Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Podcast ve Marka Bilinirliği

Güncelleme Tarihi: 06.06.2023

İçindekiler;

Marka bilinirliği bir e-ticaret firmasının hedef kitlesi içerisinde bulunan kişilerin bu markayı ne kadar tanıdıklarını gösteren bir kavramdır. Genellikle her e-ticaret firması marka bilinirliğini arttırmak istemektedir ve burada son dönemlerde markaların podcastlere de yöneldiği görülmektedir. Çünkü podcast marka bilinirliği konusunda işletmelere birçok katkı sağlamaktadır.  Genel olarak marka bilinirliklerini arttırmak isteyen e-ticaret firmaları genellikle şu çalışmaları yapmaktadır;

 
 • Blog içerikleri
 • SEO çalışmaları
 • Sosyal Medya Çalışmaları ve Reklamları
 • Video İçerikler
 • Podcastler
 

Son dönemlerin en önemli çalışmalarından olan Podcastlere olan ilgi ise her geçen gün artmaktadır. Podcastlerin Marka Bilinirliğine Katkısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı bu yazımızda sizlere Podcast kavramı hakkında bilgi vereceğiz. Bununla beraber Podcast nasıl yapılır, ekipmanları nelerdir ve ne tür podcastlerin marka bilinirliğinize katkısı vardır konularını size aktaracağız. Podcast Marka Bilinirliğine Katkısı
 

Podcast Nedir?

 

Son dönemlerin en popüler kavramlarından birisi olan Podcast, seri halinde yayınlanan ses ve videolara verilen isimdir. Broadcast (Yayın yapmak) ve Pod kelimelerinden türetilen Podcast kavramı genellikle modern radyo programlarına benzetilmektedir.

 

Genellikle akıllı cihazlar aracılığı ile dinlenebilen podcastlerin konuları bir hayli geniştir. Marka bilinirliğini arttırmak isteyen birçok firma da kendi uzmanlık konuları hakkında Podcastler yayınlayarak hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmekte ve hedef kitlelerinin firmaları hakkında bilgi almasını sağlamaktadır.

 

İlgili İçerik: İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız?

 

İlgili İçerik; İçerik Pazarlaması Sözlüğü Podcast Nedir
 

Podcast Dinlemenin Faydaları

 

Firmaların marka bilinirliğini arttırmalarında önemli rol oyanayan Podcastler, dinleyiciler için de oldukça faydalıdır. Podcastlerin Marka Bilinirliğine Katkısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı yazımızda markalar için bilgi vermeden önce Podcast Dinlemenin Faydaları nelermiş gelin bir bakalım.

 
 • Podcastler, birçok konuda üretilen sesli içerikler olduğu için insanların farklı konular hakkında bilgi almasını kolaylaştırmaktadır.
 • Herhangi bir konuda uzmanlaşan kişiler ilgi alanlarına göre dinleyecekleri Podcastler sayesinde bakış açılarını genişletebilmekte ve farklı fikirleri de görebilmektedir.
 • Günlük hayatın her anında dinleyebileceğiniz için çalışırken, yürürken veya yoldayken kendinizi geliştirmenize olanak sağlamaktadır.
 • Eğitim, siyaset, müzik, edebiyat, hobiler, oyunlar gibi konularda yayımlanmış birçok podcast olduğu için kolay bir şekilde farklı alanlarda da kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Genellikle en popüler podcast türlerinden birisi olan yabancıl dil öğrenme podcastleri sayesinde istediğiniz öğrenmek istediğiniz yabancı dilleri öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.


İlgili İçerik; İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız?


İlgili İçerik: 5 Adımda İnternette Kendi Markanızı Yaratın Podcast Faydaları
 

Markanız İçin Podcast Üretiminin Faydaları

 

Günümüzde birçok marka kendi uzmanlık alanında Podcastler üreterek marka bilinirliğini ve marka değerini arttırmaktadır. Podcastlerin Marka Bilinirliğine Katkısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı yazımızın bu bölümünde sizlere markanız için podcast üretiminin faydaları hakkında bilgiler vereceğiz.

 
 • Markanız için ürettiğiniz Podcastler sayesinde hedef kitlenizde bulunan kişilere daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Podcastler sayesinde hedef kitlenizin çalıştığınız alanda bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ürettiğiniz podcastler ile viral pazarlamanızı daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Ürün ve hizmetlerinizi daha kolay bir şekilde tanıtabilir ve hedef kitlenizin kurumunuz hakkında bilgi almasını sağlayabilirsiniz.
 • Podcastler ücretli ve ücretsiz olarak yayınlanabildiği için ücretli olarak yayınladığınız takdirde podcast dinlemeleri üzerinden gelir elde edebilirsiniz.
 

İlgili İçerik; Marka Elçisi Nedir, Marka Elçisi Nasıl Olunur?

 

İlgili İçerik; Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

 

İlgili İçerik; 5 Adımda İnternette Kendi Markanızı Yaratın Podcast Üretimi Faydaları

Podcast Ekipmanları Nelerdir?

 

Podcast yapmak ve podcast yayımlamak isteyenlerin podcast için gerekli ekipmanları temin etmesi gerekmektedir. Podcast ekipmanları kayıtlarınızın daha profesyonel bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Gelin şimdi firmanız için gerekli podcast ekipmanları nelermiş bir göz atalım. Genellikle;

 
 • Ses kayıt cihazı
 • Mikrofon
 • Ses kartı
 • Kulaklık
 • Akustik sünger
 

Podcast yapmak isteyenlerin kullandığı ekipmanlardır. Ses kayıt cihazı ve mikrofonlar kaliteli bir şekilde ses kaydetmenize olanak sağlarken ses kartları başarılı Podcastler yaratmanıza yardımcı oluyor. Podcast ekipmanları içerisinde bulunan kulaklıklar ise podcast kaydederken ortaya çıkan problemleri görmenize yardımcı olurken akustik süngerler ise dış seslerin ilgili kaydınızı dahil olmasını engellemektedir.


İlgili İçerik; Online İçerik Üretim Süreçleri

 

 Podcast ekipmanları
 

Podcast Önerileri

 

Podcastlerin Marka Bilinirliğine Katkısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı yazımızın ilk bölümünde podcast nedir, podcast dinlemenin faydaları ve podcast ekipmanları hakkında sizlere bilgi verdik. Bu bölümde ise firmanız için nasıl Podcastler çekebileceğinizden bahsedeceğiz. Podcast Önerileri
 

Bilgi Verin

 

Genellikle en çok dinlenen podcastlerden birisi fikir vermeye yönelik podcastlerdir. Firmanızın hedef kitlesinde bulunan kişilere bilgi vermeye yönelik Podcastler hazırlayarak marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

 

Örneğin; İnternetten kadın giyim ürünleri satan bir e-ticaret firmasını ele alalım. Genellikle kadınlara yönelik oluşturacağınız podcastlerde hangi renklerin hangi renkler ile kombinlenebileceğini, 2021 moda trendleri, 2021 yaz renkleri gibi konuları ele alan Podcastler üretebilirsiniz.

 

Eminiz ki bu Podcastler dinleyicileriniz ve hedef kitleniz tarafından oldukça çok sevilecektir.


İlgili İçerik: Sayfa Tasarımınızı Güçlendirmenin 5 Etkili Yolu Podcast Bilgi
 

Deneyimlerinizi Anlatın

 

Son dönemlerde herkesin bir başkasının fikirlerini ve deneyimlerini önemsemeye başladığını unutmayın. Genellikle yeni bir işe atılacak kişilerin daha önce bu sektörde faaliyet gösterenlerin deneyimlerine verdiği önem oldukça büyük. Sizler de firmanız ile aynı sektörde faaliyet göstermek isteyen yeni girişimci adaylarına bilgi vermeye ve deneyimlerinizi aktarmaya yönelik Podcastler oluşturabilirsiniz. Bunun için;

 
 • Başlangıç noktanı ne oldu?
 • Bu sektörde niçin faaliyet göstermeye başladınız?
 • Nasıl bir iş planı oluşturdunuz?
 • Karşınıza çıkan zorluklar
 • Bütçe planlaması
 

Gibi konular hakkında bilgi veren Podcastler oluşturabilir ve yeni girişimcilerin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.


İlgili İçerik; E-ticaret ve Kitle Psikolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

 Podcast Deneyim
 

Hedef Kitlenizde Bulunan Kişileri Analiz Ederek Karar Verin

 

Günümüzde birçok e-ticaret firması Google Analytics gibi platformlar kullanmaktadır. Google Analytics, bir firmanın hedef kitlesinde bulunan kişilerin ilgi alanları ve davranışları hakkında da bilgi veren bir platformdur. E-ticaret firmanızın hedef kitlesinde bulunan kişilerin ilgi alanları ve davranışlarını ölçümleyerek bu konularda Podcastler üretebilirsiniz. Google Analytics hesabınızdan yapacağınız analizde;

 
 • Hedef kitlenizin cinsiyet dağılımı
 • Hedef kitlenizin ilgi alanları
 • Demografik bilgileri
 

Gibi birçok unsuru göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bu unsurları göz önünde bulundurarak veriler çıkarabilir ve podcastlerinizi bu konular hakkında oluşturabilirsiniz.

 

Örneğin; Hedef kitle analizini yaptığınızda hedef kitlenizde bulunan kişilerin %15’inin Moda ile ilgilendiğini düşünelim.

 

Moda konusu hakkında bilgi verecek Podcastler üreterek bu kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Bunun yanı sıra yaş aralıkları üzerinden de planlama yapabilirsiniz.

 

Örneğin; Z kuşağı olarak adlandırdığımız yaş aralığının hedef kitlenizin % kaçını oluşturduğunu göz önünde bulundurabilir ve hedef kitlenizin bu bölümü için güncel konular, ilgilendikleri alanlar, mesleklere yönelik bilgiler gibi konularda Podcastler üretebilir ve nu kitleye daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik: Hedef Kitle Nedir?

 

İlgili İçerik; Pazarlama Aracı Olarak Kitle İletişim Araçları

 

İlgili İçerik; Google Ads Hedef Kitle Belirleme İpuçları

 

 Podcast Hedef kitle
 

Podcast Yayınlama Araçları

 

Podcastlerin Marka Bilinirliğine Katkısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı yazımızın bu bölümünde hangi araçları kullanarak Podcastlerinizi yayınyabileceğinizden bahsedeceğiz. Günümüzde Podcastler genellikle;

 
 • Spotify
 • Itunes
 • Youtube
 • SoundCloud
 

Platformlar üzerinden yayınlanmaktadır. Sizler de Podcast yayınlarınız için bu platformlarda hesap açabilir ve yayınlarınızı yükleyebilirsiniz. Bununla beraber e-ticaret sitenizde açacağınız bir podcast sayfasında da yayınlarınızı paylaşabilir ve ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Youtube İçerik Önerileri

 

İlgili İçerik; Etkileşiminizi Artıracak Video İçerik Fikirleri

 

 Podcast Yayınlama aracı
 

Ticimax ile E-ticaret Sitenizi Kurun

 

E-ticaret yapacak olan firmaların en çok tercih ettiği e-ticaret alt yapılarından birisi olan Ticimax ile sizler de e-ticarete hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

 

Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan sayfa tasarım sihirbazı sayesinde podcast yayınlamak için kolayca sayfa oluşturabilirsiniz. SEO modülü, Google Analytics dönüşüm izleme modülü, sosyal medya pazarlama ve dönüşüm izleme modülleri sayesinde hedef kitlenizi analiz edebilir ve hedef kitlenize yönelik podcastlerinizi daha kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

 
 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax