Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret ve Facebook

//

Ticimax Bilgi Merkezi

// E-ticaret ve Facebook
Jason Taylor, markalara E-Ticaret hacmini Facebook yolu ile arttırmak için 4 önemli ipucu vermiş. Gelin hep birlikte göz atalım:

1- Facebook’un Paylaş, Beğen, Yorum Yaz ve Benzeri API’lerini kullanın!

Facebook, E-Ticaret yapan firmalara, E-Ticaret siteleri üzerinde sundukları avantajları, kullanıcıların yorumlarını tamamen Facebook ile entegre edebilecekleri API’ler sunuyor. Taylor’un önerisi bu API’leri mümkün olan en verimli şekilde kullanarak e-ticaret hacmini arttırmak.

API’lerin başında tabi “Like” (Beğen) ve “Paylaş” (Share) butonları geliyor ama Taylor bunlara ilaveten, “Yorumla” (Review) özelliğinin kullanılmasını özellikle tavsiye ediyor.

E-Ticaret sitesi üzerinden yapılan yorumların sadece direkt alıcılar tarafından görülebileceğini, oysaki Facebook üzerinde yapılan yorumların “news feed” ile tüm arkadaşlara ulaşması sayesinde, direkt alıcı olmayan grupların da yapılan yorumlardan etkilenebileceğini vurguluyor (ki çok mantıklı).

2- Facebook Sayfanızda Alışverişi Vurgulayın!

Her ne kadar Facebook üzerinde “gerçek” alışveriş henüz emekleme aşamasında ise de, Taylor markalara mutlaka Facebook üzerinden de alışveriş yapılabilir bir platform yaratmalarını öneriyor.

Satın alma fonksiyonu ile “gerçekten” alışveriş yapma isteği/deneyimi sunabilen bir Facebook sayfası başarılı ve ciroyu gerçekten arttırabilecek bir yöntem olarak vurgulanıyor (yerli markaların bu özelliği dikkatle incelemesinde fayda var sanırım)..

3- Başarınızı Takip Edin!

Bu bildiğimiz Facebook “Fun Page” sayfaları üzerinden sunulan raporlama/istatistikler. Hakikaten e-ticaret için değerli bilgiler içeriyor. Ürün, demografik yapı ve lokasyon bazında raporlar alınabildiği için Facebook sayfası bu raporlara gore en etkili şekilde güncellenebiliyor.

Ayrıca; markaların gelecek yatırımları üzerinde etkili olabilecek raporlar, Facebook – Google Analytics (Omniture, Webtrends vb.) entegrasyonu sayesinde kolayca alınabiliyor. Rakamlar markalar için çok şey ifade ediyor, raporları etkili yorumlamakta fayda var.

4- Facebook Üzerinden Yapılan Kampanyalarla Ciro Arttırılabiliyor!

Tabi burada sözü edilen “alışverişi/tüketimi” arttırmaya yönelik kampanyalar. (Like sayısını arttırmaya yönelik “havuçlar” değil!)

Neler yapılabilir:

Facebook Beğen (like) request’leri doğrudan e-ticaret sayfasına yönlendirilebilir.

Reklamlar, promosyonlar, satış kampanyaları doğrudan Facebook duvarına postalanarak, Facebook üzerinden ürünün satıldığı sayfaya link verilebilir.

Facebook Fan API’ler sayesinde “günün fırsatı” ürünler yaratılarak, Facebook satış sayfasına yönlendirilebilir.

Facebook’un şu anda test etmekte olduğu “Arkadaşımla satın al” özelliği sayesinde katılım arttırılabilir. (satın almak istediği ürünü, bir başka arkadaşını aynı ürünü almak için yönlendirdiği takdirde, alıcının belli bir oranda indirim alması).

Kullanıcılarının, Facebook üzerinde ayda 700 milyar dakikadan fazla zaman harcadığı düşünülürse, E-Ticaret sitelerinin Facebook üzerinden cirolarını arttırmak için mutlaka bir şey yapması gerektiği daha rahat anlaşılabilir.

Yararlanılan Kaynak: http://www.makalemarketi.com

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret