Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen A/B Test Araçları

İçerikler;

Günümüzde online ticaret yapan işletmeler kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla pek çok farklı çalışma yapmaktadır. Bunlardan biri de a/b test araçları konusudur. E-ticaret sitelerinin de merceği altında olan a/b test örnekleri konusu online alışveriş dünyasında tüketici davranışlarına karşılık vermek amacıyla oldukça önemlidir.

 

A/B testleri, sitelerin başarısını test etmeleri ve daha ileriye taşıması için oldukça etkili bir ölçümlemedir. Özellikle doğru kararı verebilmek için site ziyaretçileri üzerinde gerçek zamanlı analizler yapmayı mümkün kılan denemeleri içerir.

 

En Çok Kullanılan A/B Testleri Nelerdir

 

A/B Testi Ne Demektir?

 

A/B test araçları konusuna değinmeden önce A/B testi nedir sorusuna değinmek konunun daha iyi anlaşılması açısından önemlidir. E-ticaret siteleri kaliteli hizmeti sağlamak amacıyla hizmetlerinde iyileştirme, yenilik ya da değişikliğe gidecekleri zaman bazı testleri yapmaya ihtiyaç duymaktadırlar.

 

A/B testing e-ticaret sitelerinin kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla ziyaretçilerin davranışlarını ölçmeye yarayan araçlardır.

 

a/b testi ne demektir diye merak edenler için işletmelerin ziyaretçi ya da müşterileri siteye geldiklerinde kaliteli bir hizmetle karşılaşmalarını sağlayacak alanların beklentilerine karşılık verecek şekilde düzenlenmesi için yapılan testlerdir.

 

A/B test araçları ile yapılabilecek çalışmalar: a/b test örnekleri pek çok konuda test yapmayı mümkün kılmaktadır. Bunlar arasında;

 
 • E-ticaret sitelerinde bulunan içeriklerin; boyut, metin, renk, font gibi farklı varyasyonları ile kullanmak.
 • Eyleme geçirici mesaj ya da butonların farklı varyasyonlarının kullanımı
 • Görsel farklılaştırması ve farklı boyutları ile kullanılması
 • Banner, landing page gibi alanların test edilmesi
 • Ürün ve kategorilerin konumu, boyutu vb. gibi değişiklikleri
 

a/b testi ve e-ticaret siteleri yakından ilişkilidir. E-ticaret siteleri a/b test araçlarını hem masaüstü hem de mobil uygulamalarında kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla kullanmaktadır. Öte yandan a/b testleri dijital pazarlama alanında e-ticaret firmalarına önemli ipuçları vermektedir.

 

İlgili İçerik; User Experience (UX) ve User Interface (UI) Arasındaki Farklar

 

İlgili İçerik; Kullanıcı Deneyimi (User Experience-UX) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

İlgili İçerik; İyi Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalı? A/B Testi Ne Demektir

 

A/B testinin Avantajları

 

A/B test araçlarının işletmelere sağladığı pek çok fayda bulunmaktadır. Birkaçına aşağıda maddeler halinde yer verdik.

 
 • a/b test araçları işletmelerin yerinde ve doğru seçimler yapmasını sağlamaktadır.
 • a/b test alanları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Bu da e-ticaret sitelerinin pek çok farklı alanda test yapmasını sağlamaktadır.
 • E-ticaret sitelerindeki; görsel, içerik, tasarım, açılış sayfaları, SEO optimizasyonu, banner, ürün ve kategori bölümleri gibi pek çok alan test için kullanılmaktadır.
 • E-ticaret siteleri pek çok farklı alanda test yaparak müşteri memnuniyetini sağlama noktasında önemli yollar kat edebilmektedir.
 

İlgili İçerik; Pazarlama Terimleri Sözlüğü

 

İlgili İçerik; E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

 

A/B Testinin Avantajları

 

En Çok Tercih Edilen A/B Test Araçları Nelerdir?

 

Google Website Optimizer: Google tarafından geliştirilen ve Google Analytics ile senkronize çalışabilen A/B testi ücretsiz olmasıyla da birlikte en sık tercih edilen test araçlarındandır.

 

Google Analytics ile senkronize çalışması test öncesi ve sonrasındaki analizlerin kolaylıkla takip edilmesini mümkün kılmaktadır.

 

Google website optimizer kullanım aşamaları;

 
 • Hesap ve container oluşturma
 • Google Analytics ile entegrasyon
 • Google optimize kodlarını ekleme
 • Test oluşturma
 

Max A/B: WordPress tabanlı sitelerin tercih ettiği bir araç olan Max A/B test aracı ücretsiz olarak geliştirilen ve profesyonel test çözümleri sunan bir hizmettir. Wordpress tabanlı siteler için; Maxsales, Maxlanding, Maxsqueeze gibi eklentiler de sıkça tercih edilmektedir.

 

Vertster: Vertster A/B test aracı basit ve kullanıcı dostu yapısıyla kullanımı kolay bir şekilde sıkça tercih edilmektedir.

 

VWO (Visual Website Optimizer): Kullanışlı yapısıyla ücretli olarak sunulan VWO aracı küçük, orta ya da büyük fark etmeksizin her e-ticaret firmasının da işine yarayan bir araçtır.

 

E-ticaret siteleri için önemli çözümler sunan araç profesyonel çözümler sunmaktadır. Bu araç ile görsel, tasarım, içerik gibi alanlarda basitçe testler yapabilmeniz ve sonrasında analiz etmeniz mümkündür.

 

Optimizely: a/b testi ve e-ticaret konusunda uygulama araçlarından bir diğeri de optimizely a/b test aracıdır. Ücretli bir hizmet sunan bu test aracıyla landing page üzerinde testler yapabilmeniz mümkündür.

 

A/B Tasty: İçerik, tasarım, kullanıcı deneyimi geliştirmek adına pek çok test yapabileceğiniz bu hizmet e-ticaret sitenize başarı getirecek çözümler sunmaktadır.

 

Performable: Farklı test kanallarına sahip olan bu a/b test araçları ile çok amaçlı test çözümlerini kullanmanız mümkündür. Perfomable a/b test aracı site hızını ölçmeye yaradığı gibi site performansını artırmaya yardımcı olmaktadır. Öte yandan site analizi ve site trafiği analizi yapılmasına yardımcı olmaktadır. Basit yapısıyla kullanıcı dostudur.

 

Qubit: Öncelikle kişiselleştirmeye odaklanan bir test aracıdır. Ayrıntılı ve profesyonel test segmentleriyle çalışmaktadır. E-ticaret sitelerinde kişiselleştirme ve kullanıcı deneyimini artırmak amacıyla profesyonel seçenekler sunulmasını sağlamaktadır.

 

Genetify: Ayrıntılı çözümler sunan bu araç profesyonel kullanıma uygundur. Javascript tabanlı geliştirilen aracın kullanımı için kod ve yazılım bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araç ile uygulanacak A/B testleri Javascript tabanlı olmaktadır.

 

Clickflow: E-ticaret sitenizde yapabileceğiniz SEO çalışmalarını test etmeniz açısından geliştirilen bir test aracıdır. Google Search Console’a bağlanarak kullanılabilen bir test aracıdır. Clickflow aracının test alanları arasında tıklanma sayısını artırmak, Seo optimizasyonu konusunda testler yapmak, içerik ve görsel optimizasyonu gibi konuları kapsamaktadır.

 

SiteSpect: Javascript tabanıyla geliştirilen çok amaçlı geliştirilen bir araç olan Sitespect teknik olarak karmaşık ve teknik bilgi gerektiren bir araçtır. Fakat sunduğu profesyonel çözümler e-ticaret sitelerinin başarısı için önemli bir test aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

İlgili İçerik; KEY Performance Indicator (KPI) Nasıl Ölçülür?

 

İlgili İçerik; Landing Page Nedir?

 

İlgili İçerik; Pay Per Click ( Tıklama Başına Maliyet ) Nedir?

 

En Çok Tercih Edilen A/B Testleri Nelerdir

 

E-ticaret Siteleri A/B Test Araçlarını Neden Kullanmalıdır?

 

E-ticaret sitelerinin tasarım, içerik, harekete geçirici mesaj (CTA) gibi alanlarının iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Tüketici davranışlarına göre değişiklik yapılmak istenen alanlarla ilgili farklı varyasyonların denenerek test edilmesine fırsat verir.

 

E-ticaret sitelerinin her alanı müşteri odaklı ve kullanıcı dostu olmalıdır. a/b test alanları e-ticaret sitelerinin içerikten tasarıma kadar her alanlarında müşteri davranışını ölçmeyi sağlamaktadır. Öte yandan ürün ve kategori alanlarının müşteri odaklı şekilde düzenlenmesi konusu da a/b test örnekleri ile mümkün hale gelmektedir.

 

İlgili İçerik; Özel Günlerde CRM Müşteri Verilerini Verimli Kullanma Yöntemleri

 

İlgili İçerik; Kohort Analizi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

İlgili İçerik; SWOT Analizi Nedir, Neden Önemlidir?

 

E-ticaret Siteleri Neden A/B Testi Kullanmalı

A/B Testi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

A/B testi e-ticaret sitelerinin en çok kullandığı test türüdür. Fakat test öncesi, test aşaması ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunları birkaç aşamada aşağıda anlattık.

 

A/B testi öncesi dikkat edilmesi gerekenler;

 
 • Test yapılacak sayfanın ziyaretçi analizinin yapılması
 • Hedeflenen dönüşüm oranının belirlenmesi
 • Test sonucunda hedeflenen iyileşme oranı
 • Kullanılacak varyasyonların belirlenmesi
 

Test aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

 
 • Test edilen varyasyonlara gelen tepkilerin ölçülmesi
 • Yeterli veri akışının yapıldığından emin olunması
 • Testin hangi varyasyonlarının hangi ziyaretçi kitlesine gösterildiğinin kontrol edilmesi
 

A/B testi sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

 
 • Test sonuçlarının doğru bir şekilde analiz edilmesinin sağlanması
 • Test sonrası Google Analytics aracından dönüşüm, tıklanma, gösterim gibi raporların test öncesiyle karşılaştırılması
 • Google Analytics ve test aracının verdiği sonuçların doğruluğunun karşılaştırılması
 • a/b test araçları sonucuna göre gerekli düzenleme ya da değişikliklere sitede yer verilmesi
 

İlgili İçerik; Google Analytics ile Reklamların Dönüşüm Oranları Nasıl İncelenir?

 

İlgili İçerik; ISO Belgeleri ile Ticimax Kalitesi Tescillendi

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret