Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmak için 5 İpucu

İçerikler;

Online yollarla ürün ve hizmetlerin kişilere ulaştırıldığı e-ticarette, ürünlerin kullanıcıların beklentilerini karşılaması oldukça önemlidir. Bu beklentileri karşılamada en etkili yol ise ürünlerin özellik ve faydalarının doğru yollarla aktarılmasıdır.

 

Ürün özelliği ve ürün faydası online alışveriş yapan tüketicilerin titizlikle araştırdığı konulardandır. Online satın alma kararı verilirken özellikle ürün ilk kez alınacaksa detaylı araştırmalar ve bilgilere sahip olunması önemlidir.E-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmak için 5 İpucu

 

Ürün Özelliği Nedir?

 

Ürün özelliği nedir dediğimizde bir ürünün; genişliği, uzunluğu, derinliği, hammaddesi, içeriği, rengi, bedeni gibi bilgileri kapsamaktadır. Ürün özelliği genellikle ürün hakkındaki somut bilgileri edinmemizi sağlar.Ürün Özelliği Nedir

 

Ürün Faydası Nedir?

 

Ürün faydası nedir dediğimizde ise ürünü satın aldığımızda bize sağladığı faydalardan hangi özelliğin hangi ihtiyacımızı karşılayacağına dair bilgileri içermektedir.

 

İlginizi Çekebilir: E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Konu

 

İlginizi Çekebilir: E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler (2021 Yeni)Ürün Faydası Nedir

 

E-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmanın 5 İpucu

 

1. Ürün başlığı ve ürün açıklamaları

 

Günümüzde e-ticaret firmalarının en önemli eksiklerinden biri ürün detaylarına sitelerinde yeteri kadar yer vermemesidir. Oysaki ürün özelliği ve ürün faydası gibi konuların satışlara olumlu yansıtılması için ürün başlıkları ve ürün açıklamaları alanları eksiksiz doldurulmalıdır. Sanal mağazalar tüketicinin sanal olarak gezindiği bir dükkan olarak düşünülmelidir ve müşterilerin ürün hakkında sorabileceği her sorunun cevabının ilgili alanlarda yer alması gerekir.

 

E-ticarette ürünü ne kadar detaylandırırsanız tüketicilerin o ürünü satın alma olasılıklarını o kadar artırmış olursunuz. Sanal mağazada site hakkında yer alan detaylı bilgiler vermeniz ürünü müşteri gözünde somutlaştırır ve markaya güven duyulmasını sağlar. Ürün açıklamaları her ürün için zaman alır gibi görünse de sanal mağazanızı arama motorlarında öne çıkarmak için maliyetsiz bir yoldur.

 

İlginizi Çekebilir: İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler (2021 Yeni)

 

E-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmak - Başlık Açıklama

 

2. Ürün fotoğrafları

 

Ürün özelliklerini ve faydalarını öne çıkarmanın e-ticarette en etkili yolu ürün görselleridir. Online platformlarda fiziki mağaza gibi ürün inceleme özelliğini sanal ortamda müşteriye sunmak için ürün özelliklerinin görselleştirilmesi son derece önemlidir. Sanal mağazanızda bir ürünü her açıdan detaylandıran ve ürün hakkında bilgi veren görseller müşterinin satın almasını etkiler. Fakat ürün hakkında bilgi vermeyen ve kalitesiz fotoğraf ise son derece caydırıcıdır.

 

Ürün görsellerinde dikkat edilmesi gereken kriterler arasında şunlar sayılabilir;

 
 • Yüksek çözünürlükte profesyonel çekimler
 • Ürünü ön plana çıkaracak zemin renklerinin kullanılması
 • Ürünün farklı açılardan görsellerinin olması
 • Stok görsellerinin kullanılmaması
 • Gerçek ürün fotoğraflarına yer verilmesi
 • Farklı renk seçeneklerinin de görsellerde yer alması
 • Ürünün faydasını öne çıkaracak 360 derece çekimlerin yer alması
 • Ürünün özellik, kullanım şekli ve faydalarının anlatıldığı görsellerin yer alması
 

İlgili İçerik: Ürün Fotoğraflamada Kaçınılması Gereken 6 Önemli Hata

 

İlgili İçerik: Ürün Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz GerekenlerE-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmak - Fotoğraf

 

3. Ürün videoları

 

Ürünlerinizi açıklama ve görsellerin yanında ürün videoları ile desteklemeniz hem müşteri hem de arama motorları tarafından puanınızı artıracaktır. Çünkü videolar düz metine göre arama motorlarında daha üst sıralarda çıkar ve tıklanma oranları daha yüksektir. Ürün özelliği ve ürün faydası için kullanıcılarınıza kısa kısa videolar çekerek aranılan bilgiyi hızlı yoldan almalarını sağlayabilirsiniz. Böylece sitenizde geçirilen süreyi artırmış olursunuz.

 

E-ticaret sitesi için ürün videoları çekerken; kısa, ürün odaklı, ürün hakkında detayları içeren videolar hazırlayabilirsiniz. Ürün görselleri ya da kullanımından bahsedebilir ya da bir anlatıcı kullanabilirsiniz.

 

İlgili İçerik: Tanıtım Videosu Hazırlamadan Önce Bunları Okuyun

 

E-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmak - Video

 

4. Sosyal kanıttan yararlanma

 

Sayfanıza sosyal kanıt eklemek müşterilerin ikna olmasında oldukça etkilidir. Sosyal kanıt kullanmanın birçok yolu vardır. Kullanıcılar bir ürünü satın almadan önce müşteri yorumlarını incelemektedir. Sanal mağazanızda müşteri yorumlarını görünür kılabilirsiniz. Ayrıca ürün ve hizmetlerinizi deneyimleyenlerin görüşlerini sitenizde ana sayfada ya da ayrı bir kategoride yer verebilirsiniz.

 

5. Ürünü yansıtan bir paketleme

 

E-ticarette müşteri ile marka arasında bağ oluşturmanın ve ürünü müşteri için değerli kılan uygulamalardan biri de paketlemedir. Paketlemenizin özenli ve kişiye özel olması müşterinin ürün memnuniyetini artıracaktır. Bir ürünün özelliğini ve faydasını öne çıkarması açısından markayı en iyi yansıtacak yaratıcı ve yenilikçi paketleme seçenekleri kullanılmalıdır. Özenli ve kişiye özel bir paketleme ile;

 
 • Marka izlenimi olumlu etkilenir.
 • Ürün memnuniyeti sağlar.
 • Müşteri sadakatini sağlar.
 

E-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmak - Paketleme

 

Ürün özellikleri ve faydalarını öne çıkarmada etkili diğer faktörler;

 
 • Ürünle ilgili sık sorulan sorular eklemek
 • İletişim bilgilerine yer vermek
 • Kargo ücretlerine yer vermek
 • İlgili ürünleri göstermek
 • Stok, indirim kampanya bilgilerine yer vermek
 • Ürün fiyatı ve ödeme koşulları hakkında bilgi vermek
 • Tahmini teslimat ve teslimat bilgileri hakkında bilgi vermek
 

Ürün Özelliklerini Öne Çıkarmanın Sanal Mağazalara Faydaları

 

Sanal mağazada tüketicileri ikna ederek onları satın almaya itecek en önemli gücünüz ürünlerinizdir. Ürün özelliklerinizi, müşterilerinize sunacağı faydaları öne çıkarmak sanal mağazanıza pek çok avantajlar sağlar.

 
 • E-ticarette etkili ürün sayfaları oluşturarak site trafiğinizi ve dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.
 • Pazarlamada ürün özelliği stratejilerini kullanarak tüketicilerin ürünü doğru tanımasını sağlayabilir, pazarlama çalışmalarınızdan beklediğiniz sonucu alabilirsiniz.
 • Ürünleriniz ile sanal mağazanızda tüketicilerin beklentisine uygun şekilde güncel vitrinler oluşturabilirsiniz.
 • Sanal mağazanızda ürün özelliklerinizi kullanarak tüketicilerin ürünü sepete atmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ürün özelliklerinin detaylarını, kullanıcılara sunacağı faydaları ve bu ürünü neden alması gerektiğini detaylı açıklayarak ürünlerinizin satışını sağlayabilirsiniz.
 • Ürün özelliklerinizi bir sosyal kanıt olarak kullanarak müşterilerinizi ikna edebilirsiniz.
 

İlginizi Çekebilir: E-Ticaret Nasıl Yapılır? Aşama Aşama!

 

Ürün Sayfalarında Satışa Teşvik Araçları

 

Sanal mağazanızda ürünlerinizin özellik ve faydalarını öne çıkarırken kullanıcıların sitenizde daha çok vakit geçirmesi ve ilgili ürünlerle tanışması satış olasılığını artırmaktadır. Bunu yaparken “İlgili ürünler” “Bunları beğeneceğinizi düşünüyoruz” gibi mesajlarla kullanıcıları daha fazla ürüne ulaştırabilirsiniz. Ürün sayfalarınızda kargo ücretlerine yer vermek, kampanyalarınızdan bahsetmek, indirim ve stok bilgisi paylaşmak da tüketicileri ürünü hemen almaya teşvik etmektedir.

 

Ürün Sayfaları Satış Teşvik Araçları

 

Pazarlamada Ürün Özelliğinin Yeri

 

Müşteriler bir sorunu çözmek ya da bir ihtiyacını karşılamak için ürün ve hizmet satın alırlar. Pazarlama stratejilerinde ürünlerin özelliklerinin ve faydalarının bir arada kullanılması müşterilerin satın alma kararı üzerinde oldukça etkilidir. Çünkü tüketiciler bir ürünü satın almadan önce her açıdan değerlendirmek ister.

 

Pazarlama faaliyetlerinde özellik ve faydalarının bir arada verilmesi ürün veya hizmetinizin avantajlarını ne kadar iyi sağlayacağına dair ipuçları verir. Faydalar genellikle özelliklerden daha önemli olsa da ürün ve hizmete göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin cep telefonu sektöründe iki farklı markadaki cep telefonu tüketici için aynı faydayı sağlasa da daha fazla özellik barındıran ürün satın alınmaktadır.

 

Ürün özelliği ve ürün faydası stratejilerinin pazarlamada bir arada kullanılmasını birkaç örnekle açıklayabiliriz;

 

Bir yazılım firmasının güvenli yazılım satması ve güvenli yazılımın şirketleri hangi alanlarda koruyacağı ürün özelliği ve faydasının bir arada kullanımına örnek olabilir.

 

Bir otomobil reklamında aracın bagajının kişi algılama ile açılması ürünün özelliğiyken, ailenin konforlu bir şekilde araçta seyahat etmesi ise ürünün faydasına işaret etmektedir.

 

Pazarlamada ürün özelliği ve faydası doğru kurgulanarak tüketicilerin beklentilerine karşılık verecek şekilde verilmelidir.

  

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret