Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ihracat Satışlarını Nasıl Arttırabilirsiniz?

İçindekiler;

E-ihracat, markaların ürün ve hizmetlerini e-ihracat siteleri ya da e-ihracat pazaryerleri üzerinden yurtdışına satmasına verilen isimdir. Yurtdışına satış yapan işletmeler satış yaptıkları ülkenin para biriminde gelir elde ederek döviz kazanabilmektedir. E-ihracat ile yurtdışına satış yapan birçok işletme gelirlerini arttırmak için e-ihracat satış stratejileri hakkında araştırma yapmaktadır.

 

E-ihracat satışlarını arttırmak isteyen işletmeler tarafından kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır.

  
 
 • Hedef Kitle Analizi
 • Rakip Analizi
 • Google ADS ve SEO Çalışmaları
 • Ürün Fotoğrafı ve Ürün Açıklamaları
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • Influencer Marketing Çalışmaları
 • Müşteri Memnuniyeti
 

Satışlarını arttırmak isteyen e-ihracat firmalarının önem vermesi gereken konular arasında yer almaktadır. E-ihracat Satışlarını Nasıl Arttırabilirsiniz adlı bu yazımızda sizlere satışlarınızı arttırabileceğiniz stratejiler hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve e-ihracat mağazanız için bu stratejileri kullanarak satışlarınızı hızlı bir şekilde arttırabilir ve döviz geliri elde edebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

E-ihracat Satışlarını Nasıl Arttırabilirsiniz?

 

Hedef Kitlenizi İyi Tanıtın

 

E-ihracat firmalarının satış arttırabilmek için önem vermesi gereken konuların başında hedef kitleleri yer almaktadır. Çünkü satış yaptığınız ülkelerin pazarındaki hedef kitlenizi iyi bir şekilde tanımanız hem müşterilere nasıl ürün satacağınızı anlamanıza olanak sağlayacak hem de dijital pazarlama stratejilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle satış yapacağınız ülkelerde kimlere satış yapmak istediğinizi belirlemeniz ve bu kitleyi analiz etmeniz gerekir.

 
 • Hedef kitlenizin cinsiyet bilgileri
 • Hedef kitlenizin yaş aralığı
 • İnternet kullanım alışkanlıkları
 • Kullandığı sosyal medya platformları
 

Gibi konularda hedef kitlenizi analiz edebilirsiniz. Böylece hedef kitlenizi daha kolay bir şekilde tanıyabilir ve ne tür çalışmalar ile satışlarınızı arttıracağınıza karar verebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Yurt Dışına Satış Nasıl Yapılır?

 

E-ihracat Satış Hedef Kitle

 

Rakiplerinizi İyi Tanıyın

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapan ve e-ihracatta satış arttırma stratejileri arayan işletmelerin önem vermesi gereken bir diğer konu da rakip analizidir. Çünkü satış yapacağınız ülkede aynı sektörde faaliyet gösteren birçok farklı firma bulunmaktadır. Bu firmaları yakından tanımanız kendi e-ihracat firmanızı farklılaştırmanıza olanak sağlayacaktır. Rakip analizi yapmak için;

 
 • Rakiplerinizi belirleyin
 • Rakiplerinizin hangi dijital kanallar üzerinden satış yaptığını belirleyin
 • Rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini tespit edin.
 • Rakiplerinizin SEO ve sosyal medya stratejilerini inceleyin.
 

Böylece e-ihracat ürün satışı yaparken firmanızı rakiplerinden farklılaştırabilir ve e-ihracat satışlarınızı daha kolay arttırabilirsiniz.


İlgili İçerik; E-ihracatta Ürün Fiyatlandırması Hakkında Bilmeniz Gerekenler
 


E-ihracat Satış Rakip Analizi

   

İnternetten alışveriş yapmak isteyen kişiler genellikle ürün ve hizmet aramalarını Google üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu nedenle E-ihracat satış arttırma stratejileri arayan işletmelerin Google ADS ve SEO çalışmalarına önem vermesi gerekmektedir.

 

Google ADS Çalışmaları, e-ihracat firmalarının belirli bir hedef kitleye ulaşmak ve ürün satışı yapabilmek için anahtar kelimeler ile tıklama başına maliyet reklamları verdiği dijital pazarlama yöntemidir. İşletmeler genellikle Remarketing, görüntülü reklamlar, arama ağı reklamları ve mobil reklamlar sayesinde hedef kitlelerine ulaşmaktadır.

 

Google SEO Çalışmaları ise e-ihracat sitenizi optimize ederek Google’da organik sıralamalar elde edebileceğiniz çalışmalara verilen isimdir. Arama motoru optimizasyonu sayesinde e-ihracat firmaları daha kalıcı bir şekilde sıralamalar elde ederek firmalarının görünürlüklerini ve dönüşüm oranlarını arttırabilmektedir.

 

Sizler de e-ihracat tavsiyeleri arıyorsanız Google ADS ve SEO çalışmaları için anahtar kelimelerinizi belirleyebilir ve böylece çalışmalarınızı yaparak satışlarınızı daha kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.İlgili İçerik; E-ihracat Siteleri İçin Dijital Pazarlama Rehberi  E-ihracat Satış Google Ads Seo

 

Ürün Fotoğrafı ve Ürün Açıklamalarını Önemseyin

 

E-ihracat satış arttırma konusu hakkında araştırma yapan kişilerin önem vermesi gereken bir diğer konu da ürün fotoğrafı ve ürün açıklamalarıdır. Çünkü internetten alışveriş yapan kişiler ürün fotoğrafı ve ürün açıklamaları sayesinde ürünler hakkında bilgi almaktadır. Bu nedenle her e-ihracat firmasının ürün açıklamalarına ve ürün fotoğraflarına önem vermesi gerekmektedir. E-ihracat satışlarını arttırmak için;

 
 • Ürün fotoğraflarınızı profesyonel bir şekilde çekmeye özen gösterin.
 • Ürün fotoğraflarının yüksek çözünürlükte olmasını önemseyin.
 • Ürün fotoğraflarınızı çekerken arka planın sade olmasına dikkat edin.
 • Ürün açıklamalarınızı oluştururken SEO uyumlu metinler hazırlayın.
 • Ürün açıklamalarınızın özgün olmasına dikkat edin.
 • Ürün açıklamalarında abartıdan uzak durun. Ürünün tüketicilere sağlayacağı fayda ve yararı ön planda tutun.
 

Bu tür çalışmalar yaparak sizler de e-ihracat firmanızın ürün fotoğrafı ve açıklamalarını iyileştirebilirsiniz. Böylece e-ihracat sitenizi ziyaret eden tüketicilerin doğru bilgiler ve görüntüler sayesinde ürün satın almasını kolaylaştırabilir ve e-ihracat satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

E-ihracat Satış Ürün Fotoğraf ve Açıklamaları

 

Sosyal Medya Pazarlamasına Önem Verin

 

Herhangi bir ürün satın alan insanların büyük bölümü satın aldıkları ürünleri ilk olarak sosyal medya platformlarında görmekte ve ardından ürün araması yaparak ürünleri satın almaya yönelmektedir. Bu nedenle e-ihracat satışlarını arttırmak isteyen işletmelerin sosyal medya pazarlamasına önem vermesi gerekmektedir. E-ihracat tavsiyeleri arayan işletmelerin;

 
 • Hedef kitlelerini analiz edip iletişim yürütecekleri sosyal medya platformlarına karar vermeleri gerekmektedir.
 • İletişim yürütülecek Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında düzenli paylaşım yapmak önemlidir.
 • İşletmeler kullanıcıların dikkatini çekebilmek için içeriklerini çeşitlendirmelidir. Ürün görselleri, ürün tanıtım videoları ve instagram hikayeleri gibi içerik türleri ile içeriklerinizi çeşitlendirin.
 • Satış yaptığınız ülkede yaşayan tüketicilerin internet kullanım alışkanlıklarını analiz edin.
 • İçeriklerinizde kullanıcıları satın almaya ikna edecek ifadelere yer verin.
 • Hedef kitlenize ulaşmak ve satışlarınızı arttırmak için sosyal medyada reklam verin.
 

Sizler de bu tür çalışmalar yaparak e-ihracat firmanızı sosyal medya ile tanıtabilir ve böylece ürün satışlarınızı daha kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat ve Sosyal Medya İlişkisi

 

E-ihracat Satış Sosyal Medya Pazarlama

 

Influencerlar ile Çalışın

 

Influencerlar, tüketicilerin satın alma kararı vermesinde oldukça etkili kişilerdir. Bu nedenle e-ihracat satış arttırma stratejileri hakkında araştırma yapan kişilerin Influencerlar ile çalışmaya önem vermesi gerekmektedir.

 

E-ihracat firmaları Influencerlar ile çalışmak için;

 
 • İlk olarak bulundukları Pazar ülkesinde yaşayan Influencerlara ulaşmaya çalışmalıdır.
 • İşletmeler yalnızca yüksek takipçisi olan hesaplarla değil mikro Influencerlar ile de çalışmaya özen göstermelidir.
 • Çalışılacak ınfluencer seçilirken işletmenizin hedef kitlesine uygun olup olmadığını analiz etmeniz gerekir.
 • Influencerın daha önceki reklam çalışmalarını ve reklam raporlarını incelemeniz oldukça önemlidir.
 

Bunlara dikkat ederek sizler de ınfluencer marketing çalışmalarınız için çalışacağınız ınfluencer ve mikro ınfluencerları seçebilir ve böylece Pazar ülkenizde ürün, hizmet, kampanya ve markanızı tanıtarak e-ihracat satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Influencer Marketing ile Etkileşimleri Arttırmak

 

E-ihracat Satış Ifluencer Marketing

 

Müşteri Memnuniyetini Önemseyin

 

E-ihracat ürün satışı yapan işletmelerin dikkatli olması gereken konulardan biri de müşteri memnuniyetidir Çünkü yurtdışında yaşayan müşteriler işletmenizden ürün aldıktan sonra firmanızdan tekrar alışveriş yapabilmektedir. Fakat bu noktada e-ihracat firmalarının müşteri memnuniyetine yönelik çalışmalar yapması gerekmektedir.

 
 • Müşterileriniz ile iletişiminizi kuvvetlendirmek için onlara samimi davranın.
 • Marka sadakatinizi arttırmak için sipariş yönetim süreçlerini iyi bir şekilde planlayın.
 • E-ihracat satışlarınızda yurtdışına kargo gönderimi ve teslimatı konusunda başarılı firmalar ile çalışın.
 • Müşterilerinize hediye çekleri gönderin.
 • Ürünlerin kargoda zarar görmesini engellemek için paketlemeye özen gösterin.
 • Müşterilerinizin alışveriş süreçleri tamamlandıktan sonra kişiselleştirilmiş pazarlama çalışmaları yaparak onların markanıza olan sadakatini arttırın.
 

Sizler de bunları önemseyerek e-ihracat firmanız için sadık müşteriler yaratabilirsiniz. Sadık müşterileriniz sayesinde e-ihracat ürün satışını arttırabilir ve böylece döviz geliri elde edebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Müşteri Memnuniyetini Arttırma Teknikleri

 

E-ihracat Satış Müşteri Memnuniyeti

 

Ticimax ile Yurtdışına Açılın

 

E-ihracat yapmak istiyorsanız sizler de sitenizi kurarken Ticimax e-ihracat alt yapılarını tercih edin. Alt yapımız içerisinde yer alan özellikler ve modüller sayesinde hem işinizi profesyonel bir şekilde yürütün hem de e-ihracat satışlarınızı arttırın.

 

 

 

Ticimax'ın e-ihracat paketleri ile ürünlerinizi dünyaya satmak için demo talep formunu doldurabilir ve 15 günün ardından Ticimax ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ticimax’ın ücretsiz e-ihracat eğitimleri ve e-ticaret hakkında bilgi almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. 

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax