Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Opencart Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Opencart Kurulum Rehberi

İçerikler;

E-ticaret sitesi ya da e-ihracat sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin site kurma işlemlerini kolay bir şekilde yapabilmeleri için alt yapılara ihtiyacı bulunmaktadır. Genellikle internetten ürün satmak isteyen kişiler açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapılarını ya da hazır e-ticaret alt yapılarını tercih ederek site kurulum işlemlerini gerçekleştirmektedir. Çünkü e-ticaret alt yapıları ile işletmeler hızlı bir şekilde e-ticaret sitelerini hayata geçirebilmektedir.

 

Bunun yanı sıra e-ticaret alt yapıları içerisinde yer alan özellikler bir e-ticaret firmasının e-ticaret süreçlerini yönetmesini de kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle internetten satış yapmak isteyen kişi ve işletmeler tarafından e-ticaret alt yapılarına olan talep her geçen gün artmaktadır. Bu talebi karşılamak isteyen yazılım ve bilişim firmaları da işletmelerin e-ticaret sitesi kurmalarını sağlayacak yazılımlar üretmeye önem vermektedir.

 

Opencart da bir bilişim firması tarafından üretilen ve e-ticaret sitesi kurmanızı sağlayan açık kaynak kodlu bir e-ticaret alt yapısıdır. Opencart Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Opencart Kurulum Rehberi adlı bu yazımızda sizlere Opencart hakkında bilgiler vereceğiz ve Opencart ile e-ticaret sitesi kurulumunu nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek bu konu hakkında bilgi edinebilir ve kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz.

 

Opencart Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Opencart Kurulum Rehberi

 

Opencart Nedir?

 

Opencart 2005 yılında faaliyetlerine başlayan ve 2006 yılında ilk sürümü yayınlanan açık kaynak kodlu bir e-ticaret alt yapısıdır. MYSQL veritabanı kullanılan bu e-ticaret alt yapısı PHP tabanlı olarak tasarlanmıştır ve Opencart’ta HTML bileşenlerinin kullanıldığı bilinmektedir.

 

İlginizi Çekebilir; E-ticaret Sitesi Kurmak, 20 Adımda Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

 

Opencart Nedir

 

Açık Kaynak Kodlu E-ticaret Alt Yapısı Nedir?

 

Açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları ya da açık kaynaklı yazılım , bir yazılım firması tarafından geliştirilen ve basit özellikler ile kullanıma sunulan e-ticaret alt yapılarına verilen isimdir.

 

Açık kaynak kodlu yazılımlar ile e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmeler basit özellikler ile gelen bu yazılımları geliştirmek için modül, tasarım ve geliştirme gibi alanlarda çalışmalar yaparak sitelerini geliştirebilmektedir.

 
 • Opencart
 • Magento
 • Presta Shop
 • Shopify
 • Wordpress
 

En bilinen açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları arasında yer almaktadır. Bizler bu yazımızda sizlere dünyada birçok işletme tarafından kullanılan açık kaynak kodlu yazılım olan Opencart hakkında bilgi vereceğiz.

 

İlginizi Çekebilir; Ticimax Vs OpenCart

 

Opencart Açık Kaynak Kodlu E-ticaret Nedir

 

Opencart İndirme

 

Opencart ile e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin ilk olarak Opencart İndirme işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Opencart kurulum dosyaları e-ticaret ile ilgili bloglarda ve yazılım sitelerinde bulunmaktadır. Fakat burada Opencart kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak dikkat etmesi gereken şeylerin başında bu dosyaları güvenli bir yerden indirmek olacaktır. Bu nedenle Opencart indirmek isteyen kişiler;

 
 • İlk olarak Opencart internet sitesini ziyaret etmelidir. Çünkü en güvenilir dosyalar Opencart internet sitesi içerisinde yer almaktadır.
 • Opencart internet sitesine giriş yaptıktan sonra Slider alanında yer alan ‘’Free Download’’ bölümüne tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu bölümden Opencart tarafından paylaşılan son Opencart sürümünü indirebilir ve kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 

Opencart e-ticaret alt yapılarını ilk kez duyduysanız, bu alt yapılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Slider alanında yer alan ‘’ View Demo’’ butonuna tıklayabilir ve böylece Opencart demosunu görebilirsiniz. Opencart demosunu beğendiğiniz takdirde Opencart indirme işleminizi gerçekleştirebilir ve kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

 

Opencart Hosting Seçimi

 

Opencart ile e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin Opencart indirme işlemini tamamladıktan sonra Opencart için Hosting seçimi yapması gerekmektedir. Opencart hostinglerini seçerken Linux işletim sistemi içerisinde yer alan Hostinglerin seçilmesi oldukça önemlidir.

 

Genellikle hosting seçimi yapacak olan kişi ve işletmeler domain ve hosting satışı gerçekleştiren bilişim firmaları üzerinden domainlerini ve hostinglerini belirli bir ücret karşılığında satın almaktadır. Sizler de Opencart için hosting seçimi yaparken yazılım ve bilişim firmalarında araştırma yapabilir ve opencart için en iyi hosting seçimini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Opencart için hosting seçimi yaparken ;

 
 • Güvenlik
 • Veritabanı
 • Hız
 • Transferler
 • Sanal Pos Entegrasyonu
 • Süreklilik
 • Yedekleme
 

Gibi önemli unsurları göz önünde bulundurabilir ve karşılaştırmanızı daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir; Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır?

 

Opencart Hosting Seçimi Nasıl Yapılır

 

Opencart Kurulumu Adım Adım

 

Opencart Nedir, Yeni Başlayanlar İçin Opencart Kurulum Rehberi adlı yazımızın bu bölümünde sizlere Adım Adım Opencart Kurulumu hakkında bilgi vereceğiz.

 

Opencart ile e-ticaret sitesi açmak isteyen kişiler iki şekilde e-ticaret sitelerini kurabilmektedir.

 
 • Hosting Firmaları Üzerinden Opencart Kurulumu
 • FTP Programları ile Opencart Kurulumu
 

Opencart kurmak için kullanılan yöntemlerdir. Gelin şimdi bu yöntemlere detaylı bir şekilde göz atalım.

 

Hosting Firmaları İle Opencart Kurulumu

 

Opencart’ın anlaşmalı olduğu birçok hosting firması bulunmaktadır. Hosting firmaları üzerinden Opencart kurulumu yapmak oldukça basit ve kolay olduğu için genellikle e-ticaret sitesi açmak isteyen kişiler tarafından bu yöntem daha çok tercih edilmektedir.

 
 • Hosting firmanız üzerinden kurulum yapmak için hositng satın aldığınız firmanın internet sitesine girmeniz gerekmektedir.
 • İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifreniz ile kendi sisteminize girmeniz gerekecektir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra C Panel bölümüne girmeniz gerekmektedir.
 • C panele giriş yapan kullanıcıların bu bölümde Hızlı Script Kurulumu gibi bir isim ile yer alan bölümü bulması gerekmektedir.
 • Bu bölüme bulduktan sonra hızlı Scriptler arasında yer alan Opencart’ı bulmanız gerkemektedir.
 

Opencart’ı bulup üzerine tıkladıktan sonra hosting firmanız tarafından Opencart Kurulum Sayfasına yönlendirilmenizi beklemeyin. Yönlendirme işlemi sağlandıktan sonra burada yer alan Install Now butonu ya da İndir butonunu bularak Opencart kurulum işlemlerinizi gerçekleştirin.

 

Opencart Kuruluş işlemleri esnasında sizlerden belirli bilgiler istenecektir.

 
 • Mağazanız ile ilgili genel bilgiler ( Mağaza Adı, Açıklaması, Kurucu, Adres ve Mağaza Dili)
 • Opencart Yöneticileri ile İlgili Genel Bilgiler ( Admin Kullanıcı Adı, Şifresi, E-mail Adresi, Adı ve Soyadı)
 

Gibi bilgileri sisteme girerek sizler de hızlı bir şekilde Opencart kurulum işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir; E-Ticaret Hosting, E-Ticaret Siteleri İçin Hosting Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Opencart Hosting Programları Opencart Kurulumu

 

FTP Programları ile Opencart Kurulumu

 

Opencart ile e-ticaret sitesi açmak isteyen kişiler FTP programlarını kullanarak da internet sitelerini aktif hale getirebilmektedir. Genellikle bu işlemler için kullanıcılar daha çok Filezilla Uygulamasını kullanmayı tercih etmektedir.

 
 • Kullanıcıların ilk olarak opencart internet sitesi üzerinden Opencart son sürümünü indirmesi gerekmektedir. Bilgisayarınızda Filezilla programı bulunmuyorsa bu programı da indirmeniz gerekir.
 • Dosyaları ve programı indirdikten sonra Filezilla programında yer alan sunucu alanına internet sitenizin ismini, kullanıcı adını ve parolanızı girmeniz gerekmektedir.
 • İnternet sitenize bağlantınız gerçekleştirildikten sonra Opencart dosyaları içerisinde yer alan upload klasörünü bulmanız gerekmektedir.
 • Upload klasörünü bulduktan sonra public_html klasörüne Filezilla üzerinden yüklemeniz gerekmektedir.
 • Yükleme işleminiz gerçekleştiği takdirde config-dist.php dosyansını bulun ve bu dosyanın ismini config.php olarak değiştirin.
 

İlgili adımları tamamladıktan sonra İnternet sitenize girin ve sözleşmeleri onaylayarak Opencart e-ticaret sitenizi aktif hale getirin. Bu işlemler sonrasında istediğiniz özelleştirmeleri yapabilir ve sitenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Opencart FTP Programları Opencart Kurulumu

 

E-ticaret’te Hız Kazanın

 

E-ticaret sitesi açmak isteyen kişi ve işletmelerin tercih ettiği e-ticaret alt yapılarından birisi olan Ticimax e-ticaret alt yapılarını sizler de tercih edin ve e-ticaret sitenizi kurarken herhangi bir zahmet çekmeyin. Ticimax e-ticaret alt yapıları ile kurduğunuz e-ticaret siteniz yazılım uzmanlarımız tarafından kurulsun ve sizler kendi özelleştirmelerinizi yaparak anında satış yapmaya başlayın.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret