Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Evden Çalışırken Motivasyonunuzu Arttıracak 6 Unsur

İçerikler;

2020 yılında dünyanın maruz kaldığı küresel salgın evde izole olmamızı gerekli kılarken, yaşamımızı etkileyen pek çok dinamiğin ise şekil değiştirmesine neden oldu. 2021 yılında halen etkisini sürdüren COVİD-19 özellikle iş yaşamında kökten değişikliklerin yaşanmasına sebep oldu.

 

İş hayatında, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de home ofis çalışmak birçok sektör için geçerli hale geldi. Bazı işletmeler geçici süreliğine evden çalışma modeline geçerken, bazı şirketler ise kalıcı olarak evden çalışma modeline geçiş yaptı.
 


Evden Çalışırken Motivasyonunuzu Arttıracak 6 Unsur

 

Home Ofis Çalışmanın Getirdiği Zorluklar Nelerdir?

 

Ofis tabanlı çalışma ortamından bir anda evden çalışma modeline geçilmesi, kişiler için uygun ortamın sağlanamaması, dikkat dağıtıcı bazı etkenlerin olması gibi nedenlerden dolayı bazı zorlukları beraberinde getirmektedir.

 

Evden çalışmanın getirdiği zorluklar

 
 • Verimli ve motive şekilde çalışamama
 • Yaratıcılık konusunda sıkıntı yaşanması
 • İş akışında iletişim kopukluklarının olması
 • Sosyal etkileşimin sağlanamaması
 • Çevresel bazı faktörlerin çalışmayı engellenmesi
 • Odaklanamama ve dikkat dağınıklığı
 • Sorumlulukların getirdiği stresle baş edememe
 

İlgili İçerik: Evden Yemek Siparişi VermekEvden Çalışma Zorlukları

 

Evden Çalışma Döneminde Stresi Azaltmanın Yolları Nelerdir?

 

Home office çalışmak üzerimizdeki iş sorumluluklarını hakkıyla yerini getirip bir taraftan da evdeki sorumluluklarımızla mücadele etmek kişilere büyük bir stres yükler. Her ikisini dengeli bir şekilde yürütmeye çalışmak kişilere ekstra stres yüklenmesi olarak geri döner.

 

Evden çalışma döneminde stresi azaltmanın yolları

 
 • Yapmakta olunan işten bir süreliğine uzaklaşmak
 • Kafanızı dağıtacak başka bir işle ilgilenmek
 • Yürüyüşe çıkmak, spor yapmak, temiz hava almak
 • Size iyi gelen kişilerle sohbet etmek
 • Kendinize iyi davranmak, önce kendinizi düşünmek
 • Stresin kaynağını belirleyip, ilgili kişilerle konuşarak sorunu çözmek
 

Hareket etmek stresi azaltıyor

 

Yapılan araştırmalara göre evden çalışan kişiler daha fazla stres altında ve kendini kanıtlama çabasında hissetmektedir. Fakat motivasyon arttırma baş düşmanı strestir. Stresinizi artıran durumlarda yaptığınız işten uzaklaşmak, birkaç dakika odağınızı başka yere kaydırmak önemlidir.

 

Hareket etmek fiziksel ve ruhsal olarak stresle baş etmede faydalı bir unsurdur. Spor yapmak kişilerin zihnindeki yorgunluğu azalttığı gibi, göz yorgunluğuna da iyi gelmektedir. Gün içerisinde stresi azaltmak ve daha motive çalışmak için molalarınız arasına fitness, pilates, dans, yoga, yürüyüş gibi aktiviteler eklemelisiniz. Hareket ettiğinizde stresinizin azaldığını göreceksiniz.

 

Kendinize şefkatli davranın

 

Yaşanılan süreç herkes için oldukça zor ve birçok stres faktörünü içinde barındırmaktadır. Burada kişilerin öncelikle kendisine şefkatli davranması oldukça önemlidir. Kişilerin böyle zamanlarda kendine izin vermesi ve stresi yönetebilmesi önemlidir.

 

İlgili İçerik: Home Ofis Şahıs Şirketi Kurmanız İçin 5 Sebep

 

İlgili İçerik: Kendi İşini Kurma Rehberi

 

İlgili İçerik: 2021 E-Ticaret TrendleriEvden Çalışma Stres Olmak

 

Evden Çalışırken Motivasyon Arttırma İpuçları

 

1.Evde bir çalışma ortamı oluşturun

 

Evde ofis ortamı oluşturmak zordur fakat kendinize ait bir çalışma alanı oluşturmanız işinize odaklanmada oldukça etkilidir. Evde uygun boş bir odayı çalışma odası haline getirebilir tıpkı ofis ortamı gibi kendinize ait bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

 

Özellikle metropol şehirlerde kadın ve erkeğin iş hayatında aktif rol alması son birkaç yıldır evlerin daha küçük mimaride yapılmasına zemin hazırlamıştı. Evden çalışma ortamının oluşmasında yeterli alanın olmama durumuyla karşılan kişiler ise en azından uygun sabit alanı kendine ait olarak yeniden tasarlayabilir.

 

Evde çalışma ortamı oluştururken zevkinize ve işinize uygun ergonomik mobilyalarla çalışma alanınızı oluşturmanız daha verimli ve sağlıklı bir ortamda çalışmanızı sağlayacaktır.

 

Evde çalışma ortamı oluşturmanın faydaları

 
 • Dikkat dağınıklığının azaltılmasını sağlar.
 • Verimli bir çalışma ortamı sağlar.
 • Odaklanmaya yardımcı olur, stresi azaltır.
 

Ortam motive olarak çalışmada en önemli unsurlardan biridir. Bir türlü motive olamadığınız durumlarda ortam değişikliğinden faydalanabilirsiniz. Farklı bir odada çalışmak, örneğin hava güzel olduğu zamanlar balkonda çalışarak temiz hava almak odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Evden Çalışma Ortamı Motivasyon

 

2. Yatakta çalışmayın ve kalktığınızda kıyafetinizi değiştirin

 

Günlük işe gitme rutininize devam etmeye çalışmalısınız. Öncelikle sabah yatakta çalışma fikrinden uzaklaşmalısınız. Daha üretken ve dinç bir güne başlamak için sabah mesai saatinden önce kalkıp güne sporla başlamak, kahvaltınızı yaparak bilgisayar başına oturmak en doğrusudur. Sabah kalktığınızda motivasyon arttırma için öncelikle işe gittiğiniz dönemlerdeki gibi pijamalarınızdan kurtularak güne enerjik ve bakımlı başlamalısınız.

 

3. Gününüzü programlayın

 

Güne başlarken yapılacak işleri programlamanız oldukça önemlidir. Bunu yaparken bir ajanda ya da dijital uygulamalar kullanabilirsiniz. Günlük iş listeniz olduğunda ve bittikçe görevlerinizi kapattığınızda gün içinde yaşayacağınız enerji düşüklüğünü daha az hissederek günü tamamlayabilirsiniz.

 

4. İş yükünüzü yönetin

 

İş yükü özellikle home ofis çalışmak durumlarında çalışanlara; odaklanamama, dikkat dağınıklığı gibi durumlar yaşatmaktadır. Tamamlanması gereken projeler, aylık hedefler, toplantılar hepsini bir günde tamamlamaya çalışmak evden çalışmayı ekstra sıkıntılı bir hale çevirebilir.

 

İşlerinizi daha az stresli ve verimli şekilde tamamlamak için ay içinde bölüştürerek planlamalısınız. Böylece gün içerisinde yaşayacağınız iş yükü ve stresi daha aza indirebilir, daha motive bir şekilde çalışabilirsiniz.

 

5. Çalışma arkadaşlarınızla iletişim kurun

 

Günümüzde şirketler açık ofis modeliyle tasarlanmaktadır.

 

Şirketlerde açık ofis tercih edilme sebepleri

 
 • Çalışma arkadaşlarıyla sosyal bir ortam oluşturma
 • Yöneticilerin tüm çalışanlarla aynı anda iletişim kurması
 • Çalışanların birbiriyle özgür bir iletişime sahip olması
 

Açık ofis ortamından ev ortamına adapte olmak kişilerin bazı iletişim problemleri yaşamasına sebep olduğu gibi iş akışı açısından problemlere neden olabilmektedir. Ev ortamında iş ya da sosyalleşme amaçlı iş arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak motivasyon arttırma açısından kişilere iyi gelmektedir.

 

COVID-19’un yayılmasını önlemek için evlerde herkesten uzakta izole olmak fiziksel sağlığımızı olumlu etkilese de sosyal bir varlık olan insanların akıl sağlığı için iyi değildir. İş arkadaşlarımız ya da sosyal hayatımızdaki arkadaşlarımızla iletişime geçmek günlük stresi azaltmada yardımcı ve motivasyon artırmada etkilidir.

 

Evden Çalışma Motivasyon İletişim

 

6.Kendinize zaman ayırın

 

Motivasyon arttırma için es vermek oldukça önemlidir. Ofis ortamında tüm gün işle ilgilenmediğiniz gibi ev ortamında da aynı şekilde mola vermeyi ihmal etmemelisiniz. Gün içinde kendinize ayıracağınız zamanlar kafanızı toplamak, dinlenmek için hem fiziksel hem de ruhsal olarak ihtiyacınız olan bir durumdur.

 

Molalarınızı sabah yapacağınız programınızda mutlaka saat olarak belirlemelisiniz. Sabah saatlerinde bir ara verebileceğiniz gibi öğle aranızı ofisteki gibi uygulamaya çalışmalısınız. Tüm gün çalışmanın arasında kendinize vereceğiniz bu zaman dilimleri yenilenmenize yardımcı olacaktır.

 

“Başlamak bitirmenin yarısıdır” sözü özellikle iş ortamında çok doğrudur. Mola vermeyi bir motive aracı olarak kullanabilirsiniz. Kendinizi bir işe başlamadan önce bir süre belirleyin ve her işi tamamladığınızda 10 dakikalık molalar verin. Bu aynı zamanda kendinize vereceğiniz bir ödül olacaktır.

 

Evden Çalışma Motivasyon Kişisel Zaman

 

Şirketler Evden Çalışma Deneyimini Nasıl İyileştirebilir?

 

Şirketlerin de çalışanlar kadar evden çalışma modeline adapte olması önemlidir. Çalışanların ise motivasyon içinde sürece adapte olmaları ve şirkete olan bağlılıklarının artması için özellikle İnsan Kaynakları alanına büyük görevler düşmektedir.

 

Şirketlerin evden çalışma döneminde yapması gerekenler

 
 • Çalışanlarla daha sık iletişime geçme
 • Tüm çalışanları online platformlarda bir araya getirme
 • Çalışanları motive edecek online etkinlikler düzenleme
 • Çalışanların online olarak kendini geliştirmelerine imkan tanıma
 • Çalışanlara monotonluktan uzaklaşabilecekleri yeni fırsatlar sunma
 • Şirket çalışanlarının sağlıklı yaşama teşvik etme
 • Çalışanların yaratıcılık ve üretkenliğini öne çıkarma
 • Çalışanlarına esnek bir çalışma ayrıcalığı sunma

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir:

 

E-ticaret ve Kitle Psikolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

E-Ticarette Nasıl Para Kazanılır?

 

E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Konu)

 

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler (2021 Yeni)

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret