Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız?

Güncelleme Tarihi: 11.07.2023

İçindekiler;

Sosyal medya kullanımın her geçen gün artmasıyla markalar için içerik üretimi zorunlu hale geldi. Genellikle rakiplerinden farklılaşmak isteyen firmalar belirli alanlara içerikler üretiyor. Genelde firmalar tarafından içerik üretimi yapılan alanlar sosyal medya platformları ve bloglar.

 

İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız adlı bu yazımızda sizlere içerik, içerik türleri, içerik üretiminin markalara sağladığı avantajlar ve içerik üretirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler hakkında bilgiler vereceğiz.

 

İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız?

 

İçerik Nedir?

 

İçerik, bir konu ile ilgili düşüncelerin veya fikirlerin yazılı ve görsel anlatım şekilleri kullanılarak anlatılan düşünce biçimidir.

 

Genel olarak hedef kitleye yönelik hazırlanan içerikler, cümlelerin, videoların ve görsellerin kullanımı ile niceliksel ve niteliksel bir konunun çerçevesinde bir araya getirilip sunulması olarak da bilinmektedir.

 
İlgili İçerik: Blog Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Her Şey 
 

İçerik Türleri Nelerdir?

 

İçerikler incelendiğinde ve içerik türleri göz önünde bulundurulduğunda birçok içerik türünün bulunduğu bilinmektedir. Genellikle içerik kelimesi duyulduğunda insanların akıllarına ilk olarak yazılı içerikler gelse de içerik yalnızca yazılı bir şekilde düşüncenin paylaşımı anlamına gelmemektedir. Yazımızın bu bölümünde sizlere içerik türleri hakkında bilgi vereceğiz.

 
 • Tanıtım Yazıları; Bir firmanın hizmetleri veya ürünlerini tanıtma gayesiyle oluşturduğu metin türleridir. Genellikle bu metinlerde reklam unsurları göz önündedir.
 • Blog İçerikleri; Genellikle kişiler veya firmalar tarafından hazırlanan blog içerikleri bir konu hakkında ziyaretçilerin bilgi ve fikir edinmelerini sağlayan içerik türleridir.
 • Reklam metni; Reklam başlığı, reklam alt başlığı, gövde ve markanın adı ve sloganı kullanılarak yaratılan metinlerdir. Genellikle reklam amacı olan bu içerik türlerinin gövde bölümünde fotoğraf, sembol, marka yüzü ve yazılı içerikler yer almaktadır.
 • Sosyal Medya İçerikleri; Firmaların sosyal medya platformları için yarattığı ürün tanıtmak, indirim ve kampanya tanıtımı yapmak, şirketler ile ilgili bilgi vermek gibi birçok amaçla oluşturdukları yazılı, sözlü ve görsel içeriklerdir. Genellikle bu tür içeriklerde asıl amaç müşteri ile etkileşim kurmak, markayı tanıtmak ve potansiyel müşterilere ulaşmaktır.
 • Video İçerikler; Genellikle bir konu, bir ürün, bir durum gibi konular hakkında bilgi veren video çekilerek ilgili konuları anlatan içerik türüne verilen isimdir.İçerik Türleri Nelerdir

 

İçerik Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız bölümüne geçmeden önce ilk olarak İçerik üretiminde dikkat etmeniz gereken unsurlardan bahsedeceğiz.

 

E-ticaret siteleri veya herhangi bir sektörde hizmet veren firmalar için içerik üretimi oldukça önemli bir konudur. Markanızı daha ileriye taşımak istiyorsanız eğer içerik üretimi esnasında dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunmaktadır. Gelin şimdi hep beraber içerik üretiminde dikkat edilmesi gerekenler nelermiş hep beraber bakalım.

 
 • Özgünlük; E-ticaret siteleri içerik üretimi yaparken ilk olarak özgün olmak zorundadır. Marka bilinirliğiniz ve marka değerini yükseltmek için taklit edici içerikler üretmek yerine fikrini kendinizin bulduğu içerikleri üretmek ve özgün olmak oldukça önemlidir.
 • Etkililik; İçerik üretiminde dikkat edilmesi gereken başka bir unsur ise ürettiğiniz içeriğin etkili olmasıdır. Aksi halde içerikleriniz etkili olmazsa verdiğiniz bütün emekler boşuna gidecektir.
 • Trendler; Sosyal medya platformlarında veya bazı dönemlerde internette trend olan içerikler bulunmaktadır. İçerik üretiminiz esnasında trend içerikleri de göz önünde bulundurmalı ve ürettiğiniz içeriklerin dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Araştırma; İçerik üretimi yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi de araştırmalardır. İçeriklerinizi üretirken herhangi bir anahtar kelime araştırması, anahtar kelime planlaması gibi çalışmalar yapmadığınızda yanlış içerik üretebilirsiniz. Burada yanlış içerikten kastımız aranmayan, ilgi duyulmayan içeriklerdir. Bu nedenle anahtar kelimelere bakmalı ve insanların ilgisinin olduğu içerikleri üretmeye çalışmalısınız.
 • Platform; İçerik üretirken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ise ürettiğiniz içeriğin paylaşmak istediğiniz platforma uygun bir şekilde üretilmesini sağlamaktır. Genellikle birçok kişi içerik üretimi yaparken yalnızca bir görseli tüm platformlarda paylaşmaktadır. Bu oldukça acemi gözükmenize neden olacak bir davranıştır.
 
İlgili İçerik: Blog Kullanımının E-Ticaretteki Önemi 

 

İçerik Üretimi Markalara Ne Avantajlar Sağlar?

 

İçerik nedir, içerik türleri nelerdir, içerik üretiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdikten sonra İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız yazımızın bu bölümünde sizlere içerik üretiminin markanıza olan avantajlarından bahsedeceğiz.

 

İçerik üretimi, üretilen içerik türüne göre markanıza farklı avantajlar sağlamaktadır. Yazımızın bu bölümünde sizlere blog, sosyal medya içerikleri ve video içeriklerinin markanıza olan katkılarından bahsedeceğiz.İçerik Üretimi Markanıza Ne Katkı Sağlar

 

Blog İçerikleri

 

Blog içeriklerinin markalara sağladığı en büyük avantajlardan birisi ziyaretçidir. Blog içerikleri anahtar kelime bazlı hazırlandığında ve SEO kurallarına uygun yazıldığında Google’da daha görünür bir yere gelmektedir.

 
 • Blog içerikleri Google’da ilk sıralara yerleştiği takdirde ise bir konu hakkında araştırma yapan kişiler ilk sayfada yer alan bloglara gireceği için markanızın ziyaretçi sayısı artacaktır.
 • Artan ziyaretçi sayıları e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranlarını da arttırmaktadır.
 • Blogunuz sayesinde e-ticaret sitenizin satışlarını attırabilirsiniz.
 • Blog içerikleri hazırladıktan sonra bu içerikleri SEO kuralları ile girerek Google’da üst sıralara çıkarttığınızda markanızın bilinirliğini arttırabilirsiniz.
 • Blog içerikleri ile potansiyel müşterilerinize veya müşterilerinize belirli bir konu hakkında bilgi vererek onları markanıza çekebilir veya müşterilerinizin markanıza olan sadakatini arttırabilirsiniz.
 

İlgili İçerik; Blog Kullanımının E-Ticaretteki Önemiİçerik Üretimi Avantajları Blog

 

Sosyal Medya İçeriklerinin Avantajları

 

İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız yazımızın bu bölümünde sizlere Sosyal Medya İçeriklerinin markanıza sağladığı avantajlar hakkında bilgi vereceğiz.

 

Genellikle Instagram, Twitter, Youtube, Linked in, Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya platformları için daha fazla içerik üretilmektedir. Sosyal medya içerikleri üretmeden önce her platformun ayrı bir görsel boyutu olduğunu ve ayrı bir dinamiği olduğunu unutmamanızda fayda var.

 
 • Sosyal medya içerikleri üreten bir firma marka bilinirliğini daha kolay arttırmaktadır.
 • Sosyal medya platformlarındaki içerikler sayesinde firmalar ürün, hizmet, kampanya tanıtımlarını daha kolay bir şekilde yapmaktadır.
 • Sosyal medya içerikleri firmaların potansiyel müşterilerine ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Sosyal medya içerikleri sayesinde firmalar mevcut müşterilerinin markalarına olan sadakatini arttırmaktadır.
 • Firmalar bu içerik türü ile müşterileriyle daha hızlı iletişime geçebilmektedir.
 

Sizler de Sosyal Medya içerikleri üreterek firmanızın daha hızlı bir şekilde bilinirliğini ve marka bilinirliği sayesinde dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ücretsiz Stok Görsel Siteleri

 

İlgili İçerik; Instagram Etkileşim Arttırma Teknikleriİçerik Üretimi Avantajları Sosyal Medya

 

Video İçeriklerin Avantajları

 

Firmalar tarafından üretilen bir diğer içerik türü de video içeriklerdir. Video içerikler genellikle youtube ile bütünleşen içerik türü olarak algılanmaktadır. Fakat özellikle son dönemlerde artan IGTV kullanımı, ürün tanıtım videoları gibi birçok video içerik türü de instagram, facebook, twitter ve linked in gibi platformlarda değer kazanmaktadır.

 
 • Video içerikler daha samimi bir dille oluşturulduğu için ilk olarak müşterilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmenize olanak sağlayan içerik türleridir.
 • Video içerikler sayesinde firmalar ürün tanıtımlarını daha kolay bir şekilde yapabilmektedir. Bu ise ürün satışlarını arttırmanın en kolay yöntemleri arasında bulunmaktadır. Çünkü müşteriler bir fotoğraftan ziyade canlı olarak gördükleri ve onlara anlatılan içerikleri daha kolay bir şekilde satın almaktadır.
 • Video içeriklerin youtubeda izlenme ve youtube kanalına abone olan kişi sayısı arttığında firmanız bu kanal aracılığı ile de gelir elde edebilecektir.
 

Video içeriklerin sayılamayacak kadar markanıza katkısı olsa da biz sadece bu bölümde bilmeniz gereken en önemli unsurları sizlerle paylaştık. Son olarak video içeriklerin daha çok mobil platformlardan izlendiğini unutmamalı ve mobil platformlara da uygun video içerikler hazırlamanız gerektiğinin de altını çizelim.
 

İlgili İçerik; Ücretsiz Video Düzenleme Programları

 

İlgili İçerik; Ücretsiz Stok Video Siteleri

  

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax