üzerinden kurar. Kullanılacak mesajlarda da her zaman tüketici davranışları analiz edilerek hareket edilir.

 

Doğrudan pazarlama stratejisinin temel amacı, müşterilere bilgiler sunmak ve onları hem marka hem da ürünler hakkında bilgilendirerek satın almak sürecini kolaylaştırmaktadır. Bununla beraber doğrudan pazarlama müşteri sadakatini artırmak için de markalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

 

E-posta pazarlamasından telefonlar satışa SMS pazarlamasından sosyal medya paylaşımlarına kadar birçok yöntem şirketlerin doğrudan pazarlama stratejilerini güçlendirmek için kullandığı yöntemlerdir.

 

Doğrudan Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır adlı bu yazımızda markanız için oldukça önemli bir pazarlama yöntemi olan doğrudan pazarlama hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve böylece doğrudan pazarlama stratejisi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Doğrudan Pazarlamanın Avantajları


Doğrudan Pazarlamanın Avantajları
 

Doğrudan pazarlama stratejisinde markalar hem satışlarını hem de müşteri sadakatini artırmak gibi birçok avantajdan yararlanabilmektedir. Bu nedenle de doğrudan pazarlama stratejisi birçok işletme tarafından tercih edilir. İşte doğrudan pazarlamanın sağladığı avantajlar:

 
 • Markalar müşterileri segmente ederek veri analizi yapabilir ve doğrudan pazarlama yöntemlerini belirleyebilir.
 • Veri analizi sonrasında sunulan kişiselleştirilmiş mesajlar müşterilerle güçlü bir ilişki kurmanızı sağlar.
 • Müşterilerin markaya olan bağlılığı artar.
 • Etkili bir şekilde hedefleme çalışmaları yaparken pazarlama bütçenizi yönetebilirsiniz.
 • Doğrudan pazarlama stratejisinde hedeflerinize ulaşmanız kolaydır.
 • Doğrudan pazarlamada ölçümlemelerinizi daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Coğrafi herhangi bir kısıtlamaya bağlı kalmadan pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz.
 • Yürüteceğiniz kampanyaları planlayabilir ve hızlı bir aksiyon alarak uygulayabilirsiniz.
 • Müşterilerden geri bildirimler toplayabilir ve böylece ürün ve hizmetlerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Kurgulayacağınız başarılı bir doğrudan pazarlama stratejisiyle pazarda rekabet avantajı elde edebilirsiniz.
 

Doğrudan pazarlama çalışmalarının marklara sağladığı pek çok avantaj bulunuyor olsa da günümüzde birçok marka müşteri sadakatini ve satışlarını artırmak için bu pazarlama stratejisini aktif bir şekilde kullanmayı tercih edilmektedir.

 

Doğrudan Pazarlamanın Dezavantajları

 

Doğrudan pazarlamanın markalara sağladığı avantajlar olduğu gibi bazı dezavantajlarla da karşı karşıya kalmalarına neden olabilmektedir. Doğrudan Pazarlamanın Dezavantajlı olabileceği başlıca durumlar şunlardır:

 
 • Doğrudan pazarlamada müşteriler ile birebir iletişime geçildiği için rahatsızlık verebilmektedir.
 • Kişiselleştirme çalışmalarından memnuniyetsiz olabilecek müşteriler bulunur.
 • Müşterilerin iletişim izni olmadığı durumlarda doğrudan pazarlama çalışmaları yapmak markaların yasal problemlerle karşı karşıya kalmalarına neden olabilir.
 • E-posta ve SMS pazarlaması için bütçe ayrılması gerekir.
 • Veriler doğru bir şekilde analiz edilmediği durumlarda doğrudan pazarlamada bütçe boşuna harcanabilir.
 • Doğrudan pazarlama çalışmalarında segmentasyon iti yapılmazsa alınan verim azalabilir.
 • Yoğun pazarlamaya maruz kalan müşterilerin yanıtları olumsuz olabilir.
 • Doğrudan pazarlama stratejisinde geri dönüş almanız zorlaşabilmektedir.
 • Düşük maliyetli olmasından dolayı bu pazarlama yönteminde rekabet yüksektir.
 

Doğrudan pazarlama stratejilerinde karşı karşıya kalınabilecek dezavantajlar her marka tarafından dikkate alınmalıdır. Markalar doğrudan pazarlama stratejilerini kurgularken izinli bir şekilde iletişim yürütmeye özen göstermelidir.

 

Doğrudan Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Farklar


Doğrudan Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Farklar
 

Doğrudan pazarlama ile geleneksel pazarlama stratejileri belirli alanlara göre birbirinden farklılaşmaktadır. İşte doğrudan pazarlama ve geleneksel pazarlama arasındaki farklar:

 
  Doğrudan Pazarlama Geleneksel Pazarlama
Yanıt Alma Süresi Yanıt alma olasılığı fazladır ve süresi kısadır. Yanıt alma olasılığı bilinmez ve süre tahmin edilemez.
İletişim Yöntemi İletişim iki taraflıdır. İletişim tek taraflıdır.
Maliyet Maliyetler oldukça düşüktür. Maliyetler artış gösterebilmektedir.
Geri dönüş Dönütler kısadır. Dönütlerin süresi belirlenemez
Ölçüm Kolay bir şekilde ölçüm yapılabilir. Ölçüm yapmak pek mümkün değildir.
İletişim Türleri Tüm iletişim yöntemleri kullanılabilir. Geleneksel iletişim yöntemleri kullanılabilmektedir.
 

Doğrudan Pazarlama Yöntemleri 

Doğrudan pazarlama stratejisini kurgulamak isteyen kişi ve işletmeler hem müşteri sadakatini artırmak hem de daha fazla satış yapmak için birçok yöntemi tercih edebilmektedir.

 
 • E-posta pazarlaması
 • SMS Pazarlaması
 • Telefonla Pazarlama
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • Dijital Reklamlar
 • Fuar ve Etkinlikler
 • Ağızdan Ağıza Pazarlama
 

Markaların en çok tercih ettiği doğrudan pazarlama yöntemleri arasında yer alır. Fakat tercih edilecek olan pazarlama yöntemleri işletmelerin satış ve pazarlama stratejilerine, rekabet avantajı sağlamak istediği kanallara ve hedef kitlelerine göre farklılık gösterir.

 

E-posta Pazarlaması

 

Doğrudan pazarlama yöntemleri içerisinde yer alan e-posta pazarlama, markaların müşterilerle elektronik posta yolu ile iletişime geçtiği bir pazarlama stratejisidir. Genellikle e-posta pazarlamada işletmeler kişiselleştirilmiş mesajlar ve müşterilere özel teklifler göndererek pazarlama çalışmalarını yürütmektedir.

 

Özellikle doğrudan pazarlama stratejisi içerisinde yer almasa da müşterilere gönderilen doğum günü ve özel gün kutlamaları gibi e-maillerle de markalara olan sadakat artış göstermektedir.

 

Okumanızı Öneririz: E-posta Pazarlama Nedir? E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

 

SMS Pazarlaması

 

Müşteriler ile sms göndererek iletişime geçilen bir pazarlama stratejisidir. Genellikle hızlı aksiyon aldırmak isteyen işletmeler tarafından daha çok tercih edilmektedir. SMS Pazarlaması dönüşüm oranlarını artıran bir doğrudan pazarlama yöntemi olsa da SMS’lerde karakter sınırı bulunduğu için markaların vermek istedikleri mesajları hızlı bir şekilde kurgulamaya özen göstermesi ve harekete geçiren ifadelere yer vermesi gerekmektedir.

 

Okumanızı Öneririz: Satışlarınızı Arttıracak SMS Pazarlama Teknikleri

 

Telefonla Pazarlama


Telefonla Pazarlama
 

Markaların müşterileri ya da potansiyel müşterilerini telefonla arayarak iletişime geçtiği bir pazarlama stratejisi olarak bilinir. Özellikle ürün ve hizmetleri tanıtmak, kampanyalar hakkında bilgi vermek için markalar tarafından kullanılmaktadır. Tanıtım aşaması sonrasında verilen teklifler telefonlar pazarlamadan satış alma imkanını da artırmaktadır. Fakat bu doğrudan pazarlama yönteminde her markanın önem vermesi gereken konular arasında müşteriyi bunaltmamak yer almalıdır.

 

Dijital Reklamlar

 

Doğrudan pazarlama yöntemi olarak kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de dijital reklamlardır. Dijital reklamlarda müşteri ile birebir iletişime geçmek mümkün değildir fakat bu pazarlama stratejisini kurgulayacak olan markalar çoğu zaman yeniden pazarlama (Remarketing) çalışmaları yaparak reklamlarını vermektedir. Özellikle müşteriler daha önce markanızla etkileşime geçtiği için hem kendinizi hatırlatmak hem de markanızın satışlarını artırmak için oldukça etkili bir pazarlama stratejisidir.

 

Ağızdan Ağıza Pazarlama

 

Doğrudan pazarlama çalışmaları içerisinde yer alabilecek ağızdan ağıza pazarlama yönteminde markalar genellikle iletişim yürütmemektedir. Bu pazarlama yönteminde daha önce markanızdan ürün ve hizmet satın alan müşteriler yakın çevrelerine işletmenizi önermektedir.

 

Özellikle ağızdan ağıza pazarlama yönteminde markalar çok bir bütçe harcamadan kendilerini ve marka bilinirliklerini tanıtabilmektedir fakat bu yöntemin kurgulanması için her işletmenin müşteri memnuniyetine önem vermesi gerekir.

 

Okumanızı Öneririz: Ağızdan Ağıza Pazarlama (WOM) Nedir?

 

Fuar ve Etkinlikler


Fuar ve Etkinlik
 

Sektörünüzle alakalı olan fuar ve etkinlikler de doğrudan pazarlama stratejisini kurgulayabileceğiniz bir diğer iletişim yöntemidir. Genellikle fuar ve etkinliklere katılan kişiler ve işletmeler bir markanın ürün ve hizmetleri, olanakları ve kampanyaları hakkında bilgi almak için ilgili işletmenin standını ziyaret eder.

 

Çoğu zaman fuar ve etkinliklerde markalar yüz yüze görüşmeler yaparak kendilerini ve markalarını tanıtma fırsatı yakalar. Bu doğrudan pazarlama yönteminde ise en önem verilmesi gereken konu güvenilir bir imaj çizmektir.
 

Okumanızı Öneririz: Amaca Yönelik Pazarlama (Cause Marketing) Nedir?

 

Ticimax ile Pazarlama Çalışmalarınızı Kolayca Yapın

 

E-ticaret sitenizin ürün ve hizmetlerini hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaştırarak satışlarınızı artırmak istiyorsanız Ticimax’ı tercih edebilirsiniz. Ticimax e-ticaret altyapısında yer alan modüller ile pazarlama stratejinizi geliştirebilir ve rapor yöntemi ile de yaptığınız çalışmalardan aldığınız verimi ölçümleyebilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax