Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Arama Motoru Nedir? En Çok Kullanılan Arama Motorları Nelerdir?

İçerikler;

İnternet kullanımı tüm dünya genelinde her geçen gün artış gösteriyor. Bir gün içerisinde milyonlarca kişi farklı amaçlar ile internet kullanıyor. Bazı kişiler tatil rezervasyonu yapmak için bazı kişiler bir ürün satın almak için bazı kişilerse belirli bir konu hakkında bilgi almak için internet kullanıyor. Aslına bakıldığında insanların her amaç için interneti kullandığını söylemek mümkün oluyor .

 

İnsanlar internet üzerinden bir şeyler araştırırken genellikle arama motorları üzerinden araştırmalarını gerçekleştiriyor ve böylece aradıkları şeylere daha kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Hal böyle olunca herhangi bir sektörde faaliyet gösteren kişi ve işletmelerin internet ortamına işletmelerini taşıma ve arama motorlarında yer alma zorunluluğu ortaya çıkıyor.

 

Arama Motoru Nedir, En Çok Kullanılan Arama Motorları Nelerdir adlı bu yazımızda sizlere arama motoru terimi hakkında ve dünyada en çok kullanılan arama motorları hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızdan arama motorları hakkında bilgi alabilir ve işletmeniz için önemli olan arama motorlarını öğrenebilirsiniz.

 

Arama Motoru Ne Demektir En Çok Kullanılanlar
 

Arama Motoru Nedir?

 

Arama motoru, herhangi bir konuda araştırma yapan ve bir bilgiye ulaşamaya çalışan kişiler tarafından kullanılan mekanizmaya verilen addır. İnternet ortamında yer alan bilgilere erişme amacı ile kullanılan arama motorları üç farklı bileşen tarafından oluşturulmaktadır.

 
 • Web robotu
 • Arama İndeksi
 • Kullanıcı Ara Birimi
 

Aram motorlarının bileşenlerine verilen isimdir. Bu bileşenler ve botlar sayesinde arama motorları arama yapılan anahtar kelimeleri içeren siteleri sıralamakta ve kullanıcılara sunmaktadır. Böylece kullanıcılar ilgili aramaları hakkında daha kolay bir şekilde bilgi almaktadır.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitenizin Trafiğini Organik Olarak Arttırma Stratejileri

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

 

Arama Motoru Nedir
 

En Çok Kullanılan Arama Motorları Nelerdir?

 

Dünya genelinde birçok şirket ve ülke tarafından piyasaya sunulan arama motorları bulunmaktadır. Arama motorları bilinirliklerine ve işlevselliklerine göre kullanılmaktadır. Genellikle herkes tarafından bilinen ve işlevselliği iyi olan arama motorlarının kullanımı diğer arama motorlarına göre oldukça fazladır.

 

Arama Motoru Nedir, En Çok Kullanılan Arama Motorları Nelerdir adlı yazımızın bu bölümünde sizlere dünya genelinde en çok kullanılan arama motorları hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de yazımızın devamında en çok kullanılan arama motorları hakkında bilgi alabilir ve internet siteniz bulunuyorsa bu motorlara kaydettirerek trafiğinizi arttırabilirsiniz.

 
İlgili İçerik; Online Mağazanıza Trafik Çekmenin 6 Altın Kuralı En Çok Kullanılan Arama Motorları

 

Google

 

1998 yılında kurulan ve en çok kullanılan arama motorları listesinin başında yer alan Google, dünya çapında hizmet veren bir arama motorudur.

 

Sergey M.Brin ve Lawrence E. Page tarafından hayata geçirilen Google’ın genel merkezi Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaletinde yer almaktadır. Kurulduğu günden beri Google’ın misyonu ‘’Dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir.’’

 

Google kullanımı ile ilgili göze çarpan veriler şunlardır;

 
 • Google’ın günlük ziyaretçi sayısı ortalama 12 milyondur.
 • Bir gün içerisinde Google’da 120 milyonu aşkın sayfa görüntülenmesi bulunmaktadır.
 • İnternette herhangi bir konu hakkında ya da ürün ve hizmet arayacak olan her yüz kişinin 87’si Google’ı tercih etmektedir.
 • Türkiye’de en çok kullanılan arama motorları arasında da birinci sırada yer alan Google’ın mobil aramalardaki payı %84,7 iken yapılan bütün aramalardaki kullanım oranı ise %84,6’dır.
 

Google farklı servileri ile ön plana da çıkan bir arama motorudur. Google’ın aktif bir şekilde kullanılan servisleri şunlardır;

 
 • Chrome
 • Youtube
 • Gmail
 • Haritalar
 • Navigasyon
 • Translate
 • Alışveriş
 • Haber
 • Finans
 

Gibi birçok Google servisi bulunmaktadır. Sizler de Google’ın bu servislerini kullanabilir ve aradığınız şeylere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Alışveriş Odaklı Google Reklam Modelleri

 

İlgili İçerik; Google Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

En Çok Kullanılan Arama Motorları - Google

 

Bing

 

Bing, Microsoft tarafından 2009 yılında hayata geçirilen bir arama motorudur. En çok kullanılan arama motorları listesinde ikinci sırada yer almaktadır.

 

Bing yıllar içerisinde birçok kez isim değiştiren bir arama motorudur. Live Search, MSN Search, Windows Live Search olarak isim değiştirmiş ve sonrasında BİNG olarak isimlendirilmiştir.

 

Google’a rakip olarak piyasaya sürülen bir arama motoru olan Bing kullanımı Google kadar fazla değildir. En çok kullanılan arama motorları listesinde ikinci sırada yer alan Microsoft Bing’in kullanım oranı %14 civarındadır. Bing’in kullanımının artmasında ise en etkili olan unsur kullanıcılara sunduğu servislerdir. Bing arama motorunda kullanabileceğiniz servislerden bazıları şunlardır;

 
 • Sağlık
 • Harita
 • Videolar
 • Translate
 • Haberler
 

Sizler de Bing’in bu özelliklerini kullanabilir ve aradığınız şeylere kolayca ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2021

 

En Çok Kullanılan Arama Motorları - Bing
 

Baidu

 

En Çok Kullanılan Arama Motorları arasında yer alan başka bir arama motoru da Baidu’dur. 2000 yılında Eric XU ve Robin Li tarafından geliştirilen Baidu’nun merkezi Pekin de bulunmaktadır.

 

Yalnızca Çin’de hizmet veren Baidu kullanımı en yüksek olan arama motorları listesinde üçüncü sırada yer almaktadır. Baidu’nun Pazar payı %12,5 civarındadır. Fakat arama motorunun yalnızca Çince hizmet vermesinden kaynaklı olarak pek çok ülkede kullanılmadığını söylemek mümkündür.

 

En Çok Kullanılan Arama Motorları - Baidu

 

Yandex

 

1997 yılında Rusya’da kurulan bir arama motoru olan Yandex, en çok kullanılan arama motorları arasında bulunmaktadır. Yandex, İlya Segaloviç, Arkadi Voloj, Elena Kolmanovskaya tarafından kurulmuştur ve Yandex’in merkezi Moskova’da bulunmaktadır.

 
 • Arama motoru
 • E-ticaret
 • Reklam
 • Mobil Uygulama
 • Navigasyon
 • Mail
 

Türünde servislere sahiptir. Türkiye’de en çok kullanılan arama motorları listesinde ikinci sırada yer alan Yandex’in ülkemizdeki Pazar payı %16 civarındadır.

 

İlgili İçerik; Yeni Başlayanlar İçin Arama Motoru Optimizasyonu

 

En Çok Kullanılan Arama Motorları - Yandex
 

Yahoo

 

Jerry Yang ve David Gilo tarafından 1994 yılında hayata geçirilen bir arama motoru olan Yahoo’da en çok kullanılan arama motorları arasında yer alıyor. Dünya’daki en iyi arama motorları listesinde dördüncü sırada yer alan Yahoo’nun arama motorları arasındaki Pazar payı %2 civarında biliniyor.

 

Dünya’nın en çok ziyaret edilen internet siteleri arasında da ilk sıralarda yer alan Yahoo, 2015 yılına kadar Bing arama motoru tarafından desteklenen bir motordu. 2015 yılının ardından Yahoo, Google ile bir anlaşma yaparak arama motoru hizmetlerinde Google’dan destek almaya başlamıştır.

 

Yahoo kullanımını arttırmak ve bu arama motorunu kullanan kullanıcılara belirli servisleri sağlamak amacı ile;

 
 • E-mail
 • Finans
 • Eğlence
 • Haber
 • Spor
 

Alanındaki servislerini geliştirmiştir. Bu servisler Yahoo’nun en çok ziyaret edilen arama motorları listesinde yer almasını kolaylaştırmaktadır.

 

En Çok Kullanılan Arama Motorları - Yahoo

 

E-ticaret Siteleri İçin Arama Motorlarının Önemi

 

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için arama motorları oldukça önemlidir. E-ticaret firmaları arama motorlarına yönelik çalışmalar yaparak e-ticaret sitelerinin ziyaretçi sayılarını ve dönüşüm oranlarını arttırabilmektedir. Bununla beraber arama motorlarının e-ticaret sitelerine sağladığı birçok avantaj da bulunmaktadır.

 
 • E-ticaret firmaları arama motorları sayesinde hedef kitlesinde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu firmaların marka bilinirliğinin artmasını sağlamaktadır.
 • E-ticaret firmaları arama motorları servislerini iyi bir şekilde kullanarak ürün satışlarını arttırabilmektedir.
 • Arama motoru optimizasyonuna önem veren e-ticaret firmalarının satışları hızlı bir şekilde artış göstermektedir.
 • Arama motoru optimizasyonu sayesinde firmalar ürün, hizmet ve kampanyalarını daha fazla kişiye ulaştırabilmektedir.
 • Arama motorlarına verilen ücretli reklamlar ile e-ticaret firmaları kolayca satış yapabilmektedir.
 

Sizler de bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız e-ticaret sitenizi arama motorlarına kaydettirebilirsiniz.

 

Ticimax e-ticaret içerisinde yer alan arama motoru optimizasyonuna yönelik modülleri kullanarak e-ticaret sitenizi arama motorlarına daha uygun hale getirebilir ve böylece satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret